Perşembe , Ocak 20 2022

Fitness Nasıl Yapılmalıdır?

Fit ve form bir vücuda sahip olmayı istemek herkes tarafından arzu edilebilir. Sağlıklı ve estetik bir vücut yapısına sahip olabilmek için en temel kural ise yeterli ve dengeli beslenme yapılmasıdır. Fakat vücut yapısını şekillendirmek ve vücut şeklini korunma hususunda beslenmenin egzersiz programları ile de destekleniyor olması gerekir. Peki, fitness nedir, fitness nasıl yapılmalıdır?

Fitness Nedir?

Fiziksel yeterlilik veyahut uygunluk anlamlarını taşıyan fitness, sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve vücudunuzun formda kalabilmesini sağlamak amacı ile yapılmakta olan egzersizleri kapsayan bir spor dalı olarak bilinmektedir.Genel olarak vücut geliştirme antrenmanları hususu ile karıştırılmakta olan fitness egzersizlerinin kas gelişiminize fayda sağlayan antrenmanlara yer verdiğini biliyoruz.

Fitness Egzersizlerinde Amaç Nedir?

Vücut geliştirme antrenmanlarında var olan esas amaç, kas hacmi ile kütlesinin artırılabilmesidir. Vücut geliştirme, sporcuların kaslarını geliştirmesi hususunda daha hacimli ve daha iri bir vücut yapısına sahip olabilmeyi amaçlar. Antrenmanlar genel olarak belirli bazı kas gruplarına yönelik yapılır.

Fitness egzersizleri açısından tek bir amaç bulunur; o da daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilmektir. Fitness antrenmanları doğrultusunda kas geliştirici egzersizler ile birlikte koşmak, yürüyüş yapmak, yüzmek, bisiklete binmek, tırmanmak, kürek çekmek gibi kardiyo antrenmanlarına da özellikle yer verilmektedir.

Vücut içindeki yağların yakılmasını sağlamayı hedefleyen fitness antrenmanlarında kaslarınızın hacim almasından daha çok sıkılaşması ön planda olur. Daha ince, daha esnek ve daha fit bir görünümü kazanmanızı amaçlayan fitness egzersizleri ile sporcular, daha ince ve daha güzel bir vücuda sahip olabilmektedir. Kişilerin hem fiziksel yapıda hem de ruhsal yapıda daha sağlıklı konumda olunmasını amaçlayan fitness antrenmanları, sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olunmasını sağlamaktadır.

Fitness Nasıl Yapılır?

Bütün antrenman programları içerisinde olduğu gibi fitness antrenmanları da kişilere özel olarak belirlenmesi gerekir. Uzman bir fizyoterapist veya spor eğitmenleri tarafından fitness programları hazırlanabilmektedir. Fitness antrenmanları, aletler ile birlikte yapılabilirken hiçbir alet kullanılmadan, yalnızca vücut ağırlığı yardımı ile de yapılabiliyor.

Genel olarak dayanıklılık ve kondisyonu artırmak amacı ile yüzme, koşu, yürüyüş, kürek çekmek gibi kardiyo antrenmanları aracılığı ile ağırlık kaldırmak, pilates, yoga yapma gibi kas sıkılaşması hususuna yönelik egzersiz programlarının bir bileşeni olarak bilinir.

Kan dolaşımınızı düzenlenmekte olan kardiyo egzersizleri, vücudunuzun daha fazla kalori harcamasını sağlamakta ve yağ yakmanızı hızlandırarak fazla kilolardan kurtulabilmenizi hedefler.

Ağırlık antrenmanları ise bölgesel konumda kas gruplarının çalışması doğrultusunda kaslarınızın gelişmesinden sorumlu durumdadır. Ağırlıklar veya özel olarak tasarlanmış olan aletler yardımı ile yapılan ağırlık egzersizleri, kasa şekil verebilmeyi hedefler.

Vücut Geliştirmede Önemli Olan Nedir?

Fitness’te vücudunuza şekil verebilmek önemli iken vücut geliştirme hususunda ise kaslara hacim kazandırabilmek önemlidir. Fitness için yapılmakta olan ağırlık antrenmanlarında kaslara esneklik kazandırılmakta ve vücudun daha fit görünebilmesi için vücut yağlarınızın eritilmesi hedeflenmektedir. Genel olarak bölgesel hareketleri içermekte olan fitness ağırlık antrenmanları, yağ yakmanızı hızlandırıcı etkiye sahip konumdadır.

Fitness Yapmanın Faydaları

Vücut kaslarının tümünün kullanılmasını sağlamakta olan fitness egzersizleri, düzenli şekilde yapıldığında kemik ve kas sisteminizi güçlenmesini sağlar. Kardiyo ve ağırlık egzersizlerinizin kombinlenmesi sonucu ile oluşan antrenmanlar, vücudunuzun ekstra kalori yakmasına yardımcı olmakta ve bazal metabolizma hızının artırılması sağlaması ile kilo verme sürecinizi hızlandırmaktadır.

Fitness programlarına eklenmiş olan pilates ve yoga uygulamaları da sırt ve karın kaslarınızın daha güçlü olmasını sağlamayı amaçlayarak duruş bozuklukları gibi sorunların çözümlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kardiyo egzersizler, kan basıncınızın düzenlenmesi sağlamakta, yüksek tansiyon ve kalp- damar hastalıkları ile karşı karşıya gelme riskini de azaltmaktadır. Nefes alma verme işlemini düzenleyen fitness egzersizleri, akciğerlerinizin de tam kapasite olarak çalışmasına yardımcı olur.

Fitness Yapmadan Önce Dikkat edilmesi Gerekenler

Spor yapmaya başlamadan önce kesinlikle ısınma hareketleri yaparak kaslarınızı gevşetmelisiniz. Daha önceden spor yapmadıysanız ağır hareketlerden uzak durmalı, salonda bulunan antrenör ile birlikte hafif hareketler ile başlayarak, zamanla kademeli şekilde arttırmanız gerekmektedir.

Sizi rahat, hafif ve fit bir yapıya ulaştırıyor olsa da, en ufak ters bir hareket sonucunda feci sonuçlar doğurabilir. En sık karşılaşılan durumlar bel tutulması, boyun tutulması, kasıklarda, bacaklarda ve üst kolda şiddetli şekillerde ağrı gibi şikâyetler karşımıza çıkar. Eğer dikkat etmezseniz sakatlanmalar ile birlikte kas yırtılmaları da oluşabilir.

Fitness yapmakta iseniz su tüketiminize de dikkat etmeli, gün içinde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Egzersizlerin yapılması sırasında, vücudunuz su kaybeder. Su takviyesi almadığınız takdirde kas spazmları ve şiddetli kas ağrıları ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bütün bunların yanında soğuma hareketlerine de değinmemiz gerekiyor.

Spor öncesi, spor anı ve spor sonrası oldukça önemli konumdadır. Bunun önemi, vücut spor yaptığı süre boyunca ısınmakta ve enerji üretmektedir. Kalp normalden hızlı atmakta aynı zamanda vücut ekstra şekilde laktik asit üretme konumundadır. Bu ise vücuda yorgunluk sinyalini gönderme halindedir. Kalp yavaşça eski haline dönerek sporun sonunda ise baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikâyetlerin de meydana gelmesini önler.

Fitness Hareketleri Nelerdir?

Birden fazla fitness hareketleri bulunur.

Bunlardan en çok bilinenleri şöyledir;

 • Jumping Jacks.
 • Burpess.
 • Squat.
 • Plank.
 • Senkronize step.
 • Yukarı diz bükmek.
 • Yana eğilmek.
 • Mekik çekmek.
 • Şınav.
 • Koşu hali.
 • Bisiklete binmek.
 • Uzanıp bacak hareketleri yapmak.
 • Tüm yoga hareketlerini uygulamak.

Gibi birden fazla örnek fitness hareketleri olarak karşımıza çıkabilir. Bütün bunlar; karın kası, bel çevresi, kalça kaldırmak, basen erimesi, göğüs küçülmesi veyahut büyümesi, arka kol kasları, iç bacak kasları gibi bölgeleri çalıştırmakta ve göbeksiz, dolgun kalçalı, sıkı vücutlu ve seksi hatları olan bireyler olabilmemiz hususu için tercih ettiğimiz spor olarak varlığını sürdürmektedir. Fitness gibi bir spora başlamayı düşünüyorsanız kesinlikle profesyonel bir yardım ile başlamanızda fayda vardır.

Bunu Okudunuz Mu?

Fitnessın Vücudumuza Yararları

Fitness sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma, sağlık ve fit manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na …