Perşembe , Ocak 20 2022

Fenerbahçe Spor Kulübünün Tarihi

Günümüzde oldukça sık takip edilen Türkiye ligi takımlarının başında gelen Fenerbahçe, Türkiye’de birçok hayrana sahiptir. Neredeyse her lig maçında ilk beşte yer bulan Fenerbahçe’nin kulüp üyesi olmak için kulübe para ödeyen kişi sayısı da oldukça fazladır.

Bu kadar popüler bir takım olduğu için fenerbahçe spor kulübünün tarihi sporseverler tarafından merak ediliyor. İlk kuruluş yıllarından 1979 yılına kadar olan Fenerbahçe tarihini bu yazıda bulabilecek, bilgilerinize bilgi katabileceksiniz.

Fenerbahçe Spor Kulübü Kimler Tarafından Kuruldu?

1907 yılında kurulan ve üç tane kurucusu olan Fenerbahçe spor kulübünün kurucuları şu şekildedir:

  • Londra Başkatibi Suad Bey’in oğlu Mehmed Ziya Songülen
  • Hareket Ordusu tümgenerali Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey
  • Ünlü edebiyatçı Samipaşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip Okaner
  • Bu üç isim Fenerbahçe spor külünün temel taşlarını oluşturmuştur.

Fenerbahçe Spor Kulübü Nasıl Kuruldu?

Fenerbahçe spor kulübünün kurucuları olan Mehmed Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve Enver Necip Okaner o yıllarda futbolu sıkı bir şekilde takıp ediyordu. Genellikle İngiliz oyuncuların yer aldığı yer aldığı Moda FC’de oynayan Bobby lakaplı ilk Türk futbolcu Fuat Hüsnü Kayacan’ı seyretmekten keyif alıyorlardı.

1907 yılının bahar mevsiminde bir maç sonrası Necip Okaner, Ziya Songülen ve Ayetullah Bey, Necip Okaner’in evinde toplandılar. Burada, içlerinde doğan bir vatan ve spor aşkıyla kuracakları takımın temelini oluşturdular. Kulübün adı oturdukları semtten esinlenildi ve Fenerbahçe Spor Kulübü olarak belirlendi.

Fenerbahçe Spor Kulübünün İlk Başarısı

Fenerbahçe spor kulübünün futbol takımı ilk kez 1908 yılında İstanbul Ligi’ne katıldı, takımın ilk teknik direktörü aynı zamanda oyuncu olan Hüseyin Dalaklı’ydı. İlk iki yılda maçlara katılmayan ve herhangi bir varlık göstermeyen bu takım 1911-1912 sezonunda şampiyon olarak kendi tarihindeki ilk lig şampiyonluğuna sahip oldu.

Fenerbahçe Spor Kulübünün 1922-1923 Sezonu

Fenerbahçe futbol takımının 1922-1923 yıllarında sahip olduğu şampiyonluk, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şampiyonluk olarak tarihe geçti. Takımın tamamı yüksek okul mezunlarından ve öğrencilerinden oluşuyordu ve bu takım sezon boyunca hiç yenilmeden ve gol yemeden sezonu 58-0 gibi bir skorla bitirdi. 1923 yılında gerçekleşen en önemli olaylardan biri ise General Charles Harington’ın İstanbul’dan ayrılırken kendi adına bir turnuva düzenlemeye karar vermesi oldu.

General gazeteye verdiği ilanda Türk kulüplerine meydan okuduğu, hatta isterlerse kadrolarında yabancı oyuncu bile bulundurabileceklerini söyledi. Fenerbahçe Spor Kulübü ise bu ilana yanıt olarak sadece kendi kadrosuyla bu maçı şartsız olarak kabul edeceğini söyledikleri bir gazete ilanı yayınlattı. 29 Haziran 1923 tarihinde Taksim Stadında yapılan bu maçı Fenerbahçe 2-1 olarak kazanmış, İsmet Paşa tarafından telgrafla bir övgü kazanmıştır.

Milli Küme Maçlarında da Şampiyonluk Fenerbahçe’nin Oldu

1936 yılında kurulan Milli Küme, en güçlü İstanbul, Ankara ve İzmir takımlarının yer aldığı zorlu bir ligdi. Sadece 1938 yılındaki ligden kendi isteğiyle çekilen Fenerbahçe, diğer tüm turnuvalara katılmıştır. Fenerbahçe futbol takımı 1937, 1940, 1943, 1945, 1946 ve 1950 yıllarında kazandığı şampiyonluklarla 6 kez şampiyon olmuştur. Milli Küme liginde en çok zafere ulaşan takım da Fenerbahçe olmuştur.

Türkiye’nin 1. Futbol Ligi ve Fenerbahçe

21 Şubat 1959 tarihinde Türkiye 1. Futbol Ligi sadece Ankara, İzmir ve İstanbul takımlarının katılabileceği bir şekilde kuruldu. 16 takımın yer aldığı bu ligde beyaz ve kırmızı grup şeklinde düzenleme yapılıyordu, Fenerbahçe beyaz grupta yer alarak grubunu lider olarak tamamladı.

İki maç şeklinde düzenlenen finalde kırmızı takımın birincisi ile denk gelen Fenerbahçe ilk maçını kaybetti. Ancak ikinci maçta Mustafa Güveni Naci Erdem, Yüksel Gündüz ve Şeref Has’ın attığı gollerle Fenerbahçe, Galatasaray’ı 4-0 yenerek Türkiye 1. Futbol Liginin ilk şampiyonu olarak tarihe geçti.

Fenerbahçe ve Şampiyon Kulüpler Kupası

1961-1962 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupasında oynamaya hak kazanan Fenerbahçe, bu turnuvaya 2. turdan katılmıştı. 1961-1962 yıllarında katıldığı bu turnuvada Nürnberg’e 2-1 ve 1-0’lık skorlarla yenildi ve kupaya veda etti. 1963-1964 sezonunda Kupa Galipleri Kupasına katılan Fenerbahçe futbol takımı, ön eleme turunda Romanya’nın lig takımlarından biri olan Petrolul Ploiești’yi geçti.

Ardından birinci tura karşısına gelen Kuzey League of Ireland takımı olan Linfield’i da eleyerek kendi tarihinde ilk defa Şampiyon Kulüpler Kupasında çeyrek finalde yer aldı. Fenerbahçe futbol takımı çeyrek finalde Nemzeti Bajnokság takımlarından olan MTK Budapeşte ile eşleşti ve ilk maçı 2-0 kaybetti. İkinci maçı da 3-1 kazanan Fenerbahçe çeyrek final turunu play-off maçlarına taşısa da play-off maçında rakibine 1-0 yenildi ve turnuvaya veda etti.

Balkan Kupasını Kazanan Takım Fenerbahçe Futbol Takımı Oldu

Fenerbahçe’nin Balkan Kupasını kazanması bir Türk futbol takımının uluslararası resmi bir organizasyonda yaşadığı ilk şampiyonluktu. Fenerbahçe bu kupanın final maçında Yunanistan lig takımlarından biri olan AEK ile karşılaştı ve Ogün Altıparmak’ın iki, Yılmaz Şen’in attığı bir gol ile AEK’i 3-1 mağlup etti.

1969-1979 Yılları Arasında Fenerbahçe’nin Durumu

1969-1970 sezonunda takımın başına getirilen teknik direktör Traian Ionescu, bu sezonda Fenerbahçe’yi Eskişehirspor’un 7 puan önünde olarak şampiyonluğu kazanmasına vesile oldu. Bu sezonun en önemli istatistiklerinden biri Ilie Datcu’nun kalede bulunduğu dönemde Fenerbahçe’nin toplam 30 maçta sadece 6 gol görmesi oldu. 1970-1971 sezonunda takımın başına Rumen teknik direktörü Constantin Teașcă‎’yı getirildi ve Fenerbahçe bu sezonu ikinci sırada kalarak bitirdi.

Aynı sezonda Ogün Altıparmak attığı 16 golle Türkiye 1. Futbol Liginde gol kralı oldu. Takımın başına Sabri Kiraz’ın getirildiği 1971-1972 sezonunda Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi. Teknik direktör olarak Brezilyalı Didi’nin getirildiği 1972-1973 sezonunda Fenerbahçe yeni bir yapılanmaya gitti. Sezonu Galatasaray’ın arkasında ikinci olarak bitiren Fenerbahçe’de oynayan Osman Arpacıoğlu, sezon boyunca attığı 16 golle gol kralı olmaya hak kazandı. 1973-1974 sezonu Ziya Şengül’ün takım kaptanlığını yaptığı, Cemil Turan’ın gol kralı olduğu bir sezondu, Fenerbahçe bu sezonda 7. kez lig şampiyonu oldu.

Aynı 1973-1974 sezonunda Türkiye Kupası finalinde Bursaspor’u mağlup eden Fenerbahçe, Türkiye kupasına ikinci kez sahip oldu. 1974-1975 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupasına yeniden katılan Fenerbahçe, birinci turda karşılaştığı Lüksemburg ligi takımlarından olan Jeunesse Esch’i eledi. İkinci turda karşılaştığı Polonya ligi takımlarından olan Ruch Chorzów’a ise elenerek turnuvaya veda etmek zorunda kaldı. Türkiye lig sezonunu ise Galatasaray’ı 5 puan geride bırakarak birincilikle tamamladı.

1975-1976 yılında sırasıyla İlie Datcu, Nedim Günar ve son olarak Yugoslav teknik direktör Tomislav Kaleperović olmak üzere üç defa teknik direktör değişikliği yaşandı. Fenerbahçe 1975-1976 sezonunda Türkiye liginde Trabzonspor’un 3 puan gerisinde kalsa da Cemil Turan bu sezonda attığı toplam 17 golle ikinci kez gol kralı oldu. 1976-1977 sezonunda Trabzonspor’un yeniden gerisinde kalan ve sezonu ikinci olarak tamamlayan Fenerbahçe, 1977-1978 sezonunda dokuzuncu kez lig şampiyonluğunu kazandı. Fenerbahçe 1978-1979 sezonundaki ilk maçını kaybetse de ikinci maçta atılan gollerle 2-0 kazanarak Türkiye Kupasına üçüncü kez sahip oldu.