Perşembe , Ocak 20 2022

Zayıflama Nasıl Hızlandırılır?

Herkesin hayatlarının belli bir döneminde zayıflamak için diyet, spor gibi çarelere başvurduğu olmuştur. Depresyon, ilaçlar, sıkıntı, pms, seyahat gibi dönemlerde alınan kilolarla başa çıkmak bazen zorlu olabiliyor. Kilo verme işine ilk olarak kafanızda olayı bitirip, zayıflamaya karar vermeyle başlamalısınız. Eğer kararlı olmazsanız bu süreç sizin için zorlu bir yol olabilir. Karar verme etabını tamamladıktan sonra sorunun kaynağını bulmaya geçebilirsiniz.

Eğer sağlıklı bir metabolizmaya sahipseniz zayıflama hızınız da artacaktır. Yavaş bir metabolizma zayıflamaya çalışırken büyük bir sorun haline dönüşür. Ve sizi pes etme noktasına getirir. Metabolizmayı etkileyen faktörler; yaş, genetik faktörler, sürekli kilo alıp vermek, tiroit bezi hastalıkları, hipoglisemi, cinsiyet ( erkeklerin kadınlara göre metabolizmaları daha hızlıdır) , aşırı karbonhidrat tüketimi, stres, çok düşük kalorili diyetlerdir. Hızlı kilo vermek için;

Öğünleri Arttırın

Yağ yıkımını etkili hale getirmek için üç ana öğün yeterli gelmeyebilir. Düşünülenin aksine daha az yedikçe zayıflamanın aksine yağ depolarsanız. Üç ana öğünün yanında iki ara öğünle beslenme düzeni oturtmalısınız. Açlığınızı ertelemeyerek metabolizmanızı hızlandırırsınız.

Su Tüketimi

Hem sağlığınız için hem de zayıflama hızınızı arttırmak için su tüketimi büyük önem taşıyor. Günde ortalama 15 bardak su içerek alışkanlık haline getirmelisiniz. Vücuttaki toksinleri ve ödemi atmada en büyük destekçiniz su olacaktır. Güne su içerek başlamanız metabolizma hızınızı da arttıracaktır. Hatta içerisine birkaç damla limon sıkarak aroma katabilirsiniz.

Hafif Yiyecekleri Hayatınıza Alın

Güne başlarken yapmanız gereken ilk yarım saat içinde kahvaltı yapmak olmalı. Atlatılan kahvaltı öğünlerinde oluşan enerji düşüklüğü ve akşam daha fazla yeme sorunları baş gösteriyor. Yumurta, peynir, maydanoz, salatalık domates gibi besleyiciliği yüksek besinler tüketebilirsiniz.

Bu süreçte tatlı tercih etmemeniz sizin için daha iyi olur ama dayanamayanlar için küçük porsiyonlar, küçük lokmalar tüketebilirsiniz. Ama şerbetli ağır tatlılar yerine daha masum diyebileceğimiz sütlü tatlılar olmalıdır.

Akşam yemeklerinde yağlı, karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine sebze, salata gibi hafif yiyecekler işinizi kolaylaştırır. Alacağınız kaloriye akşam vakitlerinde daha çok dikkat etmelisiniz. Ve saatlerine dikkat ederek çok geç saatlere kalmamalısınız.

– Çalışanlar, dışarıda bulunanlar için ara öğünleri yanlarında taşımak büyük kolaylık sağlar. Böylelikle uzun süreli aç kalmayarak enerji düşüklüğü yaşamazsınız.

Zayıflama yolunda size katkı sağlayacak bir diğer faktör de uyku düzeniniz. Erken uyumanın kilo vermede etkisi yadsınamaz. Uykuda vücudumuzun yağ yaktığını unutmamalıyız.

– Spor yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Günün hangi saatinde isterseniz spor yapabilirsiniz. Bahane bulmak yerine ister dışarıda ister evde ister spor salonlarında spor yapabilirsiniz.

– Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Almak istediğiniz bir kıyafet, ya da sevdiğiniz bir aktivite karşılığında kendinizi sürekli motivite edebilirsiniz.

– Yasak koymayın. Ertelemeyi öğrenin. Yemek istediğiniz bir yiyecek için kendinize yasak koymak yerine ileri bir tarihte yemek için kendinizle anlaşma yapın.