Perşembe , Ocak 20 2022

Basketbol Nasıl Bulundu?

Günümüzde milyonlarca insanın oynadığı basketbol sporu, yaklaşık 1880 yıllarında doğan bu mucit Kanadalının atılımıyla günümüzde dünya sahnesinde yer almıştır. Din adamı olmak isteyen mucit aynı zamanda o dönemde ortaya çıkan bir akımından ilham alıp, eğitim hayatının yanında yapabileceği fiziksel etkinliklerle de inancına katkılı olabileceğini düşünüyordu. Bu düşüncenin akabinde mucidin yeni bir oyun, etkinlik bulmak amacıyla giriştiği denemelerin sonucunda basketbolun tarih sahnesine çıkışında ki ilk adımı atıldı.

Basketbolu Bulan Mucit Kimdir?

Kanadalı eğitimci ve basketbol sporunun mucididir. İskoç kökenli, göçmen bir ailenin oğullarından birisidir. Yaşadığı bölgedeki liseden mezun olup aynı yıl üniversiteye girmiştir. Okuldan mezun olduktan sonra fizik öğretmenliğine başlamıştır. Aynı zamanda uzun zamandır aklında olan bu spora kafasında son şekli vermiştir. Mucit her ne kadar basketbolu icat etmiş olsa da en sevdiği sporlar güreş ve atletizmdir.

Basketbol Nedir?

Basketbol bir takım sporu olmakla beraber, beşer kişilik kadrolarla ve topla oynanır. Amaç rakip takımın koruduğu 3,05 metre yükseklikteki çemberden topu geçirebilmektir. Bu spor ilk kez Kanadalı mucit tarafından bulunup oynanmıştır. Potadan 6,25 metre uzaklıktaki çizgiden yapılan atışlar 3 sayılık, 6,25 metrelik çizginin içinden yapılan atışlar 2 sayılık sayılmakta olup bunu yanı sıra faul atışları, faul olan pozisyona göre değişmekle beraber 1 sayı sayılmaktadır. Takımların puan hanelerine de bu şekilde yazılır. Bir maç için belirlenen bir süre vardır. Bu süre sonunda takımlardan hangisi daha fazla sayı atmış ise maçın galibi o olur.


Basketbol Nasıl Bulundu?

Kanadalı genç mucit beden eğitimi öğretmenliği yaptığı yıllarda, soğuk aylarda öğrencilerine kapalı bir alanda antrenman yaptırmak istiyordu bunun üzerinde kafasındaki basketbolu gerçekleştirdi.  Daha sonra basketbolun 13 temel kuralını okulun duvarlarına astı. Önceleri futbol topuyla ve 9’ar kişiyle oynanan basketbolun, potaları da şeftali sepetiydi. Okulun spor salonunda oynanan tarihin ilk basketbol maçı ilginç bir skora tanıklık etti. Bu tarihi maç 9-3 gibi bir skorla bitti. Basketbol çok kısa süre zarfında herkes tarafından bilinir hale geldi. Önde gelen gazete ve dergilerde yayınlanmaya başlandı. Birçok insan tarafından bu sporun isminin basketbol değil de mucidinin ismi olması gerektiği mucide söylense de mucit tarafından bu teklif reddedildi. Basketbolun mucidi, eşinin icat sürecinde sürekli yanında olduğunu ve kendisini desteklediğini belirtti.Peki, Neden Basketbol?

Günümüzde birçok spor dalı mevcuttur. Genelde en çok izlenilmesi ve oynanması tercih edilen futbol gibi görünse de bu zamanla değişmektedir. Çocukların, kadınların ve sakin bir ortamda spor keyfi yapmak isteyen çoğu insan stadyumlarda futbol maçı izlemek yerine spor salonlarında basketbol izlemeyi tercih etmekte. Bu etkenlerin yanında stadyumlarda etkilenilen hava şartlarından spor salonlarında etkilenilmemesi de büyük bir faktördür. İnsanların sinemaya gitmek veya gezmeye çıkmak gibi faaliyetler arasına basketbol maçı izlemek de girmeyi başarmıştır.