Perşembe , Ocak 20 2022

Nasıl Profesyonel Basketbolcu Olunur

İyi bir basketbol oyuncusu olmak için profesyonellik yolunda ilerlenmesi gerekiyor. Elbette bu yolun uzun bir süreç olduğu bilinmelidir. Basketbol oyunu zaman içinde bilgiyle, deneyim kazanılarak ve programlı çalışılarak geçirilecek bir süreçtir. Her bir oyuncunun nasıl profesyonel basketbolcu olunur sorusunun yanıtını bilmesi gerekiyor.

Becerileri Geliştirmek

Profesyonel bir basketbol oyuncusun olmak için ilk adım becerilerden geçiyor. Öncelikle becerilerin bilinmesi ve bunların geliştirilmesi gerekiyor. Becerilerin geliştirilmesi için altın kurallar mevcut.

İlk olarak basketbol oyununun tüm kuralları eksiksizce öğrenilmelidir. Basketbol oyunu, hem fiziksel hem de zihinsel bir spor dalıdır. Oyuncunun fiziksel ve zihinsel olarak tamamlanabilir. Yani burada oyuncunun hiçbir eksiği olmamalıdır.

Basketbol oyununda eksikliğini bilmek. Söz gelimi; oyuncu top sürme konusunda kendini eksik hissediyorsa top sürme çalışmalarına ağırlık vermelidir. Böylece var olan bu beceri bilenir. Zaman içinde bu beceri gelişir ve istenen seviyeye gelir.

Tüm bunlar oyuncunun profesyonel olma sürecinde en temel basamağıdır. Bu basamak başarıyla geçildikten sonra yola devam edilebilir. Tek elle şut atılması gerekiyor. Bunun içinde özel çalışmalar yapılmalıdır. Tüm bu çalışmalar da en önemli husus konsantrasyondur. Yani oyuncu çalışmalarında konsantrasyonunu sağlamalıdır. Böylece daha verimli çalışmalar yapılır. Bu verimli çalışmalar profesyonel hayatta başarı sağlayacaktır.

Fiziksel Hazırlanma

Profesyonel basketbol oyuncusu olmak için ilk olarak bir hazırlanma süreci gerekiyor. Bu hazırlık sürecinin ilk aşaması fiziksel olarak basketbol oyununa hazırlanmaktır. Bunun için spor salonlarına gidilebilir.

Spor salonlarında yapılan çalışmalar kişiyi fiziksel olarak spora hazırlar. Spor salonu tercih etmeyenler ise bir program oluşturarak çalışmalarına başlarlar. Her gün belli saatlerde düzenli olarak çalışılmaya başlanırsa vücut fiziksel olarak hazırlanmaya başlar. Bu çalışmalar şınav, ip atlama, zıplama, dikey sıçrayışlar, top sürme çalışmaları, atış becerileri geliştirme, şut atma çalışmaları yapılabilir.

Basketbol oyununda top sürme becerisi çok önemli. Bunun için özel çalışmalar yapılmalıdır. Fiziksel olarak top sürmede beceri en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Sahadaki hareketliliğin artması için de sahada bolca vakit geçirilmelidir. Geçirilen bu vakit sayesinde oyununun sahadaki performansı artacaktır.

Atış becerilerini de atlamamak gerekiyor. Atış becerisi için top atma pratikleri yapılır. Serbest atışlar sayesinde bu beceriyi adım adım ileriye götürmek mümkün. Şut atılırken dengede olmak, gözleri potadan ayırmadan konsantre olmak, dirsekleri doğru tutmak gibi hususlar var. Görüldüğü gibi basketbol oyununda vücudun farklı duruşları olduğundan oyuncunun fiziksel olarak bunlara hazırlanması son derece önemli.

Lise Takımında Olmak

Üniversite öncesinde lise basketbol takımında olmak önemlidir. Lise basketbol takımında kendini göstermek, adını duyurmak ve dikkat çekebilmek adına önemli bir adım. Lise takımında bu ana kadar yapılan tüm basketbol çalışmalarını uygulama şansı da elde edilir. Bu sayede oyuncular oyunculuklarını kanıtlar, bilgilerini pekiştirir, yetenekleri geliştirirler.

Lise takımında oyuncuların kendilerini büyük takımlara hazırlamasında da etkisi büyüktür. Oyuncu lise takımında takım olmanın ne demek olduğunu, oyuncu arkadaşlarıyla birlikte hareket etmeyi, yeri geldiğinde yönlendirilmeyi de öğrenir. Diğer oyunculara saygı duymak, her engeli oyunun kurallarına uygun bir şekilde dürüstçe aşmak, emeklerle bir yere gelmek gibi önemli tutumlar da buy aşamada oyuncuların kazanımı olacaktır. Tüm bunlar profesyonel oyunculukta gerekli olacaktır.

Aynı zamanda basketbol IQ’ su da oldukça önemli. Basketbol oyununun nasıl işlediğini iyi bilmek gerekiyor. Bu işleyişte nasıl stratejiler geliştirilmesi gerektiği bilinmelidir. Engellerin nasıl aşılacağı, temponun nasıl yakalanacağı, bir sonraki atış için hangi yolun izlenmesi gerektiği sorularına yanıt verilmesi gerekiyor. Bu yanıtların verilmesi de basketbol IQ’su ile ilgilidir. Dolayısıyla basketbol oyununa sadece bir oyun bir spor olarak bakılırsa başarıyı yakalamak zorlaşır.

Üniversite Seviyesinde Oynamak

Üniversitede basketbol oynamak profesyonellik sürecinde önemli bir yere sahip. Üniversitede yüksek kalibreli rakipler karşısında oyunlar oynanır. Bu güçlü rakiplere karşı oynamak oyuncunun tüm becerilerini geliştirmesini sağlar.

Bu dönemde basketbol oyununda oyuncu birden fazla adımı ilerlemiş olur. Burada yer alacağı oyunlar çok daha zorlu maçlar olacaktır. Bu zorlu maçlar oyuncuya yeni deneyimler kazandırır. Eksiklerini tamamlaması için motive eder. Aynı zamanda basketbol oyununa ilişkin yeni bakış açıları kazanmasını sağlar.

Kamplar

İlk hazırlıklar tamamlandıktan sonra kariyer hazırlığına başlanabilir. Kariyer için ilk basamak kamplardır. Basketbol oyunu zaman içinde gelişim gösteren bir spor dalıdır. Dolayısıyla kamp bu sürecin önemli bir parçasını oluşturuyor. Burada önemli bir noktaya da değinilmesi gerekiyor.

Kamplar ve takımlarda oynamak için acele edilmeli. Yani bunun olabildiğince erken yaşlarda olması oldukça önemli. Erken yaşta başlanan bu kariyer hazırlığı bireyin yetişkinliğe kadar en üst seviyede deneyim kazanması anlamına gelir. Erken yaşlarda başlanan basketbol çalışmaları kişinin ileride profesyonel ve başarılı bir oyuncu olmasına zemin hazırlıyor.

Her sezon uygun ücretlerle kamplar yapılıyor. Bu kamplara dahil olunabilir. Bu kamplarda disiplinli çalışma programlarıyla oyuncular basketbol oyununa hazırlanırlar. Kamplar sayesinde basketbol oyununun prensiplerinden, kurallarına kadar birçok bilgi edinilir. Bununla beraber oyuncu burada takım ruhunu, oyuna konsantre olmak, hedefe yönelmek gibi pek çok donanım kazanır.

Menajer Seçimi

Eğitimler tamamlandıktan sonra eğer profesyonel oyunculuk kararı verildiyse menajer seçimi yapılmalı. Menajerler, oyuncunun isminin duyulması ve gelecek yıl seçmelerinde şansın artması için gerekli bağlantılara sahiptirler.

Menajerler sayesinde oyuncunun ismi kısa sürede duyulacak ve profesyonel olma yolunda daha emin adımlarla ilerlemek mümkün olacaktır. Ancak; bunların olabilmesi için menajer seçimlerine de dikkat edilmelidir. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve deneyimli insanlardan fikir alınmalıdır. Doğru bir menajerler kapıları aralamak çok daha kolay olur.

Menajer seçimi sonrasında seçmeler olmadan önce kamplara kaydolunur. Bu kamplarda birçok bağlantı kurma şansı doğacaktır. Böylece oyuncuların yüzü tanınır hale gelir. Bu da oyuncunun şansını çok daha fazla artırır. Aynı zamanda bu kaplarda sahadaki pozisyon ve oyundaki potansiyel hakkında geri bildirim alma imkanı da doğar. Kişinin kendi becerisini ortaya koyma, oyunda alacağı pozisyonun belirlenmesinde etkilidir.

Profesyonellik Sonrası Karar

  • Tüm eğitim ve çalışmalardan sonra profesyonellik kazanılmıştır. Oyuncu artık seçmelerdedir.
  • Oyuncular takımlar tarafından birer birer seçilir. Dolayısıyla oyuncunun seçilmek için tek bir şansı mevcut.
  • Oyuncu seçilirse seçildiği takımı kabul etmesi halinde imzayı atar. Böylece söz konusu takımın oyuncusu olur. Sözleşme şartları görüşülür.
  • Oyuncu sözleşme süresini uzun buluyorsa bu süre üzerine takımla anlaşma yaparak süreyi kısaltabilir. Eğer oyuncu ikinci turda seçildiyse açılış gecesi kadrosuna katılım gerçekleşmeyebilir.
  • Burada önemli bir husus belirtilmelidir. Oyuncuların her hangi bir şeyi taahhüt etmeden önce neyi kabul ettiğini, mevcut şartların ne olduğunu bilmelidir. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşanır.
  • Bunun için imza öncesinde sözleşmeye dair her ayrıntı bilinmelidir. Ancak; oyuncu kendisini seçen takımı istemezse serbest oyuncu olmayı deneyebilir.
  • Serbest oyuncu olarak yoluna devam edebilir.
  • Seçilmeyen oyuncular ve seçildiği halde sonuçlardan memnun olmayan oyuncular,
  • NBA Gelişim liginde oynayabilirler. Gelişim ligleri küçük liglere benzerler. Teorik açıdan NBA’ E geçilebilir. Bunun dışında yurt dışında oynamak da mümkün.
  • Ancak; yut dışında oynamak tamamen farklı bir sistemdir.

Bu noktada menajerin devreye girmesi gerekir. O oyuncu için gerekli görüşmeleri yapabilir.