Perşembe , Ocak 20 2022

Dengeli ve Yeterli Beslenmenin Önemi

Hayatımızın her döneminde dengeli ve yeterli beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Beslenmeyi ne kadar doğru bir biçimde planlarsak günlük hayatımız da o kadar sağlıklı geçecektir.

Dengeli Beslenme Nedir?

Dengeli beslenme aç kalmak demek değildir. Besin gruplarının yeterli ve doğru bir şekilde vücuda alınmasıdır. Hangi besin gruplarını ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilirseniz beslenme o kadar önem kazanmış olacaktır. Dengeli ve yeterli beslenme vücut tipinize ve yaşınıza uygun olarak beslenmektedir.

Her yaş grubunda alınması gereken besin miktarı farklı olabilir. Besinlerin vücudunuzdaki değeri yaşa bağlı olarak değişebilir. Örneğin 18 yaşına kadar kalsiyum alımını yüksek miktarda yapmanız gerekirken 18 yaş sonrası kalsiyum alımını ölçülü bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu kriterlere dikkat etmeniz dengeli beslenmenin alt yapısını oluşturacaktır.

Nasıl Dengeli Beslenirim?

Dengeli ve yeterli beslenmenin önemi her yaş grubunda farklı bir anlam kazanır. Bebeklik dönemi, gelişim dönemi, yetişkinlik dönemi ve yaşlılık dönemlerinde farklı besin grupları ile vücudunuza takviyeler yapabilmeniz mümkündür. Kendi vücut yapınıza ve sağlık durumunuza göre almanız gereken besin miktarlarını dengeli bir şekilde ayarlayarak yeterli ve dengeli beslenmeniz mümkündür. Bunun için bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.

Dengeli Beslenmenin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Tüm besin gruplarını yeterli bir şekilde vücudumuza alırsak bunun günlük yaşantımıza etkisi de o kadar olumlu olacaktır. Sağlıklı beslenmenin vücudumuza birçok olumlu katkısı bulunuyor.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kilo kontrolünüz sağlanmış olur
  • Daha zinde olursunuz
  • Halsizlik baş dönmesi gibi sorunlar ortadan kalkar
  • Tansiyon hastalıklarınız önemli ölçüde engellenmiş olur
  • Kendinizi daha enerjik hissedersiniz

Dengeli beslenmenin vücudumuza olan faydaları aslında saymakla bitmez ancak belirli faydalarını bu şekilde sıralamak mümkündür.

Her Dönemde Dengeli Beslenmek Şart

Dengeli beslenmeyi sadece tek bir döneme değil de hayatımızın her dönemine yaymak daha doğru olacaktır. Örneğin birçok kişi sadece kilo verme sürecinde dengeli beslenmeyi yeterli görür ancak bunu bir yaşam felsefesi haline getirirseniz zaten kilo kontrolünüz de sağlanmış olacaktır. Bu nedenle dengeli beslenmeyi bir yaşam standardı haline getirmeniz önemlidir.

Bunu Okudunuz Mu?

Doğal ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi

İnsan sağlığı, gelişimi ve yaşamın sağlıkla sürekliliği için doğal ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme …