Perşembe , Ocak 20 2022

Fitness’tan Önce Vücut Nasıl Isıtılmalı?

Fitness’tan önce vücut nasıl ısıtılmalı? Isınmadan fitness’a gidilir mi? Spora başlamadan önce spor şarttır. Bu sporun şart olmasının bazı sebepleri bulunuyor.

Isınmadan yapılacak sporun kârdan çok zararı olur, bu zararlar:

  1. Sakatlık Problemi
  2. Vücudun işlevleri yerine getirememesi
  3. Vücudun güçsüz düşmesi

Spor öncesi ısınma olmazsa olmazdır. Mutlaka spor yapmadan ısınılmalıdır. Sporseverler ısınmadan yapılacak sporun zararını bildiği için spordan önce mutlaka ısınma hareketlerini yapıyorlar. Örneğin spor yapılmadığı zaman sakatlık problemleri olabiliyor. Peki, neden oluyor bu sakatlık problemleri? Sıcaklığı artan her maddenin genişliği artıyor, hacmi de artıyor, bu duruma kısaca genleşme deniyor.

Bu durum vücudumuzda damarlar içinde geçerli oluyor. Bu damarlar vücudumuzda açılıp kapanma işlemlerini sağlıyor. Örneğin çapraz bağlar adı verdiğimiz damarlar koptuğu andan bacak bükme işlemi yapılamıyor. Isınma sırasında ise damarlar genişliyor. Genişleyen damarların esnekliği de artış gösteriyor. Eğer bu damarları ısıtarak esnekliğini arttırmazsak damar yırtılmaları meydana geliyor. Böylesi sakatlıklar size 6 aylık bir ceza olabilir. Sağlığınız için mutlaka spordan önce ısıma işlemlerinizi yapın.

Spordan önce ısınmanın önemi ile ilgili bir diğer etken ise performans etkeni. Spordan önce ısınma hareketlerini yapmış olan bir kişi esnekliğini arttırdığı dolayısı ile daha üst düzey bir performans sergiliyor. Bu konuda tüm spor dallarını örnek alabilirsiniz. Örneğin futbolcular maç öncesi ısınırlar. Bunun sebebi, daha iyi bir performans sergileyebilmektir.

Isınmadan yapılacak spor sporcu kişiyi çok daha fazla yoruyor. Daha fazla enerji kaybına sebep oluyor. Bunu ısı yalıtımına benzetebiliriz. Isı yalıtımında daha az ısı kaybı olduğu gibi, spor öncesi yapılan ısınma ile daha az enerji kaybı yaşanıyor. Isınma yapılmadan yapılan spor vücudu güçsüz düşürüyor. Buda sizi hasta ediyor. Yaptığınız spor tamamen araya gidiyor. Bu sebep ile kesinlikle spor öncesi ısınma işlemlerinizi yapın, spora uzun süre ara vermek zorunda kalmayın. Yaptığınız spor araya gitmesin.

Boyun Egzersizleri

Fitness egzersizleri yapmaya yukarıdaki uzuvlardan başlanır. Öncelikle boynunuzu 360° sol yönde, sonra 360° tersi yönde çevirin, yalnız bu hareketi kesinlikle hızlı yapmayın sakince yavaş yavaş yapmalısınız. Sonuçta amacınız ısınmaktır. İkinci boyun hareketi elimiz ile başımızı öne, arka, sağa, sola tek tek baskı uygularken başımızı tersi yönde kaldırmaya çalışmak. Bu hareketi de sakince yapmalısınız. Isınayım derken ağır sakatlıklar yaşamayın.

Kol Egzersizleri

Kol egzersizi olarak önce sol kolunuzu 360° derece ileri yönde çevirmelisiniz. Sonra tersi yönde 360° derece çevirmelisiniz. Sonra sağ kolunuzu 360° derece ileri yönde çevirmelisiniz. Bu hareket kollarınızı daha aktif kullanmanızı, omuz ve kol sakatlıklarınızı en aza indirmenizi sağlar.

Bel Esnetme

Bel kısmınızı ısıtmanız çok önemlidir. Genellikle fıtık ve benzeri sakatlıklar bel bölgesinde başlar. Doğru ısıtılmaması durumunda ciddi sakatlıklar meydana gelir. Belinizde hulahop varmış gibi oval bir şekilde çevirmelisiniz. Sonra tersi yönde aynı işlemi uygulamalısınız. Ardından dik bir şekilde ayakta duruyorken eğilip ayaklarınıza dokunmaya çalışın. Eğer ayaklarınıza dokunamıyorsanız gidebildiğiniz yere kadar eğilin.

Baldır Çektirme

Baldırlarımızı kesinlikle ısıtmalıyız. Genel yırtık bölgeleri baldırlar ve eklem birleşme noktalarıdır. Baldır ısıtmada ilk yapılması gereken ayak bileğimizi tutup kalçamıza doğru çektirmektir. Sonrasında ise aynı işlem ön tarafa çektirilerek yapılır.

Genel Vücut Isıtma

Son olarak ısınma işlemini bitirirken düz koşu, ayak sallama ve zıplama işlemi yapılır. Öncelik olarak ayaklar ve kollar rahatlaması amacı ile titretir gibi yavaş yavaş sallanır. Sonra hafif bir tempoda çok zorlamadan zıplanır. Son olarak kısa bir süre düz koşu yapılır, bu düz koşu gücünüzün %20’lik kısmı kadar olmalıdır. Bu ısınma hareketleri sonrası vücudunuzdan ter aktığını gözle görmeniz mümkün. Isınmış ve sakatlıklardan korunum iyi bir performans sergilemiş olursunuz. Üstelik bunu yaparken de vücudunuz güçsüz düşmez.

Bunu Okudunuz Mu?

Fitnessın Vücudumuza Yararları

Fitness sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma, sağlık ve fit manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na …