Perşembe , Ocak 20 2022

Antrenman Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

”Antrenman öncesi beslenme nasıl olmalıdır?” başlıklı yazımızda, antrenman sırasında daha güçlü olabilmek ve yapılan antrenmandan verim alabilmek için nelerden beslenmeniz gerektiği hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Antrenman öncesi beslenmeniz, spordaki performansınızı ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Özellikle spordan önce alınan karbonhidratlar ve proteinler, kas gelişinizi olumlu düzeyde etkileyecektir. Peki, antrenman öncesi beslenme nasıl olmalıdır? Spor yapmadan önce neden beslenmeliyiz? Antrenmandan ne kadar önce beslenmeliyiz?

Spordan Önce Neden Beslenilmeli?

Öncelikle tahmin edileceği gibi, spordan önce beslenmeyen ve aç karnına spor yapan kişilerde antrenman esnasında hem fazla yorgunluk hem de baş dönmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Antrenmandan önce vücudun gerekli duyduğu besinleri her sporcunun alması gerekir.

Bu sebeple en az 2-3 saat önce spor yapacak kişinin yemek yemesi gerekmektedir. Fakat spordan önce lif, yağ ve protein açısından zengin besin kaynaklarını tüketmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bu gıdalar sindirimi yavaşlattığı için kramplara ve gaz sancılarına sebep olabilmektedirler.

Spordan Önce Yenebilecek Besinler

Vücudumuz her gün kas proteinlerini yıkımını ve yeniden inşasını devam ettiriyor. Antrenman öncesi beslenmedeki amaç, kas yıkımını azaltıp, protein sentezi hızını artırmaktır. Bu sebeple antrenman öncesi beslenme oldukça önemlidir. Bu besinler arasında muz, yulaf, yoğurt, kuru meyve gibi besinler yer alabilir.

Muz

Antrenman öncesi beslenme nasıl olmalıdır?”diye sorulduğunda belki de akla gelen ilk besin muzdur. Muz, vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidratın büyük bir kısmını karşıladığından spor esnasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi karşılamanızda size yardımcı olacaktır.

Yulaf

Sporcuların kahvaltılarında veya ara öğünlerinde çok sık yer verdikleri yulaf, muz gibi yoğun karbonhidrat içerdiği için spor öncesinde tüketimi önerilmektedir. Sade bir şekilde veya süt ve yoğurt ile karıştırarak da rahat bir şekilde tüketilebilen yulaf, aynı zamanda güçlü bir lif kaynağıdır.

Yoğurt ve Kuru Meyveler

Rahatlıkla tüketilebilen yoğurdu kuru meyveler ile birlikte tüketebileceğiniz gibi evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz shakelerin de içerisinde kullanıp tüketebilirsiniz.

Antrenman Öncesi Karbonhidrat İle Beslenmek

Gün içerisinde yediğimiz besinler 1 saat içerisinde depolanamadığı için kas gelişimini amaçlıyorsanız spor yapmadan 1 gün önce gerekli miktarda karbonhidrat tükettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Fakat antrenmandan 2-3 saat önce tüketeceğiniz karbonhidrat da İnsülin düzeyini yükseltir ve sizi kas yıkımından korur, protein sentezi yapmanızı sağlar. Egzersiz öncesi karbonhidrat alımında yaptığınız antrenmanın ağırlığına dikkat etmeniz önemlidir. Çeşitli meyveler ve pirinç gerekli karbonhidrat ihtiyacınızın karşılanmasında size faydalı olacaktır.

Antrenman Öncesi Protein İle Beslenmek

Protein yıkımı azalttığından dolayı kas yapımı aşamasında büyük önem taşımaktadır. Vücudunuzda kas gelişimini sağlamak istiyorsanız gün içerisinde yeterli miktarda protein almaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda alınan protein sizin direncinizi de arttıracağından daha verimli bir şekilde spor yapmanızı ve kas geliştirmenizi sağlayacaktır. Tüketebileceğiniz protein kaynakları arasında balık, yumurta veya tercihe göre çeşitli supplementler kullanılıp protein ihtiyacı karşılanabilir.

Bunu Okudunuz Mu?

Doğal ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi

İnsan sağlığı, gelişimi ve yaşamın sağlıkla sürekliliği için doğal ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme …