Perşembe , Ocak 20 2022

Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Spor yapmak sağlıklı yaşamak isteyen herkesin haftada birkaç kere tercih etmesi gereken bir aktivitedir. Buna rağmen kimisi meditasyon veya yoga gibi farklı aktiviteler bularak spor yapmayı tercih etmeyebilir. Burada temel amaç hareket etmeyi teşvik etmektir. Peki ama spor yapma alışkanlığı nasıl kazanılır? Bu sorunun cevabını makalenin devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Spor Nedir?

Daha başarılı bir hayat sürmek için gerek fiziksel gerek ise ruhsal olarak yapılan kendini iyileştirme aktivitesine spor denir. Daha sık hareket etmeyi alışkanlık haline getiren bireyler sağlıklı bir hayat sürer ve gelecekte ortaya çıkabilecek hastalıklardan büyük ölçüde korunur. Böylelikle yiyeceklerine de dikkat ederler ve olası durumların önüne geçilir.

Spor Nasıl Yapılır?

Elbette branşa göre değişiklik gösterebilen sporun yapılışı oldukça farklı olabilir. Örneğin kimi bireyin spor rutini plank, squat ve mekik iken kimisinin farklı olabilir.

Fakat örnek vermek gerekirse şu şekilde spor yapabilirsiniz:

  • Kendinizi zihnen ve bedenen spora hazırlayın.
  • Doğru nefes alıp verme tekniklerini uygulayın.
  • Önce geniş kasları (bacak, sırt, göğüs, omuzlar) sonra küçük kasları çalıştırmaya odaklanın.
  • Kasları uzatmaya ve ağrısını azaltmaya çalışmak için pasif egzersiz uygulayın.
  • Hareketleri yavaş yavaş ve dengeli uygulayın.
  • Her hafta 30-40 dakika kadar en fazla 5 gün deneyin.

Bu gibi noktaları hesaba katarak ve dengeli beslenerek kendinize çok güzel bir spor rutini hazırlayabilirsiniz. Ayrıca fitness salonlarına yazılabilir ya da YouTube gibi platformlardan ders alabilirsiniz.

Fitness Çeşitleri

Kasların aletli ya da aletsiz şekilde çalıştırılması ve her kişiye uygun şekilde spor programının uygulanması olayı fitness olarak adlandırılır. Birden fazla türü bulunan fitness sayesinde bugün bireyler rahatlıkla derslerden eğitim alıp uygulayabilir.

Şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Crunch Fitness: Karın kasına dayanan fitness çeşididir.
  • Hidrolik Fitness: Kadınlar için hazırlanmış olan bu fitness çeşidi, zayıflamak ve sıkılaşmak isteyenler için uygundur ve 9 farklı kası çalıştırır.
  • Zumba Fitness: Latin danslarıyla oluşturulan bir fitness çeşididir.
  • Fitness Kardiyo: Nabız atım sayısının artması sayesinde kan akışının da ona bağlı olarak artmasını hedefleyen bir fitness türüdür. Kas gelişimi ve yağ yakımını hızlandırır.

Bu çeşitler sayesinde bireylerde spor yapmaya teşvik gelişir ve bu sayede haftada çok uzun süre harcamadan sağlıklı kalabilirler. Siz de dilediğiniz yerden dersler alarak bir an önce bu kurslara yazılabilirsiniz.

Doğru ve Sağlıklı Spor Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Elbette her çeşit yemekten faydalanıp sonra da spor yapıp kalori yakımının gerçekleşmesi beklenemez. Sağlıklı bir beslenme sonucunda yapılan spor kişiye fayda sağlar. Bu sayede spora başlamak isteyen kişiler ilk olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazanmalıdır. Her şeyden önemlisi de bol su içilmelidir

 Halihazırda suyun yağ yakımın ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Bir an önce spora başlamak isteyen bireyler kilo ve yaşa göre değişiklik gösterecek olan miktarda suyu tüketmeye başlamalıdır. Diğer bir seçenek de yemeklere bol bol sebze ve meyve dahil etmek. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi meyvelerin de fazlası zarardır.

Günde yalnızca 4-5 porsiyon tükettiğiniz meyvenin size oldukça faydası dokunacaktır. Bu sayede yaptığınız kardiyo, mekik, şınav, karın kası egzersizleri gibi hareketler etkisini kısa sürede gösterecektir.

Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri

Birçok kişi fitness salonlarına gitmektense evde kendi başına spor yapmayı tercih eder. Henüz bilmeyenler ya da deneme fırsatı bulmayanlar için spor hareketleri şu şekilde sıralanabilir: Kardiyo ısınma, medikal top silkme, squat, ip atlama ve ayak dokundurma, çizgide atlama, Jumping Jacks, Burpees -Eğilme Geriye squat.

Bu spor hareketlerini yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat bekleyebilir ve dinlenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise plank gibi hareketleri yaptıktan sonra 25 saniye kadar mola verip devam etmenizdir. Kendinizi çok yormadan, tamamen hareket amaçlı yapabilir ya da yarım saatlik bir yürüyüşe gidebilirsiniz.

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları

Kimisi küçük yaştan itibaren spor alışkanlığı kazandığı için rahatça bu hareketleri yapabilir fakat bir de hiç denememiş ve alışkanlık kazanmamış olanlar vardır. Peki, spor yapma alışkanlığı nasıl kazanılır? Bu kişiler alışkanlığı kazanmak için birtakım yöntemler deneyebilir. Örneğin önce sağlıklı yaşamak gibi. Yediğiniz ve içtiğiniz şeyleri değiştirdikten sonra bambaşka bir enerji kazanmak ve bunu vücudunuzdan atmak isteyeceksiniz.

Bu sayede meditasyon, yoga, dans hareketleri ve spor gibi çeşitli aktivitelere başlama isteğinde bulunacaksınız. Bunu yapmak için ise bilinen birkaç spor hareketini 10-15 saniye kadar yapıp gün geçtikçe arttırabilirsiniz. Spor yapma alışkanlığını kazanan bireyler gün geçtikçe iş, eğitim veya kişisel alanlarına ne kadar vakit ayırabildiğini görünce şok olacaklar.

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmanın kişiye faydalarını bilmeyen yoktur. Kasları güçlendiren spor sayesinde daha dingin ve esnek bir vücuda sahip oluruz. Ayrıca psikolojik açıdan kendimizi zor koşulları daha çabuk atlatırken bulabiliriz. Depresyonu ve kaygıyı engelleyen spor, bizi günlük yaşamın daha kaliteli olması adına teşvik eder. Hatta uykuyu bile düzenler ve böylelikle ruh sağlığımızı koruruz. Bunun yanında kemikleri güçlendirir ve yoğunluğu arttırır.Kassal güç ve dayanıklılık seviyenizi, soğuk ve sıcak havalara karşı dayanıklılığınızı arttırır.

Spor Yapanlara Tavsiyeler

Spor yapacak kişilere en büyük tavsiye sağlıklı ve stressiz bir yaşamı benimsemeleri olacaktır. Zor koşullara daha çabuk uyum sağlamak, yaşam kalitenizi iyileştirmek için hem uykunuza hem de yediklerinize dikkat etmeniz büyük önem taşır. Ayrıca bol su içerek ve meyve ile sebze tüketerek sağlıklı yaşamın ilk aşamasını geçebilirsiniz. Kendinize hemen bir spor matı alarak ve dersleri dinlemeye başlayarak kalori yakımını gerçekleştirebilirsiniz.