Perşembe , Ocak 20 2022

En Kolay Zayıflama Yöntemleri

Kilo sorunu hemen hemen herkesin sorunu olmuştur, birçok kişi bu konudan rahatsızdır ve kısa sürede zayıflamanın yollarını araştırmaktadır. Özellikle yaz aylarında fazla kilolardan kurtulmak için sıkça hızlı kilo verme yöntemlerine başvurulur.

Bunlar dönemsel kilo vermektir ve bilmelisiniz ki hızlı verilen kilolar geri alınır. Ayrıca bu sağlığınız açısından da iyi değildir sağlık sorunlarının çıkmasına ve bazı hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden kilo verme yöntemlerinde de seçici olup kalıcı yöntemleri araştırmalıyız.

En Kolay Zayıflama Yolları

Şimdi birçoğumuzun merak ettiği en kolay zayıflama yöntemleri nelerdir onlardan bahsedeceğim.

 • Bol su içmek
 • Çok hareket etmek
 • Uzun süre aç kalmamak
 • Yüksek protein ve bol lif içeren gıdalar yemek
 • Egzersiz Yapmak
 • Spor yapmak
 • Çok uyumak
 • Akşam yemeğini erken yemek ve hafif gıdalarla beslenmek
 • Acıkmadan yemek yememek
 • Canınız tatlı çektiğinde meyve yemek
 • Lokmaları yavaş ve uzun çiğnemek
 • Hobi edinmek
 • Yeşil çay İçmek
 • Baharat tüketimini artırmak
 • Kahvaltı Yapmak
 • Yürüyüş yapmak

Bol Su İçerek Zayıflamak

Çok su içmek sizi tok tutacaktır ve açlık hissinizi en aza indirecektir. Özellikle her sabah aç karnınız içeceğiniz bir bardak su hem susuzluğunuzu giderecek hem de sizi tok tutarak acıkmanızı geciktirecektir. Bu yüzden acıktığınız zaman su içmek sizi bir süre daha tok tutabilir bu sayede kilo vermenizi biraz daha hızlandırmış olabilirsiniz.

Hareket Ederek Zayıflamak

Sürekli hareket hâlinde olmanız sizin daha çok kalori yakmanızı sağlar. Eğer spor yapmaya üşeniyorsanız ya da zor geliyorsa bunun yerine gün içinde hareketlerinizi artırarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Bir yere gideceğiniz zaman araba ya da toplu taşıma araçları yerine yürüyerek gitmek sizin kalori yakmanızı sağlar. Bu sayede hareket ederek de kilo verebilirsiniz.

Uzun Süre Aç Kalmayın

Bu kilo vermek isteyenlerin en çok yaptığı hatalardan birisi. Kilo vermek için kendinizi aç bırakmayın, bu sizin kilo vermenizi sağlamaz aksine kilo bile alabilirsiniz. Çünkü bünyeniz buna alışkın değildir ve bir anda yemek yemeyi kestiğiniz zaman daha çok acıkmaya başlarsınız. Yani düşündüğünüzün aksine açlık hissi azalmaz daha çok artar. Ayrıca kendinizi aç bırakmanız sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden kilo vermek için asla kendinizi aç bırakmamalısınız.

Yüksek Protein ve Bol Lif İçeren Gıdalar Yemek

Yüksek kalori içeren besinler yemek yerine yüksek proteinli ve bol lif içeren gıdalar yemek sizin daha kolay zayıflamanızı sağlar. Çünkü yüksek proteinli yiyecekler tok tutar ve daha çok yemek yemenizi engeller. Proteinli yiyeceklerin başında yoğurt gelir, hem hemen bulabileceğimiz hem de gerçekten tok tutan bir besindir. Aynı şekilde keten tohumu, tam tahıllı ekmek ve yağsız patlamış mısır da yiyebilirsiniz. Bunlar sizi tok tutarak sürekli yemek yeme isteğinizi kısıtlar.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak zayıflamak için çok etkili ve hızlı bir yöntemdir. Kendinizi takip edebileceğiniz ve düzenli egzersiz yapabileceğiniz uygulamalar indirerek gününüzün bir kısmını egzersiz yapmaya ayırabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yaparak özellikle istediğiniz bölgelerinizin​ zayıflamasını ya da şekil almasını sağlayabilirsiniz. Zayıflamak için egzersiz yapıyorsanız sabırlı olmak gerekir çünkü emek isteyen bir süreçtir egzersiz yapmak. Düzenli yapıldığı sürece birkaç ayda istediğiniz vücuda ya da istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz.

Spor Yapmak

Spor yapmak zayıflamak için çok önemli bir yöntemdir. Birçok kişinin düzenli ve sabırlı bir spor sonucunda onlarca kilo verdiğini görmüşüzdür hepimiz. Bu da çok sabır ve emek isteyen bir süreçtir ama sabırlı olursanız istediğiniz kiloya ulaşmak için etkili bir yöntemdir.

Çok Uyumak

Çok uyumak sizin daha çok kalori yakmanızı sağlar ve enerjinizi almış olursunuz. Bu yüzden yemek yeme isteğinizi dizginler. Uyku anında büyüme hormonu salgılanır ve bu hormon metabolizmayı hızlandırarak kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca gece aç karnına yatmak ya da uyumadan önce yemek yememek de hormonun daha çok salgılanmasını ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Az uyumak ise daha çok yemek yemenize ve enerjinizin gün içinde düşük olmasına neden olur.

Akşam Yemeğini Erken Yemek ve Hafif Gıdalarla Beslenmek

Geç saatlerde çok fazla yemek yemek sindirim sorunlarına yol açar ve kilo vermenizi yavaşlatır.

Acıkmadan Yemek Yememek

Acıkmadan yemek yememelisiniz. Buna alışırsanız sürekli yemek yemeye yönelirsiniz, boş kaldığınız her an aklınız yemekte olur bu da kilo vermenizi yavaşlatır. Bu yüzden canınız yemek yemek istediği zaman yemek yemek yerine su için, bu sayede tokluk hissedebilirsiniz ve o isteği yatıştırabilirsiniz.

​​​​Canınız Tatlı Çektiğinde Meyve Yemek

Canınız tatlı çektiği zaman meyve yerseniz daha az kalori almış olursunuz, unutmayın fazla tatlı yiyerek kilo vermenizi zorlaştırırsınız. Bu yüzden tatlı yemek istediğiniz zaman meyve yiyerek o isteği kaldırabilirsiniz.

​​Lokmalarınızı Yavaş ve Uzun Çiğneyin

İyice çiğnenen yiyecekler tükürükle birlikte sindirim kanalından kolay geçer. Bu yüzden daha hızlı sindirilir ve kolayca çıkarılır. Bu da sizin zayıflamanızı etkiler.

Hobi Edinmek

Hobi edinmek, zaman geçireceğiniz bir işinizin olması sizin yemek düşünmenizi azaltacaktır. Kafanız başka işle meşgul olduğu zaman yemek yemek aklınıza gelmez ayrıca boş kaldığınızda yemek yeme isteği oluşacağı için bir hobi edinmek sizin için iyi olacaktır. Bu sayede meşgul olduğunuz bir şey olur ve sürekli yemek düşünmekten az da olsa uzaklaşmış olursunuz.

Yeşil Çay İçmek

Yeşil çay zayıflamak için büyük bir etki gösteriyor. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflama yöntemleri arasında kullanılır.

Baharat Tüketimini Arttırın

Baharat olarak z​​encefil, kırmızıbiber, pul biber gibi baharatlar vücuttaki yağ üretimini arttırır bu sayede zayıflamanıza etki eder. Ayrıca baharatlı yiyecekler yemek de sizi daha çok susattırır ve su tüketiminizi arttırır.

Kahvaltı Yapın

Günün en önemlisi öğünü kahvaltıdır. Birçok kişi kahvaltı yapmayı tercih etmese de kahvaltı günün atlanmaması gereken öğünüdür.

Kahvaltıda Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Zayıflamaya çalışan birisi için kahvaltıda yenilmemesi gereken besinlerin başında kızartmalar yer alır. Bu yüzden kahvaltıda kesinlikle tatlı, çörek, patates kızartması ya da hamur işi olmamalıdır. Kahvaltıda insülin salınımını daha az uyaracak ve sizi tok tutacak yiyecekler tercih edilmelidir. Bu yüzden kahvaltıda daha çok peynir, zeytin, yumurta, bal ve yeşil sebzeler tüketilmeli.

Gün içinde yiyeceğiniz yemeklerin de az yağlı olmasına dikkat edilmeli. Tatlı olarak da baklava tarzı şerbetli tatlılar yerinde sütlü tatlılar yemek sizin için daha iyi olacaktır. ​​​​​Öğle yemeği için protein ağırlıklı yemek, akşam yemeği için ise sindirimi kolay olan düşük kalorili ve sebze ağırlıklı bir menü olmalıdır. Bu sayede yemek alışkanlığınızı düzene sokabilir ve kendinize uygun diyet programı hazırlayabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş yapmak metabolizma hızını artırmak için gereklidir. Bu sayede kilo problemlerinizin önüne geçebilir ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yürüyüş saatlerinizi yemeklerinizden birkaç saat sonraya ayarlamanız daha iyi olacaktır, her öğünden sonra kırk beş dakika kadar tempolu şekilde yürümek metabolizmanızı hızlandırmak için yeterli olacaktır.

​​​

​​

Bunu Okudunuz Mu?

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersiz ve Sporlar

Özel bir süreç olan hamilelikte yapılabilecek egzersiz ve sporlar da bu döneme özel olmalıdır. Bu …