Perşembe , Ocak 20 2022

Kick Boks Kimler Yapabilir?

Kick Boks temel anlamda tekmeli boks şeklinde özetlenebiliyor. Kick boks spor dalı içerisinde ayrı kategorileri bulunan yakın savunma, müsabakalar, aktif biçimde kilo verme, güç geliştirmeler, koordinasyon geliştirmeler, sıkılaşma gibi çeşitli amaçlarla yapılabilecek zengin olan bir spor dalıdır.

Kick boks branşı esasen 1960’lı senelerde de karma dövüş sistemleri olarak Japonya ve Amerika’da başlamış olan bir akımdır. Bununla beraber zaman içinde federatif yapısı, kuralları ve kıyafetleri, antrenmanların bilgisi gibi pek çok özelliği oturmuştur ve dövüş sporları içinde de adından sıkça ettiren önemli bir spor dalı haline gelmiştir. Peki, kick boks kimler yapabilir?

Kick Boks’u Kimler Yapabiliyor?

Kick Boks Türkiye’de 1990’lı senelerde şu an alt branş ismi full contact ismiyle tanınmıştır. Amerikan sinema kültürlerinin de etkisi ile beraber insanların ilgisini her daim yüksek oranda çekmiştir ve geçmişi milattan önce 300’lü senelere kadar dayanmış mücadele sporları oldukça popüler olmuştur. Kick boks’un bu denli popüler olmasındaki önemli etkilerden biri ise çok kısa süre içerisinde sonuç alınabilen ve hızlı çözüm odaklı olan mücadele sporu olmasıdır.

Pek çok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Pek çok yakın savunma sporları hareket açısından kick boks sporundan çok daha zengin olmasına rağmen hızlı bir netice alabilmek ise uzunca vakit alıyor. Kick boks bu konularda diğer tüm mücadele sporlarından birkaç adım öne çıkıyor ve zamanın daha da büyük önem kazandığı önemli çağımızda popülerliği her gün gün artıyor.

Kick Boks Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Bu spor dalını öğrenmenin tek bir doğru yaşı yoktur. Ancak bazı durumlara da çok dikkat etmek gerekiyor. Spor geçmişleri genetik özellikleri gibi konular önem arz etmekle beraber aynı şartlarda ayrı ve farklı yaşlarda bireyler değerlendirildiğinde erken yaşlarda başlamanın avantajları bulunuyor.

Fakat her yaşta spor amacıyla ve yakın savunma amaçlarıyla kick boks branşı icra edilebiliyor. Cinsiyet anlamında bakılacak olursa kick boks kadınlar ve erkekler tarafından yapılabilecek aynı vakitte de kadınların özellikle ileriki yaşlarda şikayetçi oldukları bazı konularda da gereken avantajları sağlayabilen önemli bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor.

Kick boks’un fiziki görünümlere faydalarından ötürü gerek dünyada gerek ise de ülkemizde pek çok sinema oyuncusu ya da manken tarafından da tercih ediliyor. Spor salonlarında ise ağırlık çalışmalarını çok monoton bulan, çok daha heyecanlı şekildeki sporlardan yüksek zevk alan kişiler hem fitness ve kilo verme amaçlarıyla da kick boks sporunu yapabiliyor. Dolayısıyla her bir birey, kendi yaşına ve fiziksel durumlarına uygun olan formatta kick boks yapabilir şeklinde özetlenebiliyor.

Kick Boksu Kimlere Öneriliyor?

Kick boks temelinde daha önceden de belirttiğimiz gibi bazıları için ağır bir spor olabiliyor. Bunun üzerine ise akıllara ilk gelmekte olan soru kick boks derslerine kimlerin katılabileceği oluyor. Tabi ki bu tür bir sorununu cevabı herkes olarak yanıtlanabiliyor. Kick boks her ne kadar bazı kişiler için ağır bir spor gibi görünse de bu durum kick boks sporunu seven kişileri caydıracak bir durum olmaktan öteye gitmiştir.

Çünkü uzman antrenörler ya da kick boks hocaları öğrencilerinin seviyelerine en uygun olan dersler vermektedir ve belirli bir süre esasen bu seviyelerde devamlı biçimde eğitimler görmek zorunludur. Eğer kick boksa yeni başlamış biriyseniz sizler için hareketler ve çalışmalar çok daha yumuşak olacağı gibi bütün çalışmalarınızda çok yüksek tempolarda sürmeyecektir. Tabi bu durumlar geçici bir süreliğinedir adaptasyon süreçleri için geçerli olduğunu belirtmemizde yarar vardır.

Kick Boks Sporunun Faydaları Nelerdir?

Kick boks sporunun pek çok faydası bulunuyor. Bu faydalar temelinde;

  • Kick boks yapan kişilerin bütün vücudu koordinasyonlu bir biçimde çalışıyor.
  • Aerobik özelliği oldukça fazla olan bu tür sporda kişiler yüksek kalori harcıyor.
  • Düzenli bir biçimde yapılmakta olan kick boks, hem stresi azaltıyor hem de kişilerin deşarj olmasını sağlıyor.
  • Kişilerde koordinasyonun oldukça iyi bir biçimde gelişmesine yardımcı oluyor.
  • Özellikle sporla birlikte el, göz, ayak gibi çeşitli uzuvların koordinasyonu çok daha uyumlu hale geliyor.
  • Yapılmakta olan savunma sporu kişilerin çok daha hızlı düşünme kapasitesinin oluşmasına olanak sağlar.
  • Bireylerde özgüven duygusunun artmasını sağlıyor.
  • Spor sırasında kalp hızlı çalışıyor ve bu sayede ise vücuda çok daha fazla oksijen giriyor.
  • Vücutta birikmiş olan toksinler de çok daha kolay bir biçimde atılıyor.
  • Çalışmalar sırasında sporcular endorfin hormonu salgılıyor. Bu hormon ise sporcuların çok mutlu olmasını sağlıyor şeklinde sıralamak mümkün oluyor.

Kick Boks Sporuna Başlangıç Yaşı Nedir?

Kick Boks sporu genel perspektiften bakıldığı zaman branşları 7 yaşından büyük herkes için oldukça uygundur. Yani 7’den 70’e kadar herkes bu dalda rahatça uzmanlaşabiliyor. Kick Boks sporcularının lisans yaşına bakıldığı zaman ise bu yaşın sekiz olduğu görülüyor. 8 yaşından itibaren küçük çocuklara Kick boks sporu adına lisans düzenlenebiliyor.

Kick Boks Spor Dalı

Kick Boks spor dalı, ülkemizde her şehirde eğitimi verilmekte olan bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehirlerde spor kulüpleri ile beraber özel spor merkezleri de bu eğitimleri aktif bir biçimde veriyor. Bu spor aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin vermekte olduğu eğitim kurumlarında bir ders şeklinde gösteriliyor. Kick boks branşının eğitmenleri Türkiye Kick Boks Federasyonu tarafından dileyen kişilere eğitimciler aracılığıyla veriliyor. Bu eğitimleri vermekte olan kişilerin Antrenörlük Belgesi bulunuyor.

Kick boks spor dalında çeşitli tekme ve yumruk teknikleri bulunduğu için mutlaka eldiven, kask ya da dişlik kullanılması gerekiyor. Bu sporda uzmanlaşmayı dileyen kişilerin doğru bir biçimde eğitim alıp, kurallara uygun şekilde teknik gücünü arttırması gerekiyor. Kick boks spor dalında ülkemizde lisanslı sporcuların sayısı ortalama olarak yüz doksan bin kişidir. Her geçen gün bu gerekli lisans sahibi olan sporcuların sayısı da artıyor.

Kick Boks Neden Düzenli Yapılmalıdır?

En az on dakikalık bir ısınma egzersiziyle başlanacak olan Kick Boks’ta, temelinde yağ ve kalori yakmaya yönelik şekilde çeşitli bir tutumlar sergileniyor. Kum torbasına vurmadığınız vakit içerisinde bile yalnızca yerinizde zıplayarak kontrol altına almış olduğunuz bedeniniz ve nefesiniz kalori ve yağ yakarak hızlı bir biçimde forma girmenizi sağlıyor. Bu antrenmanları vücudumuz, düzenli bir biçimde yapıldığı zaman adapte olabiliyor.

Yalnızca bir saatlik kick boks egzersizlerinde 600 kalori harcanabiliyor. Yakılan bu kalorilerin yanında kalp ve solunum yollar da iyileşme gösteriyor. Diğer bir yandan kas dokunuz kendini her daim yenileyip dayanıklılığınızı hızlı bir biçimde artırıyor. Denge, savunma ve kontrol mekanizmalarının uyumu artıyor. Günlük koşturmalar içerisinde farkına varmasak bile esasen bu üç maddeye çok fazla ihtiyacımız oluyor.

Yaşanabilecek ufak ya da bazı büyük kazalara kusursuz şekildeki bir refleksle karşı gelmek kick boks çalışarak engellenebiliyor. Yahut kendinizi korumanızı gerektirecek olan tehlikeli durumlarda karşınızdakine tehlikeye hızlı bir şekilde meydan okuyabilirsiniz. Korunmanızı gerektirecek tehlikeli durumlardaki kişiyi yalnızca birkaç ufak tüyo ile etkisiz bir hale getirebilecek olan noktaları da kick boks dersinizde öğrenebiliyorsunuz.