Perşembe , Ocak 20 2022

Beslenme ve Spor

Vücut geliştirme sporunda dikkat edilmesi gereken en önemli ve vazgeçilmez konu, beslenme ve spor ilişkisidir. Çünkü kişinin beslenmesi, yaptığı antrenmanı doğrudan etkileyeceği gibi, gelişimini de doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden hangi amaca yönelik spor yapılıyorsa, o amaca yönelik doğru bir beslenme şekline de sahip olmak gerekir. Ancak bu şekilde eksiksiz ve kaliteli bir gelişim sağlanabilir.

Doğru beslenme uygulanmayan durumlarda ise kişiler, gelişim göstermek yerine “over training” yani aksine gelişim gösterebilirler. Bu da kişilerin kas kaybetmesine ve güç kazanacağı yerde güçten düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden daima doğru kaynaklar üzerinden araştırma yaparak bir beslenme planı oluşturulmalı ve bu plana daima uyulmalıdır. Bu sayede gelişim eksiksiz bir şekilde sağlanabilir.

Beslenmenin Spor ile İlişkisi

Vücut geliştirme sporunda ve diğer tüm fiziksel sporlar, beslenmenin önemi neredeyse spor kadar yüksektir. Çünkü beslenme, spor esnasında harcayacağınız eforu sağlayan ve akabinde gelişiminiz sağlayan besinlerin vücudunuza alınmasını sağlayan durumdur. Bu yüzden beslenme eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Doğru olmayan ve yetersiz olan beslenme tiplerinde sporcular, antrenman esnasında yıkılan kas dokularını onaramayacak ve akabinde kas gelişimleri duracaktır. Hatta daha kötü olan beslenme tiplerinde kişi kas kaybı dahi yaşayabilmektedir.

Doğru Spor ve Doğru Beslenme

Eğer antrenman biçiminiz bir uzman tarafından kontrol ediliyor ve doğru şekilde karşılanıyorsa herhangi bir sorun yaşamazsınız. Fakat antrenman ile birlikte beslenmenize de önem vermeniz, gelişiminizin sekteye uğramaması açısından önemlidir.

Amaca Yönelik Beslenme

Antrenman amacınız ne ise, beslenme amacınız da o olmalıdır. Yani siz hacim kazanmak için antrenman yapıyorsanız, buna göre beslenmeli ve yeterli düzeyde kalori almalısınız. Bununla beraber makro ve mikro besinleri de eksiksiz almaya dikkat etmelisiniz.

Eğer zayıflamak için antrenman yapıyorsanız, bu doğrultuda kalori açığı vermeli ve gene makro ve mikro besinleri eksiksiz almaya özen göstermelisiniz. Bu sayede gelişiminiz, istediğiniz şekilde gerçekleşecektir.

Doğru Beslenmenin Sağladığı Faydalar

Spor ile beraber yapılan doğru beslenme, hayatınız üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olacaktır. Bu da size pozitif olarak yansıyacak ve çok daha kaliteli bir yaşam elde etmenizi sağlayacaktır.

İşte doğru beslenmenin faydaları;

  • Kilo problemlerini ortadan kaldırır,
  • Sağlık sorunlarını minimuma indirir,
  • Odaklanmanızı ve daha başarılı olmanızı sağlar,
  • Daha sağlıklı bir bedene kavuşmanızı sağlar,
  • Uyuşukluğu ortadan kaldırır.

Bu gibi faydaların tamamını ve daha fazlasını görmek istiyorsanız, sizde doğru bir şekilde spor yapmalı ve antrenmanlarınızı doğru beslenme ile desteklemelisiniz.

Bunu Okudunuz Mu?

Doğal ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi

İnsan sağlığı, gelişimi ve yaşamın sağlıkla sürekliliği için doğal ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme …