Cumartesi , Mayıs 21 2022

Fitness Ayakkabısı Nasıl Olmalı

İnsanlarda genel olarak şöyle bir yanılgı vardır “En iyi spor ayakkabısı en rahat ayakkabıdır.”. Bu düşününce mantıklı gelse bile tamamen doğrudur diyebilmek mümkün değildir. Sporda veriminizi arttıracak en önemli etken bir ayakkabı olabilmektedir. Yaptığınız hareketlere müsait ve içinde rahat ettiğiniz bir ayakkabı az terlemenizi ve spordan maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Ayakkabı Seçiminizi Hafife Almayın. 

Rahat bir ayakkabının ayağınızda olması antrenman sürenizi gözle görülür derecede arttıracaktır. Ayakkabı rahatça dengenizi sağlamalı ve eklemlerinize yük binmesine engel olmalıdır. Hava alan ve kokuya neden olmayan bir ayakkabı sadece spor için değil sağlıklı bir yaşam içinde çok gereklidir. 

Ayakkabınız yukarıdaki yazılanları sağlamıyorsa eğer sırt ağrılarına sebebiyet verebilir, Bir ekleminize daha çok yük vererek eklem sorunlarına yol açabilir. Kullandığınız ayakkabı ayak şeklinizle örtüşmüyorsa ayağınız sürekli kaşınabilir, yara olabilir. Ayakkabınızı yaptığınız spor türüne göre seçmeniz çok önemli bir ayrıntıdır. Fitness Yapmak İçin Nasıl Bir Ayakkabım Olmalı?Ayakkabınız ayağınızı adete bir çorap gibi sarmalıdır. Ancak bu ayağınızı sıkmaya kadar gitmemeli, herhangi bir hareketinize engel olmamalıdır. 
Ayakkabının içi hava almalıdır. Hava almayan ayakkabılar uzun süren kullanımlarda rahatsızlık verirler. 
Ayağın tabanını desteklemeli ve ayağınızla içe basmanıza engel olmalıdır. 
Çok dayanıksız, dandik olmamalıdır. Hemen eskimemelidir. 
Hava durumuna göre aldığınız ayakkabınız kışlıksa, fazla üşümenizi engellemelidir. Eğer yazlık bir ayakkabı aldıysanız ayaklarınızın aşırı ısınmasını engellemelidir. 
Ayakkabı o an konfor sağlarsa alın daha sonradan konfor sağlamasını beklemeyin.

Ayakkabının Genişliği Nasıl Olmalı?

Spor yaparken vücudumuzun bütün yükü ayaklarımızın üstüne binmektedir. Bu yüzden yumuşak bir ayakkabı tercih etmek mantıklıdır. Yumuşak olmasıyla birlikte kuvvet dağılımı daha dengeli olur ve ayağınız rahatsız olmaz. 

Yere basmanızla dağılan kuvvetiniz, eklemlerinizi etkilemektedir. Ayakkabınız çok dar olursa her türlü hareketiniz kısıtlanır, cildiniz zarar görebilir. Eğer ki ayakkabınız bol olursa hareketleri doğru uygulayamama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Ayakkabınız ayağınızı tutarken parmaklarınız içerde özgürce hareket edebilmelidir. Bu yüzden ayakkabının ön kısmı biraz geniş olmalı ve parmaklarınız ve ayakkabı arasında bir santimetre kadar uzaklık olmalıdır. 


Spor Ayakkabısında Tabanın Önemi.

İyi bir antrenman yapabilmek için ayağınız rahat etmelidir. Taban ayağınızı sarmalı ve özellikle topuk bölgesi yumuşacık olmalıdır. Ayakkabının tabanının kalın olmasına da dikkat edilmelidir. Kalın tabanlı bir ayakkabı üstüne binen yükü daha rahat emebilmektedir. 

Ayakkabının tabanı, ayakkabının içini desteklemelidir. Ayak burkulmaları ve sakatlıkların önlenmesi için ayakkabı yanlardan ayağı iyi bir şekilde sarmalı tabanı fazla geniş veya fazla dar olmamalıdır. 

Ayak Problemi Olan Kişiler Ne Yapmalı?

Bütün insanların ayak yapıları genel olarak benzer olsa da bazı kişilerin ayakları problemlidir ve standart ayakkabılara uymamaktadır. Ayağınızın tabanı öne veya arkaya eğik olabilir yada düz taban olabilirsiniz. Böyle durumlarda ayakkabı seçimleri bir doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.

Ayağınız problemli ise öncelikle bu problemin çözümü ile ilgili bir kriter ayakkabıda aranır. Örneğin ayağında mantar bulunan bir kişinin çok iyi havalanan bir ayakkabı giymesi gereklidir. Burada öncelikli kriter olarak iyi hava almasını alabiliriz.  

Ayakkabıyı Ne Kadar Sık Kullanmalıyım?

Spor yapanlar genelde spora tek bir ayakkabı kullanarak devam ederler. Bu durum ayakkabınızın koku sorunu ortaya çıkarmasına ve buna bağlı olarak olarak sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.En az iki adet fitness ayakkabısına sahip olmanız ve ayakkabıların birini bir gün giyip diğerini dinlendirmeniz, havalandırmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde kullandığınız ayakkabılar çok daha zor eskime ve atılma sürecine girecektir. Ayakkabılarınızı dönüşümlü kullanmak maddi olarakta size kar sağlayacaktır.