Perşembe , Ocak 20 2022
Cropped shot of athletic woman doing back muscles exercise at the gym with her personal trainer

Fitness Nasıl Bir Spordur?

Herkes fit, sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak ister. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın kurallarından biri sağlıklı beslenmek ve spor yapmaktır. Bunu yaparken aynı zamanda vücudun şekillenmesi ve forma girmek de istenilen amaçların içerisindedir. Öncelikle fitness nasıl bir spordur bunu bilmek ve uygulamak çok önemlidir.

Fitness Nedir?

Fitness kelime anlamına bakıldığında sağlıklı olmak anlamına gelir. Fitness egzersize dayalı bir spor dalıdır. Fitnessda amaç kasları kuvvetlendirmek ve sıkılaştırmaktır. Diğer sporlarla karşılaştırıldığında fitness işin temelidir. Genelde vücut geliştirme ile karıştırılır Vücut geliştirmede amaç kasın hacmini artırmaktır.

Vücut geliştirme yapan kişinin iri bir vücuda sahip olmasını sağlar. Fitness sporunda ise; sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Her sporda kullanılan farklı kas grupları mevcuttur. Kasların güçlenmesi için fitness yapmak gerekir. Fitness da standart hareketlerden bahsedilmez her amacın antrenman programı farklıdır. Hareketler yaşa ve hastalıklara göre değişir.

Fitnessın en önemli tarafı gelişmekten ziyade sağlık için yapıldığıdır. Antrenmanda kardiyo egzersizleri yaparak (koşu, bisiklet gibi zorlayıcı ve zindelik veren egzersizler) kasların sıkılaşması sağlanır. Aynı zamanda kaslar sıkılaşırken estetik bir görünüme kavuşur. Kişinin hem ruhsal hem fiziksel olarak kendini iyi hissetmesini sağlar.

Fitness Sporunun Faydaları

Fitness vücutta depolanan endorfin, östrojen ve testesteron hormonlarını artırır. Bu sayede spor yapan kişi kendini daha zinde ve mutlu hisseder. Mutluğun yanında fiziksel olarak forma girdiği için kendine olan güveni artar. Metabolizmayı artırır bu yüzden de zayıflama süreci hızlandırılmış olur. En önemli faydalarından biride vücudumuz için çok faydalı olan uykuyu düzene koymaya yardımcı olur. Stresle baş etmede fitness en sağlıklı yöntemlerden biridir.

Aynı zaman da kalp ve damar sağlığını güçlendirir ve korur. Zihinsel olarak iyi gelir ve saha hızlı düşünmeye yardımcı olur. Yapılan çeşitli araştırmalarda uzun süre fitness ile ilgilenen insanların kansere ve kalp krizine daha az yakalandığı görülmüş. Şeker hastalığına da kalori yaktığından dolayı iyi geldiği bilinir.

Vücut kaslarının hepsi kullanıldığı için kemik ve kas sistemini güçlendirir. Pilates ve yoga sayesinde sırt ve karın kasları güçlenir ve duruş bozukluklarının önüne geçer. Fitness yaparken nefes alıp verildiği için akciğerlere iyi gelir. Fitness sırasında özellikle kardiyo bölümünde çok terlenir bu da vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasına yol açar. Fitness kişinin vücut dengesini de artırır. Ayakta durmakta ve denge sorunu yaşayanlarda fitnessın pozitif etkileri görüşmüştür.

Fitness Nasıl Yapılır?

Tüm spor dallarında olduğu gibi fitness sporu da kişiye özeldir. Fitness programları fizik tedavi uzmanı ya da spor eğitmenleri tarafından hazırlanır. Genellikle aletlerle yapılan fitness sadece vücut ağırlığı ile de yapılabilir. Fitness yüzme ve koşu gibi kardiyo antrenmanları ve pilates ve yoga gibi kası sıkılaştıran egzersizlerin toplamıdır.

Kardiyo egzersizleri kan dolaşımı düzenler. Böylelikle vücut daha fazla enerji harcar. Bunun sonucunda da yağ yakımı hızlandığı için fazla kilolardan kurtulmuş olunur. Ağırlık içeren programlar bölgesel çalışarak kasları geliştirir. Ağırlık ve aletler yardımı ile kası şekillendirir. Fitness vücuda şekil verirken vücut geliştirme kas hacmini artırır. Fitness sayesinde vücut esneklik kazanır ve fit görünür.

Fitness Türleri Nelerdir?

Fitness zinde kalmak ve sağlıklı olmak için yapılan bir spor dalıdır. Çeşitli türlere sahip olan bu dal farklı çeşitlerde seçenekler sunar.

Kardiyo Fitness: Bu türde yapılan hareketler kan akışını hızlandırır. Yağ yakımı sağlandığı için kilo vermek isteyenlerin tercih edeceği bir yöntemdir. Aynı zamanda kalbi güçlendirir ve dayanıklılık sağlar.

Kardiyo fitness kendi içerisinde de ikiye ayrılır;

  • Liss kardiyo
  • HIIT kardiyo
  • Liss kardiyo daha az güç isterken HIIT kardiyo ise yüksek gayret ister ve daha fazla kalori yaktırır.

Crunch Fitness: Crunch fitness sadece karın bölgesine odaklanır. Karın bölgesinde biriken yağları yakmak için buna uygun özel programlar hazırlanır. Karın kaslarını şekillendirir ve yağları hızlıca eritir. Böylelikle bu bölgede sıkma ve sıkıştırma hareketleri yapılarak düz ve fit bir karın elde edilir. Hareketler mekik çekmeye benzer ve karın kasını şekillendirir.

Hidrolik Fitnes: Genellikle fizik tedavi amacıyla kullanılır. Vücutta bulunan 9 kas üzerinde etki eder. Eğlencelidir ve sakatlanma riski çok azdır. Hidrolik fitness için yağ yaktıran ekipmanlar vardır. Bu egzersizler sayesinde iki kat daha fazla kalori harcanır. Bu tür dinlenerek ve 30-40 dakikalık antrenmanlarla uygulanır.

Jumping Fitness: Fitness çeşitleri arasında yer alan Jumping fitness, oldukça eğlencelidir. Aynı zamanda kondisyonu artırır ve kalça, karın, bacak kaslarını etkili çalıştırmaya yardımcı olur. Jumping fitness ile 750 kalori sadece 45 dakikada yakılabilir. Trambolinin üzerinde zıplanarak yapılır.

Zumba Fitness: Fitness genel olarak birçok spor dalından ilham alarak bugünlere gelmiştir. Zumba fitness da bu tarz etkileşimlerden oluşmuştur. Latin danslarından esinlenilmiş olan Zumba çok eğlenceli bir fitness çeşididir. Hem stres attıran hem de yağ yaktıran Zumba kondisyon güçlendirmede fayda sağlar.

Fitness Öncesi ve Sonrası Isınma

Sakatlanma riskini azaltmak ve kas gücünü doğru kullanmak için ısınma yapmak önemlidir. Isınmanın amacı vücudun merkez sıcaklığını ve hareketliliğini artırmaktır. Vücut sıcaklığı yükseldiğinde eklemlerde ki dokular gevşer ve hareket aralığı artar. Böylelikle yaralanma riski en az indirilmiş olur. Isınma hareketleri için sadece beş dakika bile yeterli olur.

Bazı ısınma hareketleri burada;

  • Kalça çevirme: Ayaktayken bir diz kaldırılır ve dizle daire çizilir. Kalça dışarıya döndürülür.
  • Kol çevirme: Ayaklar omuz genişliğinde açılır, kollar yanda önde doğru dairesel hareketler yapılır.
  • İp atlama: Atlama ipi ile 2 dakika zıplanır.
  • Çömelme: Kollar yere paralel dizler kırılır.

Kalça çevirme hareketi kalça kasını gevşetmek için yapılır. Kol çevirme gibi ısınma hareketleri de omuzlardaki gerginliği azaltacaktır. Eklerimden sıcak tutulmasına faydası vardır. İp atlama hareketi kalp atışını ve vücudu sıcak tutmak için iyi bir tercihtir. Kalbin daha hızlı attığı hissedilir. Ayrıca kol ve omuzlar için iyi bir ısınma hareketidir.

Bunu Okudunuz Mu?

Fitnessın Vücudumuza Yararları

Fitness sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma, sağlık ve fit manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na …