Perşembe , Ocak 20 2022

Evde Fitness Nasıl Yapılır?

Günümüzde bilinçlenen toplum ve artan yaşam sevgisi ile birlikte insanlar kendilerini geliştirmek amacıyla daha uzun bir yaşam sürmeye çalışıyor. Bu uzun yaşamın aynı zamanda sağlıklı olmasını da isteyen insanlar, fitness salonlarına akın etmeye başladı. Ancak bazı sebeplerden dolayı fitness salonuna gidemeyenler egzersizlerini evde yapmak durumunda kaldı. Haliyle bugünlerde “evde fitness nasıl yapılır?” sorusunun çok sık sorulduğu görülüyor.

Evde Spor Yaparak Kaslarınızı Ne Kadar Geliştirebilirsiniz?

Kas geliştirmek için en önemli olan dört etken kaliteli direnç çalışması, düzgün bir sporcu beslenmesi, kaliteli bir uyku ve disiplindir. Kaliteli direnç çalışması zorlanmaktan ve düzenli olarak zorlanmak için ağrılığı veya yapılan tekrarı arttırmaktan ibaret olduğu için evde ulaşılması en zor etkendir.

Ancak kaliteli direnç çalışması dışındaki her şey tamamen evde yapacağınız aktivitelere ve kişiliğinize bağlı olduğu için evde de kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Spor salonuna gitmek kas kütlenizin geliştirme açısından daha zorlayıcı ve faydalı olsa da evde de bir o kadar kas geliştirmeniz mümkündür çünkü kaslarınızın kapasitesi sabittir. Ayrıca güzel ve fit bir vücuda sahip olmanın yüzde yetmişinin sağlıklı beslenmeden, sadece yüzde otuzunun spordan geçtiğini unutmamalısınız.

Pes Etmemeniz Her Şeyden Daha Önemli

Bilindiği üzere herhangi bir işte pes etmek o işte başarısız olduğunu kabul etmek demektir. İnsanlar başarısız olduklarını kabul ettiklerinde pes ederler ancak fitness konusunda başarısız olmak pek de mümkün değildir. Çünkü her ne kadar vücudunda istediğiniz gelişimi hızlı bir şekilde sağlayamasanız da hareket halinde olduğunuzdan ve düzenli spor yaptığınızdan dolayı sağlığınız hiç olmadığı kadar iyi olacaktır.

Ayrıca evde spor yapmak motivasyon düşüklüğüne sebep olabileceğinden eğer kontrollü bir şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız bir video eşliğinde spor yapmak sizin için güzel bir seçenek olabilir. Böylelikle yalnız olduğunuzu düşünmez, devam etmek için kendinizde motivasyon bulabilirsiniz.

Ekleme olarak fit bir vücuda sahip olmak için hiçbir zaman kilo vermek zorunda değilsiniz, yemenizden kısmadan kendi vücut ağırlığınızla bile çok fit olmanız mümkündür. Eğer yemek konusunda kendinizi kısıtlıyorsanız ve bu yüzden motivasyonunuz düşüyorsa kendinizi kısıtlamayın, vücut geliştirme şampiyonları tahmin ettiğinizden çok daha kilolu. Bir kilogram kas kütlesi ile bir kilogram yağın kapladığı alan aynı değildir, bunu sakın unutmayın.

Evde Spor Yaparken Seçeceğiniz Aletler Çok Önemli

Evde kullanılan birçok fitness ekipmanı sadece birazcık daha ucuz olduğu için tercih edilse de bu ekipmanların çok kalitesiz olabileceğini, sakatlıklara yol açabileceğini unutmamalısınız. Fitness yapmak her ne kadar pahalı bir spor olmasa da evde kullanabileceğiniz fitness ekipmanları şahsi kullanım için alınacağından biraz pahalı olabilir.

Eğer hem bütçenizi korumak hem de sağlığınızı korumak istiyorsanız yapmanız gereken şey kaliteli olan bir markanın ismini alarak o markanın indirime girmesini beklemek. Seçeceğiniz marka ürünün yorumlarını güzel bir şekilde okumak ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmak her zaman en önemlisi olmalıdır. Kaliteli ve profesyonel ürün alabilecek kadar bütçeniz bulunuyorsa bu konuda çekinmeyin, kaliteli ürün kullanmak fitness gelişiminiz için her zaman en önemlisidir.

Evde Kullanabileceğiniz Fitness Aletleri Nelerdir?

Spor salonuna gitmeden vücut geliştirmek gibi bir hedefiniz varsa ilk başlarda fitness aletlerini kullanmadan gelişmeniz mümkün olacaktır ancak daha sonraları birkaç tane alet almanız gerekecektir.

Evde fitness antrenmanı yaparken kullanabileceğiniz fitness aletlerine dair birkaç örnek aşağıda listelendiği gibidir:

 • Squat rack
 • Ayarlanabilir bench sehpası
 • Çeşitli kilolarda dambıllar
 • Halter
 • Halter plakaları
 • Direnç bandı
 • Fat bar aparatı
 • Kapı barfiksi
 • Egzersiz matı

Bunlar her ne kadar yeni başlayanlar için gerekli olmasa da vücut geliştirmek isteyen ve bu işi ciddi bir şekilde yapacak olan insanların alması gereken fitness malzemeleridir.

Yeni Başlayanlar İçin Evde Spor Ekipmanları Nelerdir?

Yeni başlayan insanlar kendi vücut ağrılıkları ile de verim alabilse de kısa sürede iyi forma ulaşmak istiyorsanız birkaç tane fitness malzemesi almanız işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Fitness yapmaya yeni başlayan bir insana tavsiye edilen fitness ekipmanları şu şekildedir:

 • Kapı barfiksi
 • Dambıl
 • Egzersiz matı
 • Direnç bantları
 • Düz bench sehpası

Bu ekipmanlar ile sandığınızdan çok daha hızlı bir şekilde gelişmeniz mümkün olacaktır. Yine de her egzersiz aletinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde Fitness Yapmadan Önce Isınma Hareketleri Şart Mıdır?

Spordan önce yapacağınız ısınma hareketleri aynı zamanda esneme hareketleri olarak da geçtiği için kaslarınızın yumuşamasına yardımcı olur. Böylece kaslarınız spor esnasında daha rahat hareket eder, dinlenme esnasında da daha az ağrı çekersiniz, kaslarınız da kolaylıkla dinlenebilir. Ancak esneme hareketlerini abartmadan, hafif ve yavaş bir şekilde yapmak çok önemlidir. Aksi takdirde ısınma hareketleri esnasında sakatlanabilir, kaslarınızı incitebilir, birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilirsiniz.

Vücudunuzun spor esnasında yoğun kan dolaşımına ve oksijene ihtiyacı olacağından ısınma hareketleri ile nabız atışını yükseltmeniz önemlidir. Ekstradan 10-20 dakikanızı ayıracağınız esneme hareketleri vücudunuzu ısıtacak, yoğun egzersizlere karşı hazır hale getirecek ve vücudunuzda spordan sonra ağrı ve sızı olmasını engelleyecektir.

Yirmili Yaşlarda Spor Programınız Nasıl Olmalıdır?

Eğer yirmili yaşlardaysanız sizin için haftada üç gün kardiyo ve ağırlık çalışması ideal egzersiz programı olarak belirlenebilir. Kemik yapınız yeterince güçlü olduğundan kardiyo kısmında 20 dakikalık yürüyüş, koşu veya bisiklet yapabilirsiniz. Bu ısınma aşamasının ardından 20 dakika boyunca da ağırlık çalışması yapabilirsiniz.

Ancak her ne kadar genç ve güçlü olsanız da yaptığınız sporu abartmamanız gerekir çünkü sanılanın aksine fazla kardiyo çalışması kas kaybına sebep olabilir. Yani fazla spor yapmak metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımına neden olabileceğinden sporu düzenli ve dengeli yapmak önemlidir. Eğer ağırlık çalışması yapacaksanız düşük ağırlıklı çok tekrar yapmak yerine yüksek ağırlıklı az tekrar yapmak sizin için daha yararlı olacaktır.

Otuzlu Yaşlarda Spor Programınız Nasıl Olmalıdır?

Artık yirmili yaşlarınızı geride bıraktıysanız ve hayatın en güzel dönemi denilen otuzlu yaşlarınıza geldiyseniz metabolizmanızın yavaşladığını söylemek pek de yanlış bir söylem olmaz. Otuzlu yaşlarda metabolizmanız eskisine nazara çok daha yavaş çalışmaya başladığından dolayı kilo vermeniz de zorlaşmaya başlar.

Bu yaşlarda olan insanların en büyük kas ve vücut problemi vücudun alt bölgesinde oluşan kas kaybı olduğu söylenebilir. Eğer herhangi bir sağlık problemine sahip değilseniz haftada üç kez yirmi dakikalık kardiyo ve otuz dakikalık ağırlık çalışması formunuzu toplamanıza yardımcı olacaktır. Programı arttırmak gibi bir düşünce içerisinde olursanız bunu tartışmak amacıyla bir uzmana danışmak sizin için en iyisi olacaktır.

Kırklı Yaşlarda Spor Programınız Nasıl Olmalıdır?

Vücudun en büyük değişimlere uğradığı, kemiklerin güçsüzleşmeye ve yavaş yavaş erimeye başladığı kırklı yaşlarda spor yapmak istiyorsanız egzersiz programınızın diğer yaşlardan çok daha farklı olacağı bir gerçektir. Kadınlar için menopoz dönemine geçiş yaşandığı için kemikler için büyük risk taşıyan bir dönemdir, bu sebepten ötürü spor yaparken veya spor programı hazırlarken dikkatli olunması gerekiyor.

Ancak örnek bir spor programı verilecek olursa kardiyo olarak 45 dakikalık koşu, yüzme veya bisiklet sürmek başlangıç için ideal olacaktır. Ayrıca bir uzman tavsiyesine danışmak şartıyla uzmanın belirlediği günlerde kararlaştırılan spor programı ile 30 dakikalık ağırlık egzersizleri yapmak kemik yapısını güçlendirmek için faydalıdır. Bu yaşlarda en önemli olan şeyin kemik güçlendirme olduğunu unutmamalı, egzersiz sırasında kemiklerinizle alakalı sorunlar yaşamamak için bir uzmana danışmalısınız.

Bunu Okudunuz Mu?

Fitnessın Vücudumuza Yararları

Fitness sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma, sağlık ve fit manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na …