Perşembe , Ocak 20 2022

Spor Yaparken Su İçmenin Önemi

Herkes tarafından merak edilen ama birçok doktorun açıklamasını farklı şekilde yaptığı bir konudur spor yaparken su içmenin önemi konusu. Belki de bu yüzden herkes kendisine uygun olanı tercih eder ve gün içerisinde kaç litre su içilmesi gerektiğini, nasıl içilmesi gerektiğini bilemez. Bu makalemizde bütün bunları öğrenme fırsatı bulacaksınız ama ondan önce bir su içmenizi tavsiye ederiz.

Spor Yaparken Neden Su İçilir?

Öncelikle fitness ve buna benzer sporlar yapılırken vücut enerji kaybettiğinden, kaybettiği enerjiyi geri kazanmak için su içilir. Bunun birçok nedeni vardır. En önemlisi gözle görülür şekilde terlenmese de belli miktarda su kaybı olur. Örneğin nefes aracılığıyla buharlaşma veya idrarla atılan sıvı kaybı gibi.

Isının dengelenmesi ve kaybedilen su miktarının kazanılması adına sporcular mümkün olduğunca fazla su tüketirler. Uzmanlar vücuttaki sıvı kaybının, kuvvet seviyesini belirlediğini, vücuttaki suyun azalma miktarının toplam kuvvetin 2 katı kadar azalması anlamına geleceğini söylüyor. Ayrıca antrenman esnasında 15-20 dakika 1 yarım su bardağı suyun tüketilmesini öneriyorlar.

Su İçilmediğinde Ne Olur?

Yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücutta vücut ısısının daha da yükselmesi ve normalden daha fazla terlemeye bağlı bir durum ortaya çıkar. Devamında ise kişide mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk ve kramplar görülmeye başlar. Sadece sporda da değil günlük yaşamda da suyun tüketilmesi göz ardı edilmemesi gereken bir olgudur. Yeterli miktarda su içilmediğinde kişide ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir ve tedavisinin zorlaşması durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden kişiler spor öncesinde ve sonrasında mümkün olduğunca bol su içmeli, fazla ter kaybının önüne geçmelidir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle fitness dahil birçok sporda su içmenin fazlasıyla önemli olduğunu anladık. Diğer bir konu ise suyun faydaları elbette. Neden su tüketmek zorundayız, bizim için faydaları neler, gibi soruların cevaplarını burada alacaksınız.

Birkaç faydaları şunlar:

  • Kilo vermemize yardımcı olur.
  • Su, yağları eritir ve çözünür lifler ile birleştiğinde sindirimi kolaylaştırır. Böylece yiyecekleri daha kolay öğütürüz.
  • Düşünmek, odaklanmak, daha iyi konsantre ve uyanık kalmaya yardımcı olur. Ayrıca su enerji verir.
  • Yapılan araştırmalarda suyun bazı kanser türlerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir.
  • Uzun süre susuz kalmak baş ağrısına sebep olur ve migren ataklarını tetikler.
  • Böbrekler kan basıncını ve denge sıvılarını kontrol eder ve su tüketimi böbreklerimiz için çok önemlidir.
  • Cildi yenileştirir ve iyileştirir. Güneş lekelerini ve sivilceleri su yardımıyla iyileştirebilirsiniz.

Bütün bu faydaları göz alındığında su tüketimi bizler ve vücudumuz için hayati bir öneme sahiptir. Tüketilmediğinde ise sağlık sorunları ciddi boyutlara ulaşabilir. Bunların olmaması için bol bol su tüketmeliyiz. Ayrıca sabah uyandığımızda tükettiğimiz bir bardak limonlu su sindirimimizi kolaylaştırır.

Sporcular Suyu Ne Zaman ve Ne Kadar İçmeli?

En çok merak edilen sorulardan biri de sporcuların suyu ne zaman ve ne kadar içmesi gerektiğidir. Herkes kendince doğru bildiğini söyler fakat ciddi bir konu olduğundan ortaya birbirinden farklı bilgiler çıkar. Suyun birçok faydasının olduğunu biliyoruz. Bu faydaların da doğru miktarda ve zamanda tüketirsek ortaya çıkacağının bilincinde olmalıyız.

Su; sindirimde kullanılması, yağ metabolizması, kana giden oksijeni arttırması gibi birçok niteliğe sahiptir. Miktarı ise egzersiz esnasında her 30 dakikada bir 250 ml, eğer yoğun sıcaklık ve güneş altında spor yapılıyorsa 500 ml su tüketilmesi önerilir. Boy ve kiloya göre değişiklik gösteren su miktarı mümkün olduğunca yüksek seviyede tutulmalıdır. Ayrıca antrenmandan 2 saat önce içilmeye başlanmalıdır.

Bunu Okudunuz Mu?

Düzenli Beslenme Nedir?

Son günlerin en çok sorulan düzenli beslenme nedir sorusuna cevaplar gelmeye başladı. Düzenli beslenme, yiyecek …