Perşembe , Ocak 20 2022

Evde Pilatesle Kilo Vermenin Püf Noktaları

Pilates yapmak zayıflatır mı sorusu herkesin aklındadır. Pilates zayıflatır ancak diğer sporlar kadar da çok etkili değildir. Evde pilatesle kilo vermenin püf noktaları düzenli bir şekilde yapmak ile başlar. Pilates belirli bir oranda yağ yakımını kolaylaştırabilir. Genellikle pilates kas yapılarını güçlendirmeyi sağlar. Her sporda olduğu gibi pilates yapılacağı zamanda beslenmeye dikkat edilirse eğer kilo verilebilmektedir.

Pilates yapmadan önce aç ya da tok olmamak gerekmektedir. Yemekten 1-1.5 saat sonra pilatese başlanması daha uygundur. Pilates esnasında birden su içilmemeli, yudum yudum soğuk olmayan su içilmesi gerekir. Öncesinde çok fazla karbonhidrat tüketilmemesi gerekmektedir çünkü kasları güçlendirmede yarar sağlayan bir spor olması sebebiyle enerji yakımını pek başarılı gerçekleştiremeyeceğinizden kilo alabilirsiniz. Eğer pilatesle kilo vermeyi hedefliyorsanız kesinlikle mineral ve kalsiyum alımına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Hatta spor öncesinden ve sonrasında mineral ve kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmeniz gerekir.

Evde Yapılacak Plates Hareketleri

Evde yapılacak pilates hareketleri ile daha sıkı kaslara sahip olarak daha fit ve zayıf bir bedene sahip olabilirsiniz. Pilates sanıldığının aksine sadece top ile yapılabilecek bir spor değildir. Temelinde karın kaslarını ve beli güçlendiren bu egzersiz bir mat üzerinde yapılabilmektedir. Matınız yoksa eğer düz herhangi bir zeminde de yapabilirsiniz.

Yere uzanın daha sonrasında yerde sadece beliniz ve sırtınız kalacak şekilde bacaklarınızı ve kollarınızı yukarı doğru uzatarak omuzlarınızı da yerden kaldırın daha sonrasında da kollarınız ile bacaklarınıza yaklaşmaya çalışın bu hareketi 15 kere 3 set olarak uygulayın ve hem karnınızı hem de bacaklarınızı çalıştırın. Bu şekilde devam ederek bölgesel olarak zayıflayabilirsiniz.

Pilatesin Faydaları Nelerdir

Pilatesin faydaları nelerdir diye düşünüyorsanız eğer öncelikli olarak kilo kaybetmenizi sağlayabilir. Sırt ve karın kaslarının çalışmasını sağlayarak bu bölgedeki yağ oranlarının azalmasını sağlar ve kasları güçlendirir. Yapılan egzersizler sayesinde vücut esnekliğinin de çoğalmasını sağlar. Doğru bir şekilde durabilmemiz için omurgaları güçlendirir.

Pilatese başlamadan önce nefes egzersizleri yapılması da pilatesin bir parçasıdır. Nefes egzersizleri, doğru nefes almayı sağlayarak daha sağlıklı olunmasını destekler. Doğru nefes almak bağışıklık sistemini güçlendirme de destekçi bir etken olduğu için de pilates yapan birisinin vücut direncinin yüksek olması olasıdır. Pilates aynı zamanda stresten de uzaklaşmaya yardımcı olur. Bu sebeple de bizi hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan daha sağlıklı bir insan olarak kılar.