Perşembe , Ocak 20 2022

Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Hızlı bir şekilde kilo vermek her zaman kolay değildir. Kilo vermek için uygulanan yöntemleri doğru seçmek ve uygulamak gerekir. Uygulanan yanlış yöntemler kişinin sağlığına zarar verir. Bu yüzden hızlı zayıflama yöntemleri bilinmeli ve bu yöntemler alışkanlık haline getirilmelidir. Hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetler sağlığa zarar verir.

Ayrıca diyeti bıraktıktan sonra ani bir kilo artışına neden olur. Bu tür diyetlerden uzak durmak gerekir. Hızlı kilo vermek için düzenli ve sağlıklı besinler tüketin. Böylece daha sağlıklı bir metabolizmanız olur. Basit yöntemler ile kolay şekilde kilo verebilirsiniz. Peki bu yöntemler nelerdir? Daha detaylı inceleyelim.

Kardio Egzersiz Yapın

Kardio egzersizler hızlı kilo vermeye yardımcı egzersizlerdir. Kullanılan ağırlıklar vücutta biriken yağları kısa zamanda yok eder. Bütün kas grupları aynı oranda çalışır. Böylece hem sağlıklı hem de hızlı bir kilo verme süreci gerçekleşir. Kilo vermek için mutlaka spor yapın. Spor yapmak bedene ve ruha çok iyi gelir. Vücuttaki fazla yağ sıkı bir görünüm kazanır. Ardından yağlar yerini kasa bırakır. Yani yağları kasa dönüştürerek kısa zamanda forma girmiş olursunuz. Spor salonuna düzenli olarak gidildiği taktirde kısa zamanda vücuttaki değişim fark edilir. Vücut öncelikle fazla suyu ve teri dışarı atar. Terlemek kilo vermeye yardımcı olur. Spor yaparken bol su içerek teri dışarı atın.

Tatlıyı Bırakın

Paket gıdalar kilo almaya neden olur. Özellikle şeker içeriği yüksek besinlerin kilo verme sürecinde tercih edilmemesi gerekir. Şeker aynı sigara gibidir. Vücutta bağımlılık yapar ve vücut sürekli şeker tüketmek ister. Uzun süre şekerden uzak durmak vücudu dinlendirir ve forma sokar. Bu tür gıdaların kalori miktarı fazladır. Bu yüzden vücuda almamak gerekir. Ani tatlı krizlerinde şerbetli tatlılar tüketmek yerine sütlü tatlıları tercih edin.

Mümkünse fit tatlılar yapın. Tatlının içerisine şeker yerine bal ekleyin. Bal doğal bir antioksidandır. Sağlığa da faydalıdır. Ufak değişimler ile hayatınızı yeniden şekillendirmeniz mümkündür. Beyaz un, şeker, tuz kullanmak yerine esmer un, şeker gibi ürünler tercih edin. Kullanılan malzemenin oranına dikkat etmek gerekir. Çok faydalı bir besin bile fazla tüketildiğinde sağlığa zarar verir. Bunu unutmayın.

Suyun İçine Tarçın Ekleyin

Tarçınlı su tüketen kişilerin daha hızlı kilo verdiği ispatlanmıştır. Bu yüzden suyu sade içmek yerine içerisine tarçın ekleyin. Çubuk tarçın hem suyu daha lezzetli hale getirir hem de şeker oranınızı dengeler. Küçük bir çay kaşığı tarçın bile şekeri büyük oranda dengeler. Ayrıca suyun içine atılan çubuk tarçınlar yaşanacak tatlı krizlerinin önüne geçer. Daha az yemek yemenizi ve tatlı tüketmenizi sağlar. Tatlı krizlerinde hemen tatlıya saldırmak yerine tarçınlı su tüketin. Böylece tatlı istediğiniz baskılanmış olur. Değişimi kısa zamanda fark edersiniz.

Yemek Yediğiniz Saate Dikkat Edin

Metabolizmanın en hızlı çalıştığı saatler sabah vakitleridir. Gece metabolizma yavaşlar ve sindirim işlemi daha yavaş işler. Bu yüzden geç saatlerde yemek yemeyin. Geç saatlerde yemek yemek kilo almaya neden olur. Metabolizma yeteri kadar hızlı çalışmadığı için besinler yağ olarak depo edilir. Akşam yemeğini saat 6 veya 7 gibi yiyin. Erken vakitlerde yenen akşam yemeği her zaman hızlı kilo verdirir. Bu saatten sonra yemek yememeye özen gösterin. Çok acıktığınız taktirde ufak ara öğünler tüketin. Ara öğünlerin sağlıklı atıştırmalıklar olmasına dikkat edin.

Sağlıklı Yağlar Tüketin

Aniden yağ alımını düşürmek kilo vermek için doğru bir yöntem değildir. Vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Trans yağlar sağlığa zarar verir ve tüketilmemesi gerekir. Bunun yerine sağlıklı yağlar tüketin. Sağlıklı yağların diyette bulunması kilo vermek için size yardımcı olacaktır. Peki sağlıklı yağlar nelerdir?

Sağlıklı yağlar şunlardır:

  • Zeytinyağı
  • Balık yağı
  • Kuruyemiş
  • Hindistan cevizi
  • Avokado

Bu gibi besinlerde vücut için sağlıklı ve yeterli yağlar bulunur. Yağ gereksinimini sağlıklı besinlerden karşılayın. Margarin işlenmiş bir yağ türüdür. Sağlık için son derece tehlikelidir. Bu yüzden tüketilmesi doğru değildir. Margarin yerine doğal tereyağı kullanın.

Balık Tüketin

Kilo vermek için beslenme planı yapın ve bu planda mutlaka balığa yer verin. Balık güçlü bir protein kaynağıdır. Kilo verme sürecinde proteinlerin rolü oldukça yüksektir. Proteinli besinler midede daha az yer kaplar. Kas gelişimine katkı sağlar. Balık yağı da doğal ve besleyici yağlar arasında yer alır. Beyin gelişimini destekler. Yağ metabolizmasının daha düzenli çalışmasını sağlar. Düzenli ve dengeli bir beslenme kalıcı kilo vermeye yardımcı olur. Yani mutlaka balık ve balık ürünleri tüketin. Haftada en az 2 kere balık tüketmek kilo vermenize yardımcı olur. Balık seçimini yaparken yağsız balıklar yerine yağlı balıkları tercih edin. Çünkü yağlı balıklarda ki omega 3 miktarı daha fazladır.

Hızlı Yemek Yemeyin

Hızlı yemek yemek kişinin kilo almasına neden olur. Çünkü hızlı yemek yiyen kişiler besinleri yeteri kadar güzel çiğneyemez. Bu durumda midenin yükü artar. Hızlı yemek yiyenlerde mide sorunları, hazımsızlık daha sık görülür. Yavaş yemek yemek midenin tokluk hissini anlamasına yardımcı olur. Bu sayede mideye tokluk mesajı iletilir ve kişi yemek yemeyi bırakır.

Fakat hızlı yemek yiyenlerde bu olayın tam tersi görülür. Kişi sürekli yer ama tokluk hissi meydana gelmez. Bu durumda kişi daha fazla yemek yemiş olur. Alınan besin miktarı arttığı için kalori artışı da kaçınılmaz olur. Yemekleri yavaş yemek ve yavaş çiğnemek gerekir. Böylece gerekli sinyaller beyine kısa zamanda iletilir. Kişi kontrolü elinde tutar ve daha küçük porsiyonlar tüketmiş olur. Bu sayede daha hızlı ve doğru bir biçimde kilo verir.

Meyve Suyu Yerine Meyve Tüketin

Meyve sularının içinde sadece meyve yoktur. Çoğu kişi bunu bilmez ve sağlıklı olduğunu düşünerek meyve sularına yönelir. Fakat meyve suları sizin kilo almanıza neden olur. Çünkü içerikleri görüldüğü kadar masum değildir. İçerisinde bol miktarda katkı maddesi ve yüksek oranda şeker bulunur. Yüksek şeker oranı yüksek kalori anlamına gelir.

Meyve suyu yerine meyve tüketin. Meyvelerin içerisindeki şeker doğal meyve şekeridir. Ayrıca elma gibi besinlerde bol miktarda lif bulunur. Lifli gıdalar kilo vermeye yardımcı olur ve uzun süre tokluk sağlar. Elma gibi meyveleri ara öğün olarak tüketebilir ve hızlı şekilde kilo verebilirsiniz.

Şok Diyetler Yapmayın

Diyet yapmak yerine sağlıklı ve düzenli beslenin. Günümüzde çok sayıda şok diyet bulunur. Bu diyetler sağlığa zarar verir ve kesinlikle kalıcı bir zayıflama sağlamaz. Haftada 3 kilo 5 kilo verdiren diyetlere inanmayın ve sağlığınızı riske atmayın. Zararlı diyetler midenin çalışma kapasitesini bozar.

Kişi eski beslenme alışkanlıklarına döndüğü anda kilo almaya başlar. Eski kilosunun nerdeyse iki katını geri alır. Diyeti çekilmez hale getirmek bede ve ruh sağlığınıza zarar verir. Daha düzenli ve sağlıklı diyetler için profesyonel bir destek alın. Diyetisyene danışın ve verdiği listeyi düzenli olarak uygulayın. Kilo takibinizi düzenli olarak yaptırın ve kontrollü, hızlı bir kilo verme süreci geçirin.