Perşembe , Ocak 20 2022

Hızlı Yaşamda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Çok hareketli bir hayatınız var ise; okul, iş ve diğer aktiviteleri yaparken neredeyse hiç yorulmadan koşturuyorsanız yegane bir gerçek vardır ki o da sağlıksız ve düzensiz beslenme biçimi olmakla beraber buna bir son vermek için hızlı yaşamda sağlıklı beslenme tüyoları arayışında olan; Hızlı çalışan ve neredeyse hiç vakti olmayan insanlar için haklı olarak vakit ayırıp düzenli spor yapmak ve sağlıklı yemek hazırlamak neredeyse imkansızdır.

Sabahları dengesiz yetersiz beslenmek, öğle ve akşam öğünlerini ya sağlıksız ya da atlamak kaydıyla düzensiz bir sisteme oturtmak erken yaşlanma stres ve beraberinde pek çok hastalık getirir. Bu durumu önlemek ve koşturma dolu hayatınızda sağlıklı beslenme için neler yapmalısınız?

Uyuma Düzeni

Her şeyin temeli olan uykuyu çok iyi ayarlamanız gerekiyor. İş ya da okuldan geldiğiniz zamanlar sosyal yaşam ve sosyal medya sörfüne ara vererek en geç 11 de yatmalı sabah 6 gibi kalkarak gerekli olan kahvaltıyı hazırlamalısınız. Sabah kahvaltısı olarak alelade bir kahve ya da abur cubur tüketimi değil bir organizatör kap içine iki dilim domates, bir yarım salatalık, 5 dakika da haşlanan bir yumurta ve kuruyemiş koyarak sağlıklı bir kahvaltı hazırlamış olursunuz. Eğer bunu da hazırlamaya vaktim yok diyorsanız elma, muz, portakal ya da diğer meyvelerden bir adet saklama kabına koyarak yanına galeta çubuklar, fıstık ezmeli krakerler koyarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Öğün Atlamamanın Önemi

Sık sık yapılan hata olarak öğün atlamak insan bedeni üzerinde olumlu tepkilere yol açmaz. Aksine ters tepkimelere yol açarak bedenin yorulmasını ve stres başlangıcına neden olur. Öğle vakti geldiğinde abur cubur ve lokanta yemekleri yemek yerine evinizde akşam hazırladığınız sağlıklı yemekleri yemek daha faydalıdır. Saat 12 de yapılan öğle yemeği saati akşam 6 da son buluyorsa 3-4 saat aralarında ara öğün yapmak şarttır. Ara öğünler de enerji verici meyveler tercih edilmeli yorgunluğu geçirecek Türk kahvesi tüketilmelidir.

​​​​​​Günü Kaliteli Tamamlamak

Eve geldiğinizde çok yorgun olduğunuz malum. Ancak hızla buzluktan çıkarılan sağlıksız yemekler ve dışardan söylenen menüleri tüketmek yerine enerji dolu vücudunuzu yatıştıracak yiyecekler yemelisiniz. Akşam olduğunda sıcak bir çorba ve yanında bol yeşillikli salata, kepek ekmek, ayran-yoğurt, yağsız yemekler ile günü güzel bir şekilde kapatarak diğer güne capcanlı başlayabilirsiniz.

Bunu Okudunuz Mu?

Düzenli Beslenme Nedir?

Son günlerin en çok sorulan düzenli beslenme nedir sorusuna cevaplar gelmeye başladı. Düzenli beslenme, yiyecek …