Perşembe , Ocak 20 2022

Fitness Yaparken Giyilebilecek Kıyafetler

Fitness yaparken giyilebilecek kıyafetler nelerdir? Fitness giyimi nasıl olur? İnsanlar spor yapmak denilince eski kıyafetlerini kullanarak yapmaya yönelebiliyor. Birkaç saatliğine giyeceği kıyafetlerin çok da önemli olmadığını düşünüyor. Eğer spor konusunda sizde böyle düşünüyorsanız bir an önce bu düşünceden kurtulun, çünkü spor yaparken kıyafetlerin çok önemli görevleri bulunuyor.

Seçtiğiniz kıyafete göre spor verimi alıyorsunuz, seçtiğiniz kıyafetler doğrudan motivasyonunuza etki ediyor. Ayrıca sağlığınızı da büyük ölçüde etkiliyor. Spor yaparken rahat olmak ve dikkat dağınıklıklarını engelleyecek kıyafetler seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bazı olumsuz sonuçlar kaçınılmaz oluyor.

Bu olumsuz sonuçlar:

  • Performans düşüklüğü
  • Keyifsizlik
  • Motivasyon kaybı
  • Konsantrasyon kaybı

İçinde rahat edemediğiniz ve hareket alanınızı kısıtlayan kıyafetler ile spor yapmak çok da mümkün değildir. Rahatsız olduğunuz ve içinde hareket ederken problem yaşadığınız kıyafetler elbette ki performansınızı doğrudan kötü etkiliyor. Egzersizleri yaparken problemler çıkıyor.

Keyifsizlik kesinlikle önemli olumsuz sonuçlarda bir tanesi. Giydiğimizi  de kendimizi iyi hissettirecektir kıyafetler tercih etmek spor yaparken çok önemlidir. Sevdiğimiz ve spora özel olan bir kıyafet size keyif verecektir. Yaptığınız spor size bir ceza gibi değil eğlence gibi gelir. Hatta antrenman süreniz uzamaya başlar, çünkü insan keyif aldığı işe devam etmek ister.

Spor yaparken giyeceğimiz kıyafetler motivasyonunuzu etkiler. Sporda odaklanabilmek yani motive olabilmek için mutlaka spor kıyafetleri özel olmalıdır. Sadece spor için giyilecek kıyafetler bünyenizi bu tempoya hazırlar. O kıyafetler giyildiği anda vücudunuza gerilmeye başlar ve sizi spora hazırlar. Bu sebep ile sporda seçilecek kıyafetin doğrudan motivasyonunuzu etkileyeceği bir gerçektir.

Giyilecek kıyafetler dikkatinizi dağıtacak kıyafetler ise bu kıyafet size çok uygun değildir. Kıyafetleriniz vücudunuzu sıkı sarmalıdır. Vücudunuzu sıkıca sarıp oturan kıyafetler konsantrasyon kaybınızı önler. Örneğin esnek olmayan bir kıyafet dikkatinizi başka yere dağıtacaktır, konsantrasyon kaybına yol açacaktır.

Ayakkabı Seçimi Önemli

Ayakkabı seçimi spor için kilit bir rol oynuyor. Evde veya fitness egzersizleri yaptığınız her yerde ayakkabı ile spor yapmanız öneriliyor. Bunun sebebi tüm ağırlığın ayaklarda toplanıyor olması. Tüm güç ayakta toplandığı için ayakkabınızın taban kısmı mutlaka yumuşak olmalı. Bu sporda ayak sağlığınız için çok önemli.

Ayakkabı seçerken tabanı büyük ve yumuşak olmasına özen gösterin. Ayrıca seçtiğiniz ayakkabının hava alma oranı da yeterli derecede olmalı. Yoksa ayağınızda koku, ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Seçeceğini ayakkabı mutlaka ayağınızı sıkıca sarsın, bu size antrenman performansı sağlayacaktır. Ayrıca ayakkabınızın uç kısmında 1cm kadar boşluk bulunmalı ve parmaklarınızı hareket ettirebilmelisiniz.

Alt Giyim

Spor yaparken seçilecek şort veya tayt çok önemlidir. Eğer tercihiniz şort ise seçtiğiniz şortta bel ayarlaması bulunuyor olmalı. Bu spor performansını doğrudan etkiliyor. Şortlar mutlaka ter tutmaz bir yapıya sahip olmalı. Hava alan şortlar daha kullanışlı bir yapı ortaya koyuyor. Spordan sonra bile hayata devam edebilme imkanı sunuyor. Ayrıca spor esnasında motivasyon kazandırıyor.

Eğer tercihiniz tayttan yana ise yine şortta olduğu gibi esneklik ve ter tutmaz yapı çok önemli. Motivasyon, konsantrasyon ve yüksek performans için bu çok önemli bir etkendir. Ter tutmaz ve esnek yapılı taytlar çok daha kullanışlıdır. Ayrıca tayt vücudunuza iyi oturmalıdır. Vücuda iyi oturan tayt spor yaparken kullandığınız kasları görmenize yardımcı olur. Hareket kabiliyetinizi arttırır.

Tişört Seçimi

Spor yaparken seçeceğiniz tişört çok önemlidir. Her tişört spor için kullanılmaz. Kesinlikle vücudunuza yapışmalı ve vücudunuzu sarmalıdır. Ayrıca esnek bir yapı bulundurmalıdır. Ter tutmama özelliği ile size rahat bir spor deneyimi yaşatmalıdır. Bu özellikler fitness egzersizlerini daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Bu fitness yaparken giyilebilecek kıyafetler spor yapma açısından oldukça öneme sahiptir.