Perşembe , Ocak 20 2022

Motivasyon Videosu Çekmek İçin Hangi Yol İzlenmeli

Motivasyon hepimizin sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir yöntemdir. Çoğu başarılı insan motivasyon ile kendini bulur ve işine odaklanır. İnternette de sıklıkla gördüğümüz motivasyon videoları bizim için bir ilham kaynağı olabilir. Peki ilham almak için bu motive edici videolara başvurabiliyorsak biz bu videoları çekerken nelere başvurmalıyız, nelerden bahsetmeliyiz? Kısacası motivasyon videosu çekmek için hangi yol izlenmeli sorusuna burada değineceğiz.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon bir güdülenmedir. Motive edici kaynağın kişinin içerisindeki birtakım duyguları harekete geçirmesi ile oluşan davranışlar motivasyondur. Bu davranışlar genelde harekete geçme yönü ile olur. Motive edici kaynağın devamlılığı sağlanmazsa kişinin içerisindeki bu harekete geçme isteği de kısa süreli olabilir. Bu nedenle kaynağı derinden incelemeli ve kişi neyi, neden yapmak istediğine karar vermelidir. Böylece kendi çapında uzun süreli bir motivasyon kaynağı bulabilir ve çabuk vazgeçme gibi niteliklerden uzak durur. Motivasyon çoğunlukla başarılı kişilerin de sıklıkla başvurduğu bir yöntem olup herkese önerilen bir süreçtir. Kişinin uygulamada başarılı olacağı yöntemleri iyice saptaması ve bunlardan kolaylıkla vazgeçmemesi önemli bir husustur.

Motivasyon Videoları Nasıl Çekilmeli?

Motivasyon videoları çekilirken dikkat edilmesi gereken bazı davranışlar vardır. Bu davranışlar hem videoyu çeken kişi açısından hem de izleyenler açısından büyük bir önem arz eder genel olarak sıralamaya çalışırsak;

  • Videoyu çeken kişinin empati yeteneğinin kuvvetli olması
  • Videonun anlamlı olabilmesi
  • Video sonunda kişinin motive edici sözler söylemesi
  • Video çeken kişinin özgüvenli ve başarılı olması
  • Videonun öğretici nitelik taşıması
  • Herkesi anlayabilir nitelikte bir video olması
  • Motive edici kaynağın insanın içinde bulundurduğunu düşündürmesi gibi özelliklere sahip videoların kişilerin üzerinde daha büyük bir etki barındırdığını söyleyebilmek yanlış olmayacaktır.

Bu nedenle videoların inandırıcı özelliğinin kuvvetli olabilmesi için bunlara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde kimse başarısız ve inandırıcı olmayan birinden motive edici sözler duymak istemez. Bu da kişilerin statüsünün insanlar üzerindeki etkisini kanıtlar niteliktedir.

Motivasyon Videoları Etkili Olur mu?

Motivasyon videoları çoğunlukla etkili olabilir. Ancak videoyu çeken kişinin kendine ve izleyicisine inanması gerekir. Çünkü bu konuda özgüven sahibi olabilmek oldukça önemlidir. Motivasyon videolarında kişiler sıkılırlarsa izlemeyi muhtemelen bırakırlar ve videonun pek bir anlamı kalmaz. O yüzden videonun yeterince eğlenceli ve sürükleyici olması gerekir. Videoda ayrıca belirli işler başaran, spor alanında önemli yere gelmiş insanların bulunması da kişilere yeterince ilham verecektir. Bu yüzdendir ki motivasyon videolarının yeterince etkili olabildiğini söyleyebilmek mümkündür. Motivasyon videolarında yukarıdaki etkenlere dikkat edildiği takdirde kişiler açısından problem yaşanmayacaktır.

Motive Edici Videoların Önemi

Motive edici videolar kişilere oldukça iyi gelebilir. Gün içerisinde de yaşayabilecekleri sorunları üzerinden atmalarını sağlayabilir. Örneğin bir noktada spora başlayamayacaklarını söyleyen biri ile karşılaşmışlar ise motive edici videolar sayesinde neler başarabileceklerini görebilirler. Bu da kişiler açısından yararlı bir yöntemdir. Çünkü onlara çevrelerinden farklı bir görüş sunarak bakış açılarını değiştirmelerine yardımcı olur.

Motive edici videolar işte bu yüzden önemlidir. Çoğu zaman hemen herkesin denk geldiği bu tür videoları dayanamayıp izlediğini biliyoruz bu nedenledir ki motive edici videolarda aradığımızı çok net bulabiliyoruz. Motive edici videoları çekebilmek için de kişinin kendinde bir motivasyon kaynağı bulabilmesi gerekiyor aslında. Çünkü insanın içerisinde özgüven oluşabilmesi için de bir noktada motivasyon kaynağı lazım.

Motivasyon İçerikli Videolar Çekmek Neden Gerekli?

Motivasyon içerikli videolar kişilerin kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir. Hatta kişinin içerisindeki o iyi duyguları ortaya çıkarmasını bile sağlayabilir. Bunun için motivasyon içerikli videoların birisi tarafından mutlaka çekilmesi gerekiyor. Bu kişi de elbette başarılı ve özgüvenli biri olmalıdır. Motivasyon içerikli videoları çekebilmek de yeterince zor olsa da bunu izleyecek kişilerin iyi iş başarabilecek olmasını bilmek iyi bir duygu olmalı.

Bu yüzden de elbette bu videoları çekebilmek gerekiyor. Ayrıca videoyu çeken kişiye pek çok faydası bulunuyor bunun. Spor açısından kişilere motivasyon kaynağı sağlandığında o kişiler spor salonlarına gelerek büyük bir etki yaratmış olacaklar. Ama temelde elbette ki bu tür şeylerin düşünülmeden hareket edilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu işe başlandığında çok daha küçük amaçlarla yola çıkılabiliyor.

Kendimiz İçin Motivasyonu Nasıl Bulabiliriz?

Kendimiz için motivasyon bulabilmek biraz zor olabilir. Çünkü herkesin karşısına birden motive edici bir kaynak çıkmıyor. Bu nedenle kişinin neyi istediğine önem vermek gerekiyor. Öncelikli olarak kişinin bir hobi edinmesi sonra da onu deneme yanılma yöntemi ile sevip sevmediğine karar vermesi gerekiyor. Tabi bu sanıldığı kadar kolay olmayacaktır çünkü herkesin bu yöntemi tercih etmeyeceğine neredeyse emin gibiyiz.

Motivasyon kaynağını bulabilmek için öncelikli olarak spora yazılmak da gerekiyor çünkü vücudun iyi olması yapılan işlerin daha verimli olmasını sağlar, sağlık her şeyden önemlidir. Motivasyonu bulamıyorsanız da üzülmeyin hayat motivasyonu bulabilmek için oldukça uzun fakat motive eden şeyi yaşayabilmek için fazla kısa.

Motive Edici Bir Şey Olmadığında Ne Olur?

Motive eden herhangi bir şey olmadığında kişiler elbette ki başarısız olmayacaklar. Sadece yaptıkları işi sevdikleri için değil para kazanmak için yapacaklar. Spor yapmak istiyorlarsa içlerinde istek bulamayacaklar gibi sıralanabilir. Motive edici bir kaynağa ihtiyaç olmasının en temel sebebi zaten yaptığına devam edebilmek için gerekli bir nedenden kaynaklı.

Eğer herhangi bir şekilde kendimizi motive edemezsek mutlaka bir noktada bulabileceğimizi bilmeliyiz fakat her şey için de geç olabilir. O yüzden spora yazılmak istiyorsanız gidin yazılın, kitap mı okumak istiyorsunuz gidin okuyun bir şeyleri ertelemenin kimseye faydası yok ancak bir yerde mutlaka zararı olacaktır. Neticede kişinin kendisi için en iyi olanı sadece kendisi bilebilir ondan başkası değil.

Motivasyon ile Nasıl Daha Başarılı Olunur?

Motivasyon kişileri başarılı yapmaz, başarılı olmalarına yardımcı olan bir etkendir sadece. Motivasyon kaynağını bulabildiğimiz takdirde başarı yine kendiliğinden gelmez fakat gelmesi için ona bir adım daha yaklaşmış oluruz. Bu da elbette biraz daha çaba ile birlikte başarılı olma yollarından biri olarak sayılabilir.

Şu an başarılı insanlarda bu gibi şeyleri çok sık görebilmekteyiz. Başarının önündeki belki de en büyük engel isteğin bulunmamasıdır. Kişilerin yaptıkları şeyleri daha az istekli yaptığını görebilmek elbette herkesi üzer. Bu nedenle yaptıkları şeye saatler harcamasalar bile onu daha verimli ve istekli yapabilirler. Çünkü herkesin içerisindeki o motivasyon kaynağını bulabilmesi gerek ancak bir video bile bunu etki edebilir.

Bu nedenle videoların iyi hazırlanması gerekir böylece kişiler de aradıkları motivasyonu bir videoda bulabilme imkanına sahip olabilir. Neticede hepimizin zaman zaman motivasyona ihtiyacı olabiliyor ve bunun sağlanması yapacağımız işlerin daha verimli hale gelmesini sağlar.

Motivasyon sahibi olan bireylerin işlerine daha konsantre olabildiklerini ve devam etme isteğinde olduklarını bilebiliyoruz. Bu nedenle de hepimizin motive edici videolar izleyerek yapacağı işi iyi bilmesi ve devamlılığı esas alması gerekiyor. Hem şimdi hem de ilerleyen zamanlarda bunun faydalı olacağı su götürmez bir gerçek diyebilmemiz mümkün gözüküyor.

Bunu Okudunuz Mu?

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersiz ve Sporlar

Özel bir süreç olan hamilelikte yapılabilecek egzersiz ve sporlar da bu döneme özel olmalıdır. Bu …