Perşembe , Ocak 20 2022

Pilates Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde, insanların hareketsizlik kaynaklı birçok hastalığı olmaya ve hareket etmemeye bağlı duruş bozuklukları meydana gelmeye başladı. Bunun sonucunda da insanlar kendilerini iyi hissedebilmek ve daha sağlıklı olabilmek adına ilgi alanlarına göre farklı spor dalları ve egzersizler yapmaya başladı. Bu egzersizlerden en popüler olanının hiç şüphesiz ki pilates olduğu söylenebilir. Herhangi bir cinsiyet ayrımı olmaksızın yapılan pilates, daha çok kadınlar arasında tercih sebebi olduğu da bir gerçektir. Buna rağmen hala pilatesin ne olduğu ve nasıl yapıldığı ya da çeşitlerinin neler olduğu çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir.

Pilates Nedir?

En geniş tanımıyla pilates; 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından vücut esnekliğini arttırmak, kasları güçlendirmek ve genel vücut sağlığını iyileştirmek adına geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Pilates kendi içerisinde vücudun istenilen herhangi bir bölgesini çalıştırmaya yönelik hareketler içermektedir. Yeni yeni kabul gören bir sistem olsa da şu anda azımsanamayacak derecede pilates yapan kişi bulunmaktadır.

Pilatesin Tarihi Nedir?

Pilates, 20. yüzyılda Joseph Pilates tarafından kendisinde bulunan hastalıkları tedavi edebilmek, iyileştirebilmek adına geliştirdiği bir egzersiz sistemidir. Joseph Pilates’in astım, raşitizm, solunum sistemi sıkıntıları gibi birtakım hastalıkları vardı. Bu rahatsızlıklara iyi gelebileceğini düşünerek yoga, zen meditasyonu gibi birçok alanla uğraştı. I. Dünya Savaşı sırasında bir kampta onunla birlikte olanlara her gün egzersiz yaptırdı ve görüldü ki o dönemin meşhur grip salgınında egzersiz yaptırdığı insanların hiçbiri grip salgınından etkilenmedi. O dönemlerde tıp çok gelişmediği için çok fazla tedavi alternatifi bulunmuyordu.

Joseph Pilates egzersiz eğitimlerine devam ederken görüldü ki hastalar hızlı bir şekilde iyileşme gösteriyor ve ölümcül hastalıklara yakalanmıyorlardı. Bunun sonucunda eşi Clara ile New York’da bir pilates stüdyosu açtılar. Birçok yeni yöntem ve farklı alet tasarımları yapan mucit sayesinde pilates gün geçtikçe insan hayatında daha önemli yer tutmaya başladı. En büyük ses getirdiği durum ise Ted Shawn, Ruth St. Denis, George Balanchine gibi ünlü dansçıların sakatlıklarını bulduğu yöntemler ve aletler sayesinde iyileştirmiş olması kaynaklı olmuştur.

Pilatesin Prensipleri Nelerdir?

Pilates için birçok prensip sayılabileceği gibi ana prensip olarak 6 prensip verilmesi uygun olacaktır.

Bunlar:

  • Konsantrasyon,
  • Kontrol,
  • Merkezleme,
  • Akıcı hareket,
  • Kesinlik,
  • Nefes olarak saymam mümkündür.

Konsantrasyon: Pilatese başlamadan önce konsantre olmak, hareketlere yoğunlaşmak bu işin en önemli noktasıdır.

Kontrol: En önemli bir diğer nokta kontroldür. Hareketleri kontrolllü yapmak olası tüm sakatlıkların önüne geçilmesini sağlar.

Merkezleme: İnsan vücudunda merkez dediğimiz yer bel ve kalça çevresidir. Doğru merkezleme sayesinde esneklik sağlanır.

Akıcı Hareket: Burada amaç hareketleri acele bir şekilde değil, sindirilerek ama akıcı bir şekilde devam edilmesidir.

Kesinlik: En doğru verimi alabilmek için hareketler yarım yamalak değil net bir şekilde uygulanmalıdır.

Nefes: Doğru nefes almak özellikle egzersiz anında çok önemlidir. Doğru şekilde nefes almayı öğrenmek pilates anında oldukça gereklidir.

Pilatesin Çeşitleri Nelerdir?

Pilates birçok alanda vücuda iyi geldiği herkes tarafından bilinir ama farklı çeşitlerde kullanılan aletlere göre pilates vardır. Peki, pilates çeşitleri nelerdir? Diye bakılacak olursa; iki ana başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar:

  • Mat pilates,
  • Aletli pilates olarak söylenebilir.
  • Mat Pilates: Mat pilates yapmak için gerekli olan tek şey genellikle 10-15 cm kalınlığında bir mata sahip olmaktır.

Grup olarak ya da tek yapılabilen mat pilates en çok tercih edilen pilates çeşitlerinden biridir. Mat pilateste amaç; omurgaya binen yükü azaltmak ve duruş bozukluklarını düzeltmektir. Burada ister ayakta ister yatarak çeşitli hareketler sayesinde kaslar, eklemler çalıştırılmaktadır.

Aletli Pilates: Teknolojik gelişmelerle beraber pilates içinde çeşitli aletler bulunmuştur. Bu aletler çalıştırılmak istenen bölgeye göre farklı isimler almışlardır. Aletli pilatesin çeşitleri şöyledir:

Pilates Reformer: Pilates Reformer adındaki cihaz kullanılarak yapılan bu pilates çeşidi, kişinin boyuna, kilosuna, çalışma derecesine kadar ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Cihazın üzerindeki yayların salınımı ile yapılan egzersizde, farklı sıklıkta ve gerginlikte dirençlere sahiptir.

Pilates Barrel: Türkçe olarak omurgaları düzgün şekillendiren anlamına gelen Pilates Barrel, farklı bir sürü yöntemin tek bir cihaz yardımıyla yapılmasına olanak sağlar. Alet, varil biçiminde olduğu için üzerinde rahat hareket edilebilmesi adına bir döşeme bulunmaktadır. Diğer pilates türleriyle beraber yapıldığında etkisi çok daha fazla artmaktadır. Omurga üzerinde tedavi edici özelliği bulunduğu için uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Pilates Cadillac: Bu aletli pilates çeşidinde işin içine bar ve yaylarda girmektedir. Güce dayalı bir egzersiz çeşidi olduğu için diğer çeşitlere göre daha zorlayıcıdır. Pilates Cadillac’ta ayaklardan demirlere tutunularak vücudun salınması ile ayak bilekleri veya el bilekleri devreye girmektedir. Daha çok güç gerektirdiği için diğer çeşitlere oranla daha hızlı bir sonuç elde edilir.

Pilates Chair: Pilates chair egzersizinde biri elektrikli cihaz olmak üzere iki çeşit vardır. Amaç; yer çekimine karşı vücut ağırlığı ile mücadele edebilmektir.

Pilates Tower Reformer: Özellikle profesyonel sporcuların vazgeçemediği bu alet, Hareketli bir düzlem ve yanlarda çalışma aletleri ile güçlendirilmiş, yumuşak bir sünger ile yerden yüksek bir kasa üzerine yerleştirilmiş, yaylar ile ister ayak kasları ister kol kaslarını çalıştıran bir sistemi içermektedir.

Pilates Trapaze Table: Diğer çeşitlere göre oldukça gelişmiş ve lüks bir alettir. Özellikle profesyonel pilates eğitmenlerinin yaygın olarak kullandığı söylenebilir.

Pilates Booty Bare: Burada amaç; kalçayı sıkılaştırıp, bacak kaslarını güçlendirmektir. Pilatesin en eğlenceli hali olduğu söylenebilir. Müzik eşliğinde yapılan bu çeşitte kollar, boyun, omuz gibi bölümleri de çalıştırmak mümkündür.

Klinik Pilates: Klinik pilateste en önemli amaç birçok hastalığın tedavi edilmesidir. Doktorun uygun gördüğü şekilde rahatsızlığa bağlı olarak uygulanmaktadır.

Air Pilates: Yer çekimi yüzünden zamanla vücut sarkması, doku yenilenememesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunun için air pilates yapılır. Aletli pilates çeşitleri içerisinde en profesyonel olarak yapılanıdır.