Perşembe , Ocak 20 2022

Basketbolun Tanımı Nedir?

Pek çok kişinin sormuş olduğu basketbolun tanımı nedir? sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Günümüzde en sık oynanan oyunlardan birisi olan basketbol hakkında bir sürü bilinmeyen detay var. Kaç kişi ile oynandığı, nasıl oynandığı, ne olduğu gibi detaylar bunlar. Peki, basketbolu biraz incelemeye geçelim şimdi.

Basketbol Nedir?

Basketbol elbette günümüzde ortaya çıkmış bir oyun değil. Tarihi eskilere dayandırılabilmekte örneğin; 1800 yıllarına. Bu dönemde bir beden eğitimi öğretmeni tarafından ortaya atıldığı düşünülüyor. Yıllar geçtikçe de basketbol şimdiki halini alıyor diyebiliriz. Oyunun belli başlı kuralları da var elbette. Bu kuralları birazdan inceleyecek olsak da şimdi nasıl bir oyun olduğuna bakmak gerekiyor. Basketbol, 5er kişilik iki takım ile sahada oynanan bir spor türüdür. Basketbolda amaç yüksekliği 3,05 olan potaya topun geçirilmesi olduğundan takımlar bunun için uğraş veriyor. 2 ya da 3 sayılık basketler ile karşı tarafı mağlup etmeye çalışılıyor. Bunun için de smaç ve turnike gibi hareketlere başvuruyorlar.

Basketbol Nasıl Oynanır?

Basketbol oynamak bilinenler tarafından oldukça eğlenceli ve kolay olarak nitelendirilebiliyor. Ancak basketbol bilinmediği takdirde sonradan oynaması ve öğrenmesi oldukça zor. Özellikle önemli olan boy faktörüne de oldukça dikkat etmek gerekiyor. Basketbol tarafların karşı takımdaki oyuncuların potasına çeşitli yöntemler ile basket atması şeklinde oynanıyor. Burada elbette zor olan bir şey yok gibi gelebilir ancak atılan basketlere oldukça dikkat etmek gerekebiliyor.

Basketbol Kaç Kişi Tarafından Oynanabilir?

Basketbolda her iki takımın da 12 oyuncu bulundurma hakkı var. Sahada ise durum tek bir takım için 5 kişi olarak belirleniyor. Böylece toplamda 10 kişi oyun alanında bulunuyor. Bunlar dışında da antrenör, yardımcı antrenör, menajer, doktor ve tercümandan oluşan bir oyuncu dışında ekip bulunuyor. Yani aslında sorunun cevabı takımların 5 kişilikten oluşması denebilir. Eğer bir takım 2 oyuncudan daha az oyuncuya düşerse bu durumda mağlup sayılıyor karşı takım eğer ilerideyse durum kalıyor ancak geride ise durum 2-0 olarak belirleniyor.

Basketbol Kaç Dakikadır?

Bir basketbol maçı 40 dakika sürüyor ve 4 periyottan oluşuyor. Her periyot 10 dakikalık süreler halinde yer alıyor ve 2 periyodun ardından devre arasında 15 dakikalık mola süresi veriliyor. Her iki takımın da 1 mola hakkı bulunuyor son periyotta da 2 mola hakkı verilerek maç tamamlanıyor. Yani basketbol maçı 40 dakika sürüyor daha sonrasında da uzama gibi durumlar olmuyor.

Basketbolda Bir Periyot Kaç Dakika Sürüyor?

NBA’de periyotlar 12 dakika yani 4 periyottan toplam 48 dakika oynanıyor. Ancak bu sürenin düşürülmesi konuşuluyor olsa da bir şey değişebilmiş değil dolayısıyla hala da 12 dakikadan oynanmaya devam edecek gibi gözüküyor. İlerleyen dönemlerde bu durum değişir mi bilinmez elbette.

Basketbol Hakkında Kurallar

Basketbol ile ilgili pek çok kural var elbette. Çünkü dünya çapında oynanan bir oyunda bu kadar fazla kural olması bir yere kadar normal. Yaşanabilecek sorunların ve haksızlıkların önüne geçilebilmesi için bu çok önemli. Peki, bu kurallar neler, ne kadar kural mevcut bu oyunda?

  • Takımlarda 5 kişi bulunur fakat sınırsız değişiklik hakkı vardır.
  • Oyunculara hücum etmeleri için 24 saniye tanınır eğer bu 24 saniye içerisinde hamle yapılmazsa top karşı tarafa geçer.
  • Maç sonunda beraberlik gözükürse 5 dakika uzatma hali olur.
  • Her sayı 2 puandır ancak 3 sayı çizgisi içerisinden atılırsa 3 puan, faul serbest atışlar çizgisinden atılırsa da 1 puanlık sayı alınır.
  • Basketbol maçları 3 hakem tarafından yönetilir bunlar; baş hakem ve yardımcı hakemlerdir.

Gibi kuralları bilmek iyi olabilir oyun oynayacaklar açısından. Basketbolda bu kurallara dikkat edildiğinde herhangi bir zorluk yaşanmayacağı düşünülebilir.

Basketbolda Bilinmeyenler

Basketbol bazı yerlerde değişen kurallara sahiptir. Bu nedenle bir kural her yerde geçerli olmayabilir. Bu nedenle de çoğu bilinen şeylere dikkat edilmelidir. Bu açıdan da basketbolda sonradan bilinmeyen pek çok şey olduğu fark edilebilir. Bazı yerlerde basketbol oyuncularının kiloları, boyları da değişkenlik gösterir bunlar oyun içerisinde belirlenebilen kurallar dahilinde sayılabilir.

İlk başta oynanan basketbollar günümüz basketbollarından oldukça farklıydı çünkü maç süreleri değişkendi ve şimdiki basketbollar gibi oyun kuralları yoktu. O nedenle modern basketbollarda durum çok daha farklı hale geldi denebilir. Bir basketbol maçında 108.713 seyirci olmuştu ve o maç bir rekor kırmıştı. Bu yüzden de bilinmeyenlerden biri de bu olarak sayılabilir.

Neden Basketbol Oynanmalı?

Basketbolun aslında bir sürü faydası vardır. Bunlardan biri çoğu zaman için basketbolun boy uzattığı düşüncesiydi. Ancak son zamanlarda bu çok tartışılmaya başladı. Çünkü uzmanlar basketbolun boy uzattığını değil zaten boyu uzamaya meyilli olan kişilerin daha çok basketbol oynadığı ve bunda başarılı olduğunu ortaya koydu. Bu konudaki düşünceler elbette değişkenlik gösterebilir ama şu anki araştırmalar bunu gösteriyor denilebilir. Basketbol her şeyden önce kişilere hareket ortamı kazandırdığı ve sosyalleşmelerine yardım ettiği düşüncesi ile tercih edilebilir elbette.

Bu yüzden de bir faydası olarak kişilere evden çıkmasını tavsiye ediyor denebilir. Bununla birlikte kişiler grup ortamında kendilerini daha aktif ve iyi hissediyor olabilirler bu da elbette sporun bizim üzerimizdeki psikolojiyi iyileştirme özelliğini de ortaya çıkartıyor. Böylelikle zaman içerisinde basketbol oynayanların sayısının artması gerektiğini de söylemek gerekiyor çünkü basketbol ve diğer sporlar bizleri daha aktif bir hayat yaşamaya itiyor. Bu da toplumsal agresifliğin önüne geçebilmek için yarar sağlayabilir neticede. Durum herkes için farklı olabilir çünkü herkesin kişiliği aynı değil fakat pek çok iyi özelliği var bunları yadsımak doğru olmaz.