Perşembe , Ocak 20 2022

Basketbolcu Fiziği Nasıl Olmalı

Basketbol Nedir?

 Basketbol saha içinde 5, saha kenarında maksimum 7 yedeğin olduğu toplamda ise maksimum 12 oyuncunun aynı takım için mücadele edebildiği, el ile oynanan ve basket topu olarak tabir edilen topu rakip potaya gönderme amacıyla oynanan bir oyundur.

İlk olarak Amerika Kıta’ sında doğmuştur ve günümüzde profesyonel basketbol ligi (NBA) dışında bütün ligler amatör kategoride devam etmektedirler. Amerika belirttiğimiz üzere bu işin profesyonel mutfağıdır. Bu kıtadan tüm dünyaya yayılan basketbol günümüzde futbol kadar olmasa da büyük bir popülerliğe sahiptir. Hemen her ülkede basketbol branşı spor dallarının arasında yer almakta, amatör ligler ve lisanslı oyuncular ile ülkeler bu sporu kendi ülke sınırları içinde icra etmektedirler.

 Profesyonel Basketbolculuk Kavramı

 Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde sadece profesyonel bir lig olan NBA olmasına ve diğer ülkelerde bu spor dalı amatör olarak devam etse de basketbol olimpiyatlar bünyesinde yer alan ve önem derecesi yüksek bir oyun olarak kabul görmüştür. Bu yüzden diğer kıta ülkeleri de amatör olan ligleri kıtalar bazında turnuvalarla profesyonelleştirmişler ve özellikle Avrupa kıtasında bu spor organizasyonu farklı ülke takımlarının lig durumlarına göre katılım hakkı kazandıkları farklı organizasyonlarla yüksek seviyelere çekilmiştir.

Profesyonel oyuncu kavramı da bu sayede zorunlu hale gelmiştir. Oyuncularla resmi sözleşme imzalanır ve belirli süreler boyunca oyunculara anlaşma şartları gereği belli ücretler ödenmek zorundadır. Hem profesyonel basketbol takımları hem de basketbolcular bu şartları yerine getirmek zorundadır. Şartları yerine getirmeyen taraflar ise futbolda olduğu gibi tazminata mahkum edilirler.

 İdeal Bir Basketbolcu Fiziği Nasıl Olmalıdır?

 Basketbol bir spor çeşididir ve her spor branşında olduğu gibi fiziksel bazı özelliklerin sağlanması istenmektedir. Yaygın olarak bilinen bir yanlış söz konusudur. Bu yanlış ise basketbolcuların metre gibi boylarda olduğu ve bu boydan kısa olan basketbolcuların da iyi yerlere gelemeyeceği ya da bu mesleği sürdüremeyecekleri inancıdır.

Halbuki basketbolda da diğer takım branşlarında olduğu gibi mevki kavramı vardır. Her mevkinin farklı özellikler olmakla beraber bu ihtiyaçları gidermek için de oyuncunun belirli özellikleri karşılaması gerekir. Mesela ve 5 numara pozisyonunda oynayan basketbolcular (uzun forvet ve pivot) mevki icabı potaya yakın olacak ve savunma halinde rakibe duvar olarak oyuncular olacağı için uzun ve atletik özellikte olmalılar.

 2 numaralı pozisyonda oynaya şutör guard oyuncular uzun ya da kısa olabilir ancak dış savunmada yer alıp içeriye hareket edebileceği için atletik özellikte olmalılar. Numaralı pozisyonda olan guard ve 3 numaralı pozisyonda oynayan kısa forvetler ise uzun olmak zorunda değildir. Ancak atletik ve çabuk oyucular olmalı ve hem cepheden hem de kenardan içeriye gelecek akınlara karşı ilk savunmayı bu oyuncular yapmalılar.

Atletik oyuncudan kasıt ise kas yığını bir insan değildir. Çünkü aşırı kaslı olan insanların hareket kabiliyeti oldukça düşüktür. Bu da hızlı oynanan basketbol oyunlarına karşı takım savunmasını oldukça zor durumda bırakacaktır.