Perşembe , Ocak 20 2022

Yoga Nasıl Yapılır?

Çalışma yaşamının yorgunluğunu atmak için ve form kazanmak isteyenler için aktivite olarak belirlenen yoga nasıl yapılır? Çoğu kişinin zaman bulamamasından ötürü, spor salonlarının yerine evde yapıldığı bilinen yoganın oldukça faydalı olduğunu belirtmek önemlidir. Spor türleri içerisinde yer alan yoga; vücudun formda tutulması için, hayatın karmaşasından uzak olmak adına ve spor yapmak amaçlı olarak yapılmaktadır.

Yoga Hakkında

Ruhsal, zihinsel ve fiziksel olan yoga, Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yoga; meditasyon ve pozlar ile ruhta ve zihinde sakinliğe ulaşmak adına yapılır. Fiziksel şekilde uygulanması ile beraber sağladığı yararlar, ruhsal ve zihinsel etki göstermektedir.

Yoganın Aşamaları Nelerdir?

Yoga; vücut ve zihinle beraber çıkılacak bir yolculuk şeklinde ifade edilebilir. Bu durumda yoga adına ”yolculuk” benzetmesinin yapılması oldukça olağandır. Yoga öğretisinde öğrencilerin geçtiği 8 aşama vardır.

Bunlar sırası ile;

  • Yama: 8 adımdan oluşan yoga seyahatinin ilk adımı olup, geri çekilme şeklinde de bilinen bu adım; doğruluk, zarar vermeme, nefsi kontrol etme, çalmama gibi evrensel ahlaki disiplinden oluşmaktadır.
  • Niyama: İkinci adım olarak belirlenen Niyama, bireysel disipline işarettir. Gözlem şeklinde de bilinen bu adım; okuma, saf olma, şükretme ve hatırlama gibi disiplinlere sahiptir.
  • Asana: Yoga duruşu ya da yoga pozu anlamına gelir.
  • Pranayama: Bu adım nefes ile alakalıdır. Nefes, yoga için yaşam enerjisidir.
  • Pratyahara: Yoganın beşinci adımı olarak bilinen bu adım, tecrit şeklinde de bilinmekte olup duyu organlarını ya da duyguları geri çekmek manasına gelmektedir.
  • Dharana: Bu aşama odaklanma ve konsantrasyonla ilişkilendirilmektedir.
  • Dhyana: Yoga yolculuğunda yedinci adım olan Dhyana, meditasyon şeklinde de isimlendirilmektedir.
  • Samadhi: Bu adım son adımdır. Aydınlanma adımına bu ad verilmektedir. Özgürleşme şeklinde de bilinen bu adımda meditasyon nesnesiyle bilincin bir araya gelmesi amaçtır.

Yoganın aşamaları, bu şekildedir.

Evde Yoga Yapmak İçin Öneriler

Evde yoga yapabilmek için gerekli ekipmana sahip olmak yeterli olacaktır. Bunun için yoga matı ve yoga DVD’lerine sahip olunabilir. Bunun dışında İnternet aracılığı ile de yoga yapmak mümkündür.

Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yogadan en üst seviyede verim alınabilmesi adına her gün aynı saatte yapılması önemli olacaktır. Yoga nedir diye merak edenlerin bu makalede kafalarındaki soruların cevaplanmış olduğunu umuyoruz.