Perşembe , Ocak 20 2022

Basketbol Nasıl Geliştirilir

Basketbolun Tanımı

 Basketbol günümüzde futboldan sonra dünya üzerinde en çok profesyonel sporcuyu bünyesinde barındıran ve yine futboldan sonra en çok taraftar kitlesine sahip olan spor dalı olarak bilinmektedir. Tarihte mazisi yaklaşık 150 yıllık bir birikim içerse de basketbol, diğer sporlar gibi gelişimini devam ettiren branşlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Basketbol hem takımla beraber icra edilen bir oyun olması nedeniyle yoğun dikkat isteyen hem de bireysel mücadelelerin sık yaşandığı bir branş olması nedeniyle de yüksek efor gerektiren bir oyundur.

 Basketbol Nasıl Oynanır?

 Basketbol, tıpkı diğer takım sporlarında olduğu gibi dikişli sert ve sekme mukavemeti diğer toplara oranla yüksek sayılabilecek bu oyuna özel bir top ile oynanır. Bu sporu yapan amatör veya profesyonel sporculara basketbolcu denilmektedir. Basketbolun da diğer spor branşları gibi belirli kuralları vardır ve bu kurallara oyunu oynayan bütün sporcuların uymaları beklenir.

 Basketbol saha standardı içinde takımlarda 5’er kişi olmak kaydıyla sahada toplam 10 basketbolcu bulunur. Bu ekiplerin amacı oyun sahasının kendilerine ayrılan bölümünde bulunan potalarına basketbol topunun girmesini engellemek ve karşı potaya hücum etmek suretiyle basketbol topunu taşımak.

 Oyun süresi atış çeşidi, puanlama farkları(1, 2, 3 puanlık atışlar) serbest atışlar, fauller, taktik fauller, molalar, oyuncu değişiklikleri süre sınırlaması içinde hücum etme zorunluluğu, oyundan ihraç olma durumu gibi birçok kural mevcuttur. Bu kurallar zamanla değişmiştir ve değişmeye de devam etmektedir. Bu kurallara uymayan veya basketbolcular da kurallar çerçevesinde ceza almaktadırlar.

 Basketbolun Gelişimi

 Basketbol oyununda bireysel yetenekler her ne kadar hem göze hoş gelse hem de taraftarları statlara çekse de basketbol beden olarak da bir sporcunun en ideal halini bulmadan devamlı olarak yapabileceği bir spor dalı değildir. Bedensel olarak git ve zinde bir vücuda sahip değilse bir sporcu, bu oyunu profesyonel veya amatör olarak uzun soluklu bir şekilde gerçekleştiremez.

 Basketbol oyununun içinde en önemli yeri takım halinde hareket etmek almaktadır. Bu sporu yapmaya yetenekli sporcuların takım oyununu benimsemeleri ve birlikte defans ve birlikte hücum yapabilmeyi öğrenebilmeleri gerekmektedir. Bu birlikteliği sağlayacak en önemli husus aynı oyuncu grubunun uzun süreli olarak beraber hareket etmeyi öğrenmeleri ve birbirlerini ezberlemeleri sayesinde mümkündür. Bir sporcunun da yardımlaşmayı, sahada duracağı yeri iyi belirleyebilmesi ve atış becerilerini de devamlı olarak çok çalışarak geliştirmesi beklenir.

 Ülkelerin bu spora bakışını da üste sevilere çıkarmak çok önemlidir. Basketbol, günümüzde futbola verilen değerin yanına bile yaklaşamamaktadır. Dünya üzerinde profesyonel bir lig olan NBA dışında başka bir profesyonel lig bulunmamaktadır. Ayrıca spor kompleksleri ve antrenman sahaları da eksiktir. Devletlerin spor politikalarına bu süreci ve desteklerini de eklemelidirler. Basketbolun saha içinde ve dışında gelişimi ve yaygınlaşması ancak devletler eliyle desteklenmesi ile mümkün olur.