Perşembe , Ocak 20 2022

Masa Tenisinde Amaç Nedir?

Masa tenisi 2 veya 4 kişi ile oynanmakta olan, orta kısmında ağ bulunan bir masada oynanan bir oyun türüdür. Masa tenisi bir spordur. Bu sporun kuralları tenis sporuna benzemektedir. Masa tenisi raket ve top yardımı ile oynanır. Geçmişi 1880 yıllara kadar dayanmakta olan masa tenisi ülkemizde 1920 yıllarında oynanmaya ve sevilmeye başlanmıştır.

1880 yılları içerisinde masa tenisi en çok İngiliz ordusu tarafından oynanırken, o dönem içinde şarap şişelerinin mantarları top, puro kutularının kapakları ise raket olarak kullanılmaktaymış. Şu zamanlarda profesyonel oranda masa tenisi ile uğraşan kişiler arasında birden fazla müsabaka ve yarışma yapılır.

Masa Tenisi Masası ve Topu Nasıl Olmalıdır?

Masa tenisi oyunu, en az 2 en çok ise 4 kişi ile oynanır. Bu oyun karşılıklı bulunan kişilerin pinpon topunu masaya vurdurarak birbirine atmaları temeline dayanır. Masa tenisinin oynanabilmesi için ilk olarak bu spora özel olarak hazırlanan dikdörtgen bir masaya ihtiyaç duyulur. Masa tenisi masasının yüzey kısmı koyu renkli ve mat olmalı, masanın bütün kenar kısımlarında 2cm genişliği bulunan ve beyaz ile boyanmakta olan çizgiler olması gerekmektedir.

Bununla birlikte masanın 4 kişilik oyunlara uygun olabilmesi için diklemesine eşit bölen bir çizginin de olması gerekiyor. Masa tenisine ait masanın tam olarak ortadan ikiye ağ yardımı ile bölünmüş olması gerekir. Masa tenisi oyununda kullanılmakta olan top 2,7 gr ağırlığında ve 40 mm çapında olmalı, topun plastikten yapılmış olması da en büyük özelliklerindendir. Ayrıca masa tenisi topunun turuncu veya beyaz olması gerekmektedir. Her oyuncunun bir tane raket kullanması gerekir, raket top ile buluşacağı yüzey kısmı tırtıklı bir lastik veya sandviç lastik ile kaplı olması gereklidir.

Masa Tenisi Oyunun Özellikleri Nelerdir?

Masa tenisi oyunu içinde en önemli detay ise raketin doğru şekilde tutuluyor olmasıdır. Bundan dolayı elin içe dönük veyahut dışa dönük olması gerekmektedir. Masa tenisi oyununa başlamadan bunun ile alakalı olarak alıştırma yapmanız gerekli bir durumdur.

Masa tenisi oyununu oynayan kişiler 2’şer servis atmaktadır. Dileye değen ve dışarı çıkmış olan her top bir sayı demektir fakat hem masaya değen hem de fileye değmiş olan toplar tekrar oyna anlamına geliyor. 2 kişi ile oynanmakta olan masa tenisi oyununda oynanacak olan maç 5 set oynanmakta ve bu maçta 3 seti alan kişi oyunun galibi olmaktadır.

4 kişi ile oynanması planlana masa tenisi oyununda oynanacak olan maç 7 set oynanır. Bu maçta 4 seti almış olan kişi oyunun galibi olur. Her setin 11 puan olması gerekmekte, 1 sette 11 puanı toplayan kişi setin galibi sayılmaktadır. Her iki kişide 1 sette 10-10 skora sahip olunmuş ise, her iki kişi de tek servis kullanma hakkına sahiptir.

Masa Tenisinin Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi oyununu oynarken bilinmesi gerekli bazı kurallar bulunmaktadır.

Bu kuralları şöyle sıralayabiliriz:

 • Masa tenisi oyununa servis atışı ile başlanır.
 • Bir setin 11 sayı ile bitişi sağlanır.
 • Her oyuncu 2 tane servis atışını kullanır.
 • İki kişilik maçlarda 5 seti kazanan kişi oyunun galibi olur. 4 kişilik maçlarda ise 3 seti kazanan kişinin kazanması ile sonuçlanır.
 • 10 – 10 sayı eşitliği olduğunda oyunculardan bir tanesinin öne geçmesi gerekli bir durumdur.
 • Oyuncular her set bitişinde karşıda bulunan kişi ile yer değiştirir.
 • İlk sette servis atmakta olan oyuncu, sonraki sette karşılayan kişi olarak görev alır.

Bu kurallar dâhilinde oyunlar oynanır ve gidişat bu duruma göre gözlemlenir.

Masa Tenisinde Servis Kuralları

Masa tenisinde bazı servis kuralları bulunur. Bu kurallara da değinmekte fayda vardır.

Bu servis kuralları şöyledir:

 • En düzgün servisi kullanabilmek için topun avuç içine yerleştirilmesi ve en düzgün şekilde elin açılabilmesi gereklidir.
 • Servislerin masanın gerisinden ve yüzeyinin üst kısmından kullanılması gerekir.
 • Pinpon topunun elden 16 cm kadar yüksekliğe atılabilmesi ve top düşerken servis vuruşunun yapılması gerekmektedir.

Bu servis kuralları ile hareket edildiğinde daha sağlıklı oyunlar ortaya çıkabilir. Bunları da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Masa Tenisi Oynamanın Faydaları

Masa tenisini oynamakta bazı faydalar bulunur. Bu faydalara göz gezdirmek bu spor dalına yönelmenizde bir yol gösterici olacaktır.

Bu faydalar şu şekildedir:

 • Masa tenisi insanların terlemesini sağlamakta olan bir spor dalıdır, ter yolu ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Doğal yollar itibari ile kasların çalışmasına olanak sağlamaktadır.
 • Reflekslerin kuvvetlenmesi ile denge kontrollerini sağlar.
 • Akciğer kapasitesini arttırılmasında yardımcı olur.
 • Sosyal ilişkileri kuvvetlendirir ve insanların kendilerine olan güvenlerinin üst seviyelere ulaşmasında yardımcı olur.
 • Birden fazla motor hareketini geliştirmesinden ötürü kişiler içerisinde spor dallarına karşı yatkınlık kazandırmaktadır.
 • Masa tenisi oynamakta olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda reaksiyonlara karşı ve ani karar vermede daha iyi oldukları ortaya çıkmıştır. Bunun en büyük nedeni oyunda toptaki spitiyi anlamamızla, topun yönünü, hızını kavrama ve topu analiz etmemizle hızlı karar verme olayı bulunmasıdır.
 • Hızlı bir şekilde topun gerekli konumunun anlaşılması ve analiz edilmesi kişilerin hayata karşı tutumlarının da değişmesine olanak oluşturur.
 • Masa tenisi oyununda gerekli bütün yetileri kullanan kişilerde ani şekilde karar verme, koordinasyon sağlama ve çeviklik gibi durumlar üst düzeylere ulaşır.
 • Masa tenisi oyunu kişilerde diğer spor dalları ile alakalı teknikleri ve detayları öğrenme hususunda pozitif şekilde katkı sağlar.
 • Masa tenisi içerisinde sakatlık oranı oldukça düşük düzeydedir.
 • Masa tenisi her yaşta kişi ile kolaylıkla oynanabilir.
 • Masa tenisi insanların sezgilerinin kuvvetlenmesi hususunda oldukça fayda sağlar.
 • Masa tenisi zayıflama hususunda da büyük bir etkiye sahiptir.

Faydalarını sizlere bu şekilde sıralayabiliriz. Peki, masa tenisinde amaç nedir?

Masa Tenisinde Amaç Nedir?

Masa tenisinde amaç, topu filenin gerisine atma işlemi ile rakibin karşılamakta zorlanacağı bir pozisyonu oluşturabilmektir. Bu doğrultuda alınmış olan sayılar toplamı itibari ile en yüksek puanı alan sporcu galibiyetini ilan edebilmektedir