Cumartesi , Mayıs 21 2022

Fitness Eğitiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Fitness eğitimi alacak veya kendileri başlayacak olan kişiler fitness eğitiminde dikkat edilecek noktalar hususuna çok dikkat etmelidir. Kilo vermek, fit bir vücuda sahip olmak veya sağlıklı yaşam için fitness yapılabilir. Herkesin fitnessa başlama amacı farklılık gösterebilir ancak doğru adımlar takip edilirse sonuçlar herkeste aynı olur. Fitness eğitimine başlamak illa spor salonu içinde olmasına gerek yoktur, evde kendinizde başlayabilirsiniz.

Hedefinizi Belirleyin

Fitnessa ne için başlıyorsunuz, yani amacınız ne önce bunu belirleyin. Kardiyovasküler direnç oluşturmak mı istiyorsunuz, yoksa kas kütlenizi mi arttıracaksınız veya kilo mu vereceksiniz. Kardiyo gücünü arttırmaksa ağırlık çalışmanız gerekir veya kilo vermek için özellikle hangi bölgelere yoğunlaşacaksınız. Tüm bu hedeflere göre fitness ağırlığınız, hareketler ve kullandığınız ekipmanlar değişiklik gösterir.

Kişisel Bilgiler

Evde veya fitness salonunda, kısaca nerede olursanız olun kişisel bilgileriniz doğrultusunda hareket edin. Çünkü herkesin bu özellikleri farklıdır ve egzersizler bu doğrultuda değişiklik gösterebilir.

Dikkat edilmesi gereken kişisel bilgiler;

  • Yaş
  • Ağırlık
  • Boy
  • Yağ, kas ve kemik ölçümleri
  • Vücut su miktarı şeklindedir.

Bu faktörler jimnastik türünü etkiler.

Kendinizi Hazırlayın

Fitnessa başlamadan önce kendinizi ve vücudunuzu hazırlamak oldukça önemlidir. Burada vücudunuz fiziki, kendinizde ruhsal anlamda hazır hissetmelisiniz. Evde kendiniz yapıyorsanız ağır ve zor hareketlerden kaçının, salonda ise mutlaka hocadan bilgi alın. Eğer yeni başlıyorsanız yardım almadan başlamayın. Doğru kaynaklardan referans almak en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Evde yaparken internetteki videoları takip edebilirsiniz. Isınmadan eğitime başlamayın, vücudunuz egzersiz stresine hazırlayın. Hafifçe gerinerek, yürüyüş yaparak veya zıplayarak kan akışını arttırabilir, kas ve eklemleri ısıtabilir ve kasılmadan spora başlayabilirsiniz.

Hazırlıklı Gidin

Fitnessı salonda yapıyorsanız mutlaka hazırlıklı gitmeniz gerekir. Burada hazırlık elbette doğru ekipmanlardan geçer. Mutlaka spor çantanızı alın ve içine havlu, su matarası, spor ayakkabı ve kıyafetler koymayı ihmal etmeyin. Sizi daha iyi hissettirecekse dizlik türü güvenlik ekipmanları da alabilirsiniz. Hazırlıksız gitmek eğitimin verimsiz geçmesine neden olacaktır.

Tanımları Öğrenin

Eğitime başlamadan önce mutlaka tanımları iyice öğrenin. Hangi hareketi yaptığınızı bilmeden başlamak verimsiz bir çalışmaya neden olacaktır. Üstelik biri ne yaptığınızı sorduğunda kendinize güvenerek, rahat bir şekilde cevap verebilirsiniz. Örneğin aerobik nefes alma, kalp atışını hızlandırıcı yorucu egzersizlerdir. Koşu, bisiklet, yüzme örnek verilebilir. Maximum heart rate, kişinin yaşıyla alakalıdır. Kişinin yaşını 220’den çıkararak kalp atışını tahmin edebilirsiniz.

Esneklik eğitimi, eklemlerin hareketini arttırır, soğuk kasları gerginleştirir. Böylece yaşlanmaya bağlı bazı kas hareketsizliklerini, tendon kısalmalarını engeller. Güç ve ağırlık eğitimleri, kasların gücünü ve fonksiyonlarını iyileştirir, ağırlık ve esnek direnç bantları ile yapılır. Isınmak, soğutmak gibi terimlerde vardır. Bunları bilirseniz ne yapmanız gerektiğini yani eğitim için hedefiniz ne daha iyi belirlersiniz.

İlk Zamanlar Hafif Ağırlıklarla Başlayın

Eğer fitness eğitimine ilk defa veya uzun bir ara verip başladıysanız önce mutlaka hafif ağırlıklarla başlayın. Bunun nedeni ise, kasın hafızası yani adapte olma süreci vardır. İlk 5-10 gün spora alışma süreci geçer. Bu süre sonrasında vücut fiziksel olarak da alışır ve daha rahat hareketlere uyum sağlar. Birde buna düzgün beslenme düzeni eklerseniz kas hafızası daha yoğun tempoya ulaşır. Vücudunuz sporsuz geçirdiği günler boyunca hantallaşır, yanlış veya ani bir hareket sonrasında ciddi sakatlanmalar hatta kas yırtılmaları bile olabilir.

Programa Sadık Kalmak

Eğer hedefinize gerçekten ulaşmak istiyorsanız programa sadık kalmanız gerekir. Bir gün yapıp diğer gün yapmamak veya eksik ve yanlış hareketler yapmak sadece yorulmanıza ve zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Makale fitness eğitiminde dikkat edilecek noktalar sorusunu detaylıca anlattık.

Bunu Okudunuz Mu?

Jimnastik Nedir?

Jimnastik nedir, Çoğu insanın merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Jimnastik vücudumuzun düzenli hareketler ile …