Cumartesi , Mayıs 21 2022

Fitness Programı

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen her kişinin ihtiyaç duyduğu fitness programı, kişinin amacına, isteklerine, bütçesine ve spora ayırabileceği zamanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Program seçiminde birçok etken bulunabileceği gibi, programın kişiye uyumlu olabilmesi için de birçok etken vardır.

Doğru program için ilk olarak amaç belirlenmeli ve akabinde bir uzman ile görüşülmelidir. Bunun yanı sıra çeşitli kaynaklardan araştırma yapmak, program hazırlamada ve uygulamada size yardımcı olacaktır. Böylelikle daha iyi programlar hazırlayabilecek, programları daha iyi uygulayabilecek ve çok daha iyi bir gelişim gösterebileceksiniz.

Antrenman Programı Çeşitleri Neler?

Antrenman programları birçok farklı çeşitte olabilmektedir. Programın oluşturulmasındaki temel etken ise, programı uygulayacak kişinin amacıdır. Kişinin amacı başta olmak üzere, spora ayıracağı zaman ve beslenmesi gibi etkenler de program seçiminde etkilidir.

Amaca göre sınıflandırılabilecek birkaç program çeşidi ise şunlardır;

  • Hacim programları (Bulk dönemi için),
  • Kilo verme programları,
  • Definasyon programları,
  • Güç programları,
  • Dayanıklılık programları.

Bu gibi program çeşitleri, kişilerin amaçları doğrultusunda oluşturulan ve uygulanan programlardır.

Program Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilere özel programlar oluştururken veya seçilirken dikkat edilmesi gereken temel nokta, kişinin hangi amaçla vücut geliştirme sporunu yaptığıdır. Eğer kişi hacim kazanmak ve kas kütlesini artırmak istiyorsa, bulk için uygun olan yüksek ağırlık, düşük tekrar program çeşitlerine yönelmeli veya sıfırdan program hazırlamalıdır. Fakat kişi kilo vermek ve kas kütlesini sabit tutmak istiyorsa, bu kişinin zayıflama amacıyla hazırlanmış yüksek tekrar, düşük ağırlık programlara yönelmesi daha doğru olacaktır.

Doğru Program Seçimi

Doğru program seçiminde dikkat edilmesi gereken temel nokta ise, spora ayrılacak olan zaman ve beslenme durumudur. Eğer kişi iyi bir şekilde besleniyorsa, 4 veya 5 gün uygulayabileceği hacim programlarına başvurabilir. Fakat beslenme düzeyi yeterince iyi değilse ve kişi kilo almak gibi bir amaç gütmüyorsa, daha çok full body tarzı programlara yönelmelidir.

Programların Uygulanışı

Hazırlanan program, içerisinde yer alan gün sayısınca, yeterli düzeyde ve aksatılmadan yapılmalıdır. Böylelikle en yüksek etkiyi doğru şekilde sağlayabilir. Ayrıca program ile birlikte gelen hareketlerin yapılışı da, programın size sağlayacağı faydalar üzerinde büyük bir role sahiptir. Bu yüzden program kadar, hareketlerde doğru bir şekilde, eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

Bunu Okudunuz Mu?

Jimnastik Nedir?

Jimnastik nedir, Çoğu insanın merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Jimnastik vücudumuzun düzenli hareketler ile …