Perşembe , Ocak 20 2022

Spor İle Beslenme Arasındaki Uyum Nasıl Olmalı?

Sıklıkla merak edilen sorulardan biri de ”spor ile beslenme arasındaki uyum nasıl olmalı?” sorusudur. Her yerde bu soruyla ilgili birçok yalan yanlış bilgiler duyurulsa da bu makalemizle birlikte sorunun cevabını almış olacaksınız. Sporun bu kadar önemli olmasının sebebi beslenme ile doğrudan bağlantısı bulunmasıdır. Beslenmenin ise olabildiğince doğru yapılması gerekir.

Beslenme Neden Bu Kadar Önemlidir?

Öncelikle fitness gibi sporlarda tüketilen besinlerin spor esnasında yakılması, kişiye büyük ölçüde fayda sağlar. Çünkü yiyecekler sağlıklı olmadığı ve yeterince beslenilmediği takdirde kişi yağ değil, kas yakmaya başlar. Bu da kaybedilen kilonun sağlıklı olmadığı anlamına gelir.

Üstelik kişi sağlıklı beslendiğinde sporculara performans artışı, üst düzey konsantrasyon ve motivasyon sağlar ve bu spor esnasında daha iyi aktif olma anlamına gelir. Bu da her sporcunun istediği bir durumdur. Dünyada sağlıklı beslenmenin önemi anlaşıldığında birçok sporcu vitamin ve besin takviyesi almış, kendilerine sağlıklı bir beslenme programı yapmış ve kalori ihtiyaçlarını tüketilmesi gereken yiyeceklerden seçmişlerdir.

Spor İle Beslenme

Sporculara spor ile beslenme arasında ne gibi bir uyum vardır diye sorulduğunda; sağlıklı beslenme olmadığında spor olmaz, yanıtını vermişlerdir. Yiyecekleri kendimize enerji olarak kullanırız ve büyüme, gelişme, dokuların yenilenmesi için besleniriz. Belli bir sporun yapılması durumunda ise burada enerji tüketimi olur ve haliyle beslenmenin yenilenmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme olmadığında tüketilen enerji vücuda fazla sağlamaz ve kişide birtakım sağlık sorunları meydana gelir. Ancak sağlıklı beslendiğinizde antrenman sonrasında daha az yorgunluk hissedersiniz ve vücuttaki enerji dengesi sağlanmış olur.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? Fitness ve benzeri sporu yapan sporcular son derece kaliteli bir uyku ve beslenme ile enerjilerini dengede tutarlar. Bunları yaparken de kendilerine öğün sayısı fazla ancak içerdiği yiyecek bakımından az beslenme programlarını tercih ederler.

Tüketmeniz gereken yiyeceklerden birkaç tanesini sizler için seçtik:

  • Pilav, makarna, ekmek, sebze ve kurubaklagil gibi ürünleri planınızda bulundurun.
  • Süt ve süt ürünleri, et, yumurta, balık, tavuk gibi protein ihtiyacınızı karşılayacak yiyecekleri tüketin.
  • Karaciğer, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, pekmezi kuru meyveler gibi demir minerali içeren besinleri tercih edin.
  • Bol bol su tüketin.
  • Sabah kahvaltısında yulaf, kuru meyve, fındık gibi kuruyemişlerle süslediğiniz veya domates, salatalık gibi gerçek bir kahvaltı ile bu öğünü tamamlayabilirsiniz.

Bütün bu tercih edeceğiniz ürünler ile sağlıklı beslenme ve spor yapma serüvenine giriş yapabilirsiniz. Bununla beraber her sabah aç karnına yarım saat yürümeniz, metabolizmanızı arttıracak ve sabah kahvaltısında fazla kalori almanızı önleyecek.

Sporcu Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle gerçekten beslendiğinize emin olmalısınız. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu, burada yiyeceğin yemekleri vücudunuz saat 11 ile 1 arasında enerji olarak kullanacağını unutmamalısınız. İşe giderken veya erken evden çıktığınızda kahvaltı yapacak vaktim olmuyor bahanesiyle poğaça, açma gibi hamur işlerini tüketmeyi bırakmalısınız. Bu ürünler vücudunuza faydalı değil aksine zararlıdır ve gün içerisinde alınan kalorilerin yakılmamasına sebebiyet verir. Bu da sindirim sistemini zorlaştırabilir.

İkinci olarak bazı yerlerde içilen şekerli kahve, çay ya da buna benzer içeceklere hayır demelisiniz. Bu ürünleri yalnızca şekersiz olduğu şekilde tüketin ve kafein sınırlandırması uygulayın. Bu da günde en fazla 4 bardak kafein tüketmeniz anlamına gelir. Ayrıca tükettiğiniz kafein vücudunuzdaki su emilimini azaltacağından bir o kadar da bol su tüketmelisiniz. Bütün bu tavsiye edilenleri uyguladığınızda sporunuzu eksik etmeden sağlıklı bir yaşama merhaba demiş olacaksınız.

Bunu Okudunuz Mu?

Düzenli Beslenme Nedir?

Son günlerin en çok sorulan düzenli beslenme nedir sorusuna cevaplar gelmeye başladı. Düzenli beslenme, yiyecek …