Perşembe , Ocak 20 2022

Hızlı ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir?

Kilo problemi insanların en büyük problemlerinin başında yer alır. Birçok insan fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurur. Bazı insanlar kilometrelerce yürüyüş yaparak, bazıları yemek porsiyonlarını düşürerek, bazıları halı saha maçları ile bazıları ise spor salonlarında uzmanlar yardımı ile bu kilolarından kurtulmaya çalışır. Fakat bilinçsiz bir şekilde yapılan bu faaliyetler çoğu zaman ya başarısızlıkla sonuçlanıyor ya da kilo verirken çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunların başında sağlık problemi gelir.

Özellikle bağırsaklarda kalıcı hastalıklara yol açabilir. Bunun dışında verilen kilolar fazla bir zaman geçmeden yeniden alınabilir. Kilo vermeye karar verildikten sonra hızlı ve kalıcı kilo nasıl verilir? Gibi sorular sık sık sorulur. Kilo verme sürecinde bu şekilde sorunlar yaşamak istemiyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo verme uzun bir süreç gibi görünebilir fakat uzun olsa da daha sağlıklı olacağı için çok daha iyi bir yöntemdir.

Hızlı ve Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri

Günümüzde hızlı ve kalıcı kilo verme artık bayanların ilgi odaklarından çok baylarında ilgilendiren konuların başında geliyor. Sağlıklı yaşam için herkesin merak ettiği konuların başında hızlı ve kalıcı kilo nasıl verilir sorusu yer alıyor. Bu konuyla ilgili bazı yöntemler vardır. Bunlar şunlardır;

  • Düşük kalorilerle beslenmeye dikkat edin.
  • Geç saatlerde yemek yememeye dikkat edin.
  • Uygun saatlerde spor yapın.
  • Bitkisel çaylar gün içinde tüketin.
  • Kahve için.
  • Protein tüketin.
  • Karbonhidrat az tüketin.
  • Su için.

Bu yöntemleri gün içerisinde uygun saatte yapıldığında hızlı ve kalıcı kilo vermede kişiler sıkıntı çekmez. Hele ki yaz aylarında bayanlar daha fit gözükmek istediklerinden hızlı ve kalıcı kilo vermek isterler. Bu yöntemler uygulandığında istediğiniz görüntüye ulaşmış olacaksınız.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Verme

Kilo vermek isteyen kişilerin daha az kalori almaları gerekir. Bu kaloriyi aldığınızda günlük aldığınız kaloriden daha az aldığınızda hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Gece geç saatlerde fazla yenildiğinde midede reflü oluşur. Buda sağlığınızı önemli ölçüde etkiler. Uyumadan 2 saat önce ağır yemek yemenizi bırakmanız gerekir. Bu da sindirim sisteminizi, metabolizmayı hızlı çalıştırdığından kalıcı kilo vermenize destek olur.

Ayrıca yeşil sebzeler yemeye özen göstermemiz gerekir. Bu vitaminler ve mineraller vücudumuzun daha iyi çalışmasını sağlar. Protein tüketimi hızlı ve kalıcı kilo vermeyi önemli ölçüde destekler. Sabahları yumurta tüketimine dikkat ediniz. Protein tüketimi ne kadar önemliyse o kadarda karbonhidrattan uzak durmanız gerekir. Doğru ve sağlıklı beslenme ile hızlı ve kalıcı kilo verilir.

Kilo Vermede Sporun Önemi

Kilo vermede en etkin yöntemlerden biri spor yapmadır. Kilo vermeye karar verdiğiniz günden itibaren düzenli olarak spor yapmalısınız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ilk günlerden fazla yükleme yapmadan aşamalı olarak spor yapmanızdır. Vücudu spora yavaş yavaş alıştırmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde hem bıkkınlık olmaz hem de vücut yorgun düşmez. Her vücut farklı şekillerde kilo alır.

Bazı insanlarda yağlar tek noktada yoğunlaşırken bazı insanlarda tüm vücuda yayılır. Yapacağınız sporlar çeşitlerine göre farklı yerlerde bulunan yağları eritme özelliğine sahiptir. Vücudunuzun yağları toplama şekline göre farklı bir spor planı yapmalısınız. Yapacağınız sporlarda tek bir harekete bağlı kalmadan her gün tam gerileme yaparak kalori yakma sağlıklı kilo verme açısından önemlidir.

Yürüyüş Yaparak Kilo Verme

Kilo vermenin en etkili yollarından bir tanesi de günlük tempolu bir şekilde yarım saat ile kırk beş dakika arası düzenli bir şekilde yapılan yürüyüşlerdir. Tempolu yürüyüşler tüm vücudu çalıştırdığı için yağ yakımını da hızlandırır ve daha doğru şekilde kilo vermemizi sağlar.

Özellikle kış aylarında karlı ve yağışlı havalarda yapılan yarım saatlik yürüyüşler yürümeyi güçlendirdiği için ekstra efor sarf etmemize sebep olur bu sebepten dolayı yağ yakım enzimleri daha hızlı çalıştığından daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Kış aylarında yapılan yarım saatlik yürüyüş yaz aylarında yapılan bir saatlik yürüyüşlere eşdeğerdir. Kilo vermek isteyenlerin günlük yarım saat veya kırk beş dakika yürüyüş yapmaları zorunludur.

Kalıcı Kilo Vermede Su İçmenin Önemi

Suyun hayatımızdaki önemini herkes biliyor. Su kilo vermek için büyük önem taşıyor. Kişiler kilo vermek için boyuna, kilosuna uygun olarak günde kaç litre su içmesi gerektiğini ayarlamalıdır. Su kişilerde daha az yemeye sebep olur. Buda daha hızlı ve kalıcı kilo vermeye neden olur. Doğru bir şekilde su içme yağ yakarak metabolizmayı hızlı çalıştırır. Su içildiğinde böbrekler daha iyi çalışır. Zararlı maddeleri vücuttan atar. Böylelikle suyun hayatımızda ki önemi tartışılmaz yerdedir. Sağlık açısından büyük önem taşır.

Sağlıklı Kilo Vermede Uyuma Düzeni

Sağlıklı kilo vermede uyuma düzeni çok önemlidir. Özellikle spor yapma sürecinde iyi bir dinlenme gerekiyor. Dinlenmenin de en etkili yolu uyuma düzenidir. Uyuma düzeninin ilk aşaması erken saatlerde uyumadır. Erken saatlerde uyumak kalori ihtiyacınızın olmamasına da yol açacağı için fazla yeme ihtiyacı da hissettirmez. Ayrıca uykusuzluk hissi stres ve mutsuzluk hissi gibi duygulara yol açacağı için spor yapmanızı da etkileyecektir.

Spor yapmada ve kilo verme sürecinde erken kalkmak ta önemlidir. Erken kalmak vücudu her zaman dinç tutar ve metabolizmayı hızlandırır. Uyandıktan sonra aç karnına ılık ve limonlu su içmek ve arkasından spora başlamak metabolizmayı da hızlandırarak güne verimli başlamanızı sağlar. Uyandıktan sonra ve spora başlamadan önce küçük egzersiz hareketler yapmak sağlıklı kilo verme açısından önemlidir. Bu hareketler aynı zamanda vücudu spora hazırlar.

Tok Tutan ve Yağ Yakan Yiyecekler

Kalıcı ve hızlı kilo verme aşamasında en önemli etkende yağ yakımını hızlandırmaktır. Bu sebepten dolayı en az bir öğünümüzü yağ yakıcı karışımlarla geçirmeliyiz. Yağ yakan besinler olarak zencefil, zerdeçal, keten tohumu, yeşil çay, hibiskus çayı, maden suyu, ayran, yoğurt gibi sıralayabiliriz. Tok tutan besinler arasında yulaf ezmesi, çiya tohumu, kefir, brokoli, karnabahar, baklagiller (kırmızı mercimek, yeşil mercimek, fasulye, nohut, börülce) olarak sıralayabiliriz.

Örnek olarak öğlen yemeği için bir su bardağı kefir yarım yeşil elma bir yemek kaşığı chia tohumu bir çay kaşığı zencefil bir çay kaşığı tarçın bir tatlı kaşığı keten tohumu bir kaç dal maydanoz üç yemek kaşığı yulaf karıştırılıp tüketildiğinde hem tokluk hissi verecektir hem de yağ yakımını hızlandıracaktır. Sağlıklı besinler tükettiğimiz için de kilo verişimiz hızlanacaktır.

Protein Tüketiminin Önemi

Protein vücudumuzun vazgeçilmezidir. Yeterli miktarda protein alırsak metabolizma daha hızlı çalışır. Eğer fazla yemek yiyorsak bu yememizi proteinden yaparsak daha hızlı kilo vermemizi sağlar. Yumurta, tavuk, hindi, süt ürünleri, balık gibi proteinleri her gün tüketmeye özen gösterip hızlı ve kalıcı kilo vermeyi bu proteinler sayesinde hızlanır. Ayrıca kuruyemişlerde baklagillerde ve tahıllarda da protein mevcuttur. Hızlı ve kalıcı kilo vermek için bu protein tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bu bitkisel ürünleri hayvansal kaynaklarla tüketildiğinde yeteri kadar protein ihtiyacı karşılanmış olur.