Perşembe , Ocak 20 2022

Pilates Nasıl Yapılır?

Yirminci yüzyılda geliştirilen bir egzersiz dalı olan pilates nasıl yapılır? Omurgayı en sağlıklı duruma getirip insan vücudunun dik durmasına yardımcı olan pilates, içeriğinde her yaş grubu adına uyumlu hareketleri bulundurmaktadır. Bu egzersiz; her yaş grubuna uygun olan bir spor dalı şeklinde görülmektedir. Bütün bu sebeplerden ötürü, her yaş için önerilen pilates, kemiklerin sağlığı konusunda da çok önemlidir.

Pilates Hakkında

Yirminci yüzyılın başında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilen bu spor dalı, sağlık konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Pilatesin aslında rehabilitasyon hizmeti olduğunu belirtmek önemlidir. Pilates, günümüzde sadece sakatlık tedavisi için değil; güzel bir vücuda sahip olabilmek, ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir kemik yapısıyla yaşamak, vücudun şekillenmesini sağlamak ve kas kütlesini arttırmak isteyen kişilere en kısa zamanda yanı veren egzersiz olarak belirlenmiştir.

Neden Pilates?

Pilates, insan vücuduna sağladığı sayısız faydası olarak, asrın spor dalı şeklinde belirtilebilir. Pilates, pek çok yararın yanı sıra, insan vücudunun duruşunun düzelmesinden ötürü de insanlar açısından ilgi görmektedir. Kişilerin günlük hayattaki alışkanlıklarının neden olduğu duruş bozukluğu, zaman içerisinde pek çok sakatlığa ve ciddi ağrılara neden olmaktadır. Pilates, kurallarıyla bireyin omurgasını doğal bir şekilde ve sağlıklı olarak düzenlemeyi amaçlamaktadır.

Pilates Nasıl Yapılmaktadır?

Pilates, diğer spor dallarına göre hiçbir ekipmana ihtiyaç olmadan yapılan bir egzersizdir. Pilates şartlarına bağlı kalarak yapılan her hareketin, pilates egzersizi şeklinde kabul edileceğini belirtmek gerekir. Pilatesin etkisini arttırabilmek adına kullanılan alet ve ekipmanlar bulunmaktadır. Ancak belirtildiği üzere sadece pilates kurallarına bağlı kalarak da pilates yapılabilmektedir.

Pilates, kasların dengeli bir şekilde esnetilmesine ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Başka egzersizlerde olduğu üzere pilates yapmadan hemen önce yeteri kadar ısınmak önemli olacaktır. Aksi halde pilates de türlü sakatlıklara ve ağrılara zemin hazırlayabilir.

Pilatesin Faydaları

Pilatesin pek çok faydaya sahip olduğunu belirtmek mümkündür.

Bunlardan bazıları;

  • Sürekli bir şekilde yapılan pilates, sıkılaşmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • Pilates, omurga sağlığının iyileşmesini amaçlayarak, duruşu düzeltmeye destek olur.
  • Pilates, kasların dengeli bir şekilde esnetmektedir. Bununla beraber kasların güçlenmesini sağlayarak, kısa zamanda vücudun şekil almasına destek olur.

Pilates Nasıl Yapılır diye merak eden kişiler bu makaleyi okuduklarında konu hakkında detaylı bilgiye sahip olacaktır.