Perşembe , Ocak 20 2022

Fitnessa Giderken Çantanızda Bulunması Gerekenler

Fitnessa giderken çantanızda bulunması gerekenler fitnessa başlayacak olan kişiler için önemli bir detaydır. Yanıma ne almalıyım, nelere ihtiyaç duyulur özellikle ilk defa gidenler için kafa karıştıran sorulardır. Spor önemlidir ancak spora giderken giyim, kullanılan ekipman ve temizlik daha fazla önemlidir. Çünkü bunlar olmazsa sporda verimli olmaz. Spor çantası mutlaka büyük olmalı, içine her şey sığabilmeli. Bu sayede performansı olumsuz etkileyecek her şeye karşı önlem alınmış olur. Peki, spor çantasının içinde neler bulunmalıdır?

Spor Ayakkabı

Fıtnessa gittiğiniz zaman dışarıda giydiğiniz spor ayakkabı ile spora devam etmeniz hatta içeri girmeniz mümkün değildir. Bu çok doğru bir karardır çünkü zaten hijyen bakımından da hiç etik değildir. Bu yüzden çantada mutlaka temiz ve rahat bir spor ayakkabı bulunmalıdır. Ayakkabı ayağa tam olmalı, rahat bükülmeli ve ayağı terletmemelidir. Özel fitness ayakkabıları alınırsa daha iyi olur.

Antrenman Eşofmanları

Elbette fitness salonuna gittiğinizde spor kıyafetlerinizi giyeceksiniz. Bu yüzden çantanın içinde mutlaka alt eşofman veya tayt ve 2 adet tişört yer almalıdır. Taytın veya eşofmanın kısa, uzun paçalı ya da direk şort olması, tişörtün kısa kollu veya kolsuz olması gibi detaylar tamamen size kalmış. Ancak rahat hareket etmeniz önemli, pamuklu kumaş tercih etmemeniz gerekli, çünkü terletir. 2 tişört olması ise terleyince hemen değiştirebilmeniz.

Su Şişesi

Elbette olmazsa olmaz parçalardan biridir. Su olmadan spora başlamanız çok sakıncalıdır. Normal 0,5 ml’lik şişeler alabilirsiniz. Ancak 1 litrelik gibi büyük mataralar almanız daha iyi olacaktır. Böylelikle bütün su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Arada su içmek spor esnasında daha enerjik olmanıza yardımcı olacaktır.

Duş Havlusu ve Yüz Havlusu

Egzersiz esnasında kullanmak için mutlaka yanınıza yüz havlusu alın, çok büyük olmasına da gerek yok. Terinizi silmenize yardımcı olsun yeter. İsteğe bağlı olarak bileklik havlu da alınabilir. Çantanızın boyutuna göre siz kendiniz ayarlayabilirsiniz. Duş havlusu da fitnessda duş alanlar içindir. Elbette kendi havlunuzu yanınızda taşımanız zorunludur, terleyince de peçeteye silmek hijyenik olmayacaktır.

Poşet

Çantanızda mutlaka ama mutlaka poşet bulundurun. Böylece ıslak eşyalarınızı buraya koyabilirsiniz. Hiçbir şey koymayacak olsanız dahi çantanızı poşetsiz bırakmayın. Eğer ayakkabılarınızın kirli olduğunu düşünüyorsanız da poşete koyabilirsiniz.

Atıştırmalıklar

Fitnesstan sonra yorgun düşeceğiniz için şekeriniz, tansiyonunuz düşebilir ve haliyle halsiz kalabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmek adına gofret barlar, kuruyemişler alabilirsiniz. Böylece çıkınca ani acıkma hissiyle fast food türü şeylere de koşmamış olursunuz ve yaptığınız fitness boşa gitmemiş olur.

Duşta Kullanmak İçin Malzemeler

Yani şampuan, duş jeli, sabun, lif ve deodorant gibi eşyalar olmazsa olmazdır. Eğer fitness salonunda duşa giriyorsanız bunları unutmamanız gerekir. Orada bunlardan bulunmaz ve başkasınınkini almak hiç hijyenik olmayacaktır. Bu yüzden çantanızda kendi eşyalarınızı eksik etmeyin. Bunların özel eşyalar olduğunu da unutmayın. Çantada fazla yer kaplamaması için seyahat boy alabilir veya küçük pompalı şişelere koyabilirsiniz.

Spor Çorabı

Spora giderken giydiğiniz çorapla devam etmek hiç uygun olmayacaktır. Bu yüzden çantaya mutlaka bir çift spor çorabı atın. Gün boyu ayakta duran çoraplar zaten terle bakterilerin, mantarın oluşmasını tetikler ve ayak sağlığı için kötü bir zemin hazırlar. Hatta koku problemi yaşamanıza neden olur. Bu yüzden özellikle fitnessa elverişli, hava alan çorapları tercih edin

Kulaklık

Spor en iyi sevilen bir müzik eşliğinde yapılır. Bu yüzden mutlaka yanınızda kulaklık olmalıdır. Kablolu veya kablosuz çantanızda bulundurmayı unutmayın.

Fitnessa giderken çantanızda bulunması gerekenler bu makalede detaylı bir şekilde anlatılmıştır..

Bunu Okudunuz Mu?

Fitnessın Vücudumuza Yararları

Fitness sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma, sağlık ve fit manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na …