Perşembe , Ocak 20 2022

Hangi Sporda Smaç Yoktur?

Voleybol, futbol, basketbol, hentbol ve benzeri birçok uğraşın kendilerine özgü oyun tarzları, oyun kuralları ve oyuncu sayısı vardır. Futbol, bir kaleci olmak üzere 11 kişiyle, saha içerisinde rakip takımla beraber 22 oyuncuyla oynanan bir oyundur. Hentbol 7, voleybol 6, tenis 2 ve basketbol da 5 kişiyle takip etmektedir. En Çok Bilinen Terimler :

* Gol: Topun rakip kaleye girmesine denen, futbolda kullanılan terimdir.
* Faul: Rakip oyuncuya oyun kuralları dışında harekette bulunmaktır. Futbol, basketbol, hentbolda ve birçok spor dalında kullanılır.
* Steps: Basketbolda kullanılan bu terim, top sürmede yapılan hatayla ilgilidir.
* Penaltı: Futbol ve futsalda kullanılan bu terim tehlikeli alan içerisinde faule maruz kalıp baraj olmadan kaleciye yakın mesafeden serbest atış kullanmaktır.Teniste Smaç Nedir :

Tenis, genelde bire bir oynanan ama zamanla ikiye iki takım olarak da oynanabilen bireysel spordur. Teniste birçok vuruş stili mevcuttur ancak oyun başlatırken kullanılan smaç farklıdır. Küçük ve yuvarlak olan tenis topu raket tutulmayan elle göz hizasında yukarı doğru fırlatılır. Top aşağı inmeye başladığı ilk anda raketle sertçe bir vuruş yukarıdan doğru yapılır ve smaç ile top karşı sahaya gönderilir.Basketbolda Smaç Nedir :

Basketbolda smaç; çembere turnike ile yaklaşıp, potanın hizasına gelecek kadar zıplayarak topu sert biçimde çembere sokmaktır. Diğer ikilik ve üçlük atışların isabet oranına göre daha yüksek yüzdesi olduğundan dolayı en sık tercih edilen yöntemdir. İkilik ve üçlük atışlarının isabet oranı atışı yapan kişinin beceri seviyesine göre değişmektedir. Smaç basmak basketbolda garanti sayı imkanı sağlamakla beraber bir o kadar da zordur. Çünkü rakip takım savunma oyuncuları korudukları çembere hücumcuyu yaklaştırmayacaktır. Genellikle hızlı hücumlarda rakip takım savunması dengesiz yakalandığında kullanılır.Voleybolda Smaç Nedir :  

Basketboldaki smaça nazaran voleyboldaki smaç biraz daha zorunluluk gibidir. Çünkü topu file üzerinden karşı sahaya oyun alanı sınırları içerisinde yere çarptırmak esastır. Bunun içinde en etkili yöntem smaçtır. Her takımın toplam 3 kez top yere düşmeden oynama hakkı olan voleybol da, ikinci pasta top fileye paralel bir şekilde görevi pas dağıtmak olan oyuncu tarafından yükseltilir ve smaç vuran oyuncu tarafından top karşı sahaya gönderilir. Topa vurulan şiddet çok önemli olmakla beraber vurulan yönde çok önemlidir. Eğer rakip savunma oyuncuları topa müdahale edemez ya da blok koyamaz ise sayı kazanılır.

Hangi Sporda Smaç Yoktur :

Günümüzde yaygın olan birçok spor dalı vardır. Bunlardan sadece üçünde smaç terimi varken diğerlerinde yoktur. Basketbol, tenis ve voleybolda smaç kullanılır. Bunun yanı sıra futbol, hentbol, golf, su topu, futsal, binicilik, atletizm, jimnastik, güreş, judo, karate, polo, atıcılık, okçuluk gibi akla gelen hiçbir sporda smaç terimi yer almaz. Smaç İngilizce kökenli bir kelime olup elle oynanan oyunlarda karşımıza çıkar.