Perşembe , Ocak 20 2022

Beslenme Nedir ve Neden Önemlidir?

Beslenme hayatımıza devam edebilmemiz için vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin alınması için gerekli olan ihtiyaçtır. Beslenme, insan hayatı için ihtiyaç duyulan enerjinin besinlerle alınması ve bunun sonucunda tokluk oluşması demektir. Beslenme işleminin oluşması için besinler yenilmelidir ve daha sonradan vücut içinde sindirimi oluşmaya başlar. Alınan besinler gün içerisinde harcanır. Bu sebeple besinler dengeli tüketilmelidir. Beslenme ve sağlık arasında birbiri ile bağlantıdadır. Peki, Beslenme Nedir ve Neden Önemlidir?

Beslenme Neden Önemlidir?

Beslenme ihtiyacı hayatı devam ettirebilmek için en önemli olgudur. Çünkü vücudun her gün enerjiye ihtiyacı vardır. Hem beyin hem vücut için zorunlu bir ihtiyaçtır. Düzenli ve sağlıklı olmadığı takdirde vücuda çeşitli zararlar verir. Aynı zamanda beslenmek düzenli ve denge içerisinde olması gereken bir durumdur.

Bu düzen içerisinde enerji alınırken aynı zaman da mineraller de vardır. Bu yüzden beslenmek ve düzen önemlidir. Besinlerle protein, yağ ve karbonhidrat ihtiyacı alınır. Beslenme de dengeli tüketmenin yanında neyin ne zaman yenildiği ve ne şekilde ne kadar yenildiğinde önemlidir. Tüketilen besinlerin ne kadar doğal olup olmadığı bile beslenmede büyük önem taşır.

Neden Besleniriz

Beslenmek vücudun içerisinde ki kan dolaşımı için hayati önem taşır. Aynı zamanda organların sağlıklı çalışması için gerekli bir ihtiyaçtır. Beyin de insan vücudu gibi enerjiye ihtiyaç duyar. Hatta uyku sırasında bile enerji tüketir. Kişinin kilosuna bağlı olarak da günlük olarak enerji tüketilir. Eğer düzensizlik ve ya yetersizlik olursa yorgunluk gibi belirtiler beyin ve vücutta çıkmaya başlar. İnsanın hayat kalitesini düşüren obezite, horlama ya da tansiyon, diyabet, kolesterol gibi birçok hastalık ortaya çıkar. Bu yüzden zorunlu olarak besleniriz. Hem hastalıklardan korunmak hem de sağlıklı olmak için beslenmek önemlidir. Her hastalığın kendine ait bir beslenme planı vardır.

Dengeli ve Yeterli Beslenmek

İyi, dengeli ve yeterli beslenebilmek sağlıklı bir yaşamın temelidir. Besin öğelerinden herhangi biri alınmadığında ya da yetersiz alındığında gelişme engellenir ve ya yavaşlar. Bazı insanlar yeterli beslenirken bazıları da yetersiz beslenirler. Aradaki farklar şöyledir;

İyi Beslenenler;

 • Sağlıklı bir görünüşe sahiptir.
 • Bedeni esnek ve sağlıklıdır.
 • Saçları, cildi ve gözleri parıldar.
 • Kasları güçlü ve kuvvetlidir.
 • Zihinsel olarak da zindedir.
 • Sık sık hasta olmaz.

Kötü Beslenenler;

 • Hareketleri yavaştır.
 • Aşırı zayıf ya da şişman olabilir.
 • Cilt yapısı ve saç tipi sağlıksızdır.
 • Sık sık çeşitli hastalık belirtileri sahiptir.
 • Yorgun ve isteksiz görünür.
 • Güçsüz bir kas sistemine sahip olurlar.

Besin öğeleri vücuda az girdiğinde yeterli miktarda enerji oluşmaz ve bu durumda kişi çeşitli hastalıklara daha kolay yakalanır. Saç ve cilt yapısında bozukluklar ortaya çıkar. Kişi zaman zaman saç dökülmeleri ve ya sivilce problemleri yaşayabilir.

Cildiyle beraber kas yapısı da gelişmez ve ağrıları olmaya başlar. Sürekli yorgunluk ve baş ağrıları ile yaşar. Kendine iyi bakarak yeterli besini alabilirse eğer cilt ve saçlarında belirgin iyileşmeler görülür. Hareket kabiliyetinde ve kavrama gücünde daha iyi olduğu gözlemlenir.

Bu yüzden gereğinden az beslenmek de gereğinden fazla beslenmek de insan vücudu için ciddi farklar yaratır. Dengeli ve yeterli beslenemeyen kişilerin vücudu mikroplara daha savunmasız hale getirir. Daha kolay hastalanır ve ya yaraları, hastalığı hızlı iyileşemez. Dengesiz ve yetersiz beslenmek insanın plan yapma, üretme ve yaratma yeteneğini kaybettirir. Sağlıklı bir insan üretir, çalışır. Sağlıklı bir hayat dengeli ve yeterli beslenmekle olur.

Dengeli Beslenmek Nedir?

Dengeli beslenme beş besin grubunun içerisinde barındırır. Beş besin grubunun içerisine sebze-meyve, karbonhidrat, protein ve süt ürünleri alınabilir. Dengeli beslenmek de beş besin grubun ne kadar yenilmesi gerektiği ile ilgilidir. Günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkmadan vücudun ihtiyacı olan besin alınarak dengeli beslenilir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) artık beş besin modelinden oluşan bir yemeğin sağlıklı olduğunu söylüyor. Buna göre tabağın yarısı sebze-meyve diğer yarısı da protein ve karbonhidratlardan hazırlanmadır. Sebzeler bile beş gruba ayrılabilir; yeşil yapraklı, kırmızı ve turuncu, nişastalı, fasulye ve bezelye, patlıcan ve kabak. Sağlıklı ve dengeli beslenmede çeşitlilik önemlidir.

Bu beş farklı sebze grubundan düzenli tüketilmesi tavsiye ediliyor. Sebzeleri pişmiş ya da çiğ tüketmek vücut için gerekli minerallerin alınmasını sağlar. Fakat fazla pişirildiğinde içerisindeki besin değerleri düşer. Fazla yağda kızartmak da besinlerin minerallerini değiştirir. Sebzenin yanında meyveyi de beslenme de yer alması gerekiyor.

Uzmanlar beslenmede meyve suyu yerine meyvenin kendisinin yenmesi gerektiğini dile getiriyor. Karbonhidrat alınması gerektiğinde ise kepekli tahıllar tercih edilebilir. Proteinler de beslenmede tokluk vermesi açısından yer almalıdır. Tabağın dörtte birinin protein olması sağlıklıdır. Süt ürünlerinde ise az yağlı olalar tercih edilirse kilo vermede yardımcı olur. Dengeli bir beslenme beş ana grubun birlikte yer almasıdır.

Dengesiz Beslenmek Nedir?

Her besin öğesinin vücutta bir karşılığı vardır ve alınması gerekir. Alınmadığı durumlar da vücutta yetersizlik olur. Doğru miktarda almamak ise vücudun dengesini bozar. Alınmazsa vücudun gelişimini engeller, yenilenmesinde bozulmalar olur ve böylelikle hastalıklar çıkmaya başlar.

Hastalıkları doğrudan oluşturur ve ya genetik olarak olan hastalıkların riskini artırır. Bağışıklık sistemini yavaşlatarak hastalıklara daha kolay yakalanmaya sebep olur. Dengesiz beslenme yanlış besinlerin yanlış miktarda tüketilmesidir. Bu tarz beslenmenin temelini ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin alınmaması oluşturur. Bu durum insanın hayat kalitesini düşürür.

Beslenmenin İnsan Sağlığına Önemi

Sağlık insan yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Sağlığın devamlılığı da esastır ve dikkat edildiği takdirde insanın elindedir. Sağlıklı olabilmek için yeterli beslenmek yapılabilir. Hayatın çeşitli dönemlerinde tüketilen gıdalar miktarları ve bileşimleri bazı hastalıkları etkilemiş. Dünyada ölüm sebeplerinin arasında ilk sırada kalp rahatsızlıkları ve daha sonra bazı kanserler, inme ve diyabetik hastalığı var.

Eski zamanlarla kıyaslandığında çoğu besin daha besleyici ve bol. İnsanların güvenli gıda istekleri artıyor ve herkes beslenmenin sağlığa olan etkilerini daha çok farkında. Toplumların yaşaması ve gelişmesi insanların sağlıklı olması ile ilgilidir. Bu sebeple dengeli beslenmenin sağlığa olan etkileri herkes açısından büyük önem taşımalıdır.

Toplumun, halkın ve insanlarında yaşam boyu sağlıklarının korunması ve daha da iyileştirilmesi gerekir. Yapılan araştırmalar yetersiz beslenen toplumlarda bebek ölümlerinin daha fazla yaşandığını gösterir. Yeteri kadar beslenemeyen çocukların büyüme hızları ve zekâ gelişimleri düşüktür.

Yetersiz beslenen toplumlarda enfeksiyon hastalıkları çok sık görülür. Aynı zamanda daha ağır seyreder ve öldürücü hale gelir. Kişi çok fazla yemek yediği takdirde kilolu olursa kolesterol, kalp damar rahatsızlığı, şeker, kanser ve solunum yetersizliği gibi sağlık sorunları ile karşılaşır. Az yemekten dolayı zayıf düştüğünde ise vücut direnci düşer ve birçok hastalığa yakalanır.

Beslenme birçok hastalıktan korunmanın ve hayatı sağlıklı devam etmenin şartlarından biridir. Araştırmalar hareketin artması ve beslenmenin değiştirilmesi ile Tip 2 diyabet hastalığının bile % 50 oranında önlenebileceğini dile getirmiştir. Hipertansiyon ve şeker rahatsızlıklarının en iyi tedavi yöntemi beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Beslenme sayesinde birçok hastalığın oluşması engellenebilir. Bu nedenle insan küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve zinde bir hayata sahip olabilir. Beslenme her birey için önemlidir.

Bunu Okudunuz Mu?

Düzenli Beslenme Nedir?

Son günlerin en çok sorulan düzenli beslenme nedir sorusuna cevaplar gelmeye başladı. Düzenli beslenme, yiyecek …